1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 3 Yıldır Profesörlüğü verilmedi
3 Yıldır Profesörlüğü verilmedi

3 Yıldır Profesörlüğü verilmedi

Dicle Üniversitesi'nde 15 yıl görev yapan Prof. Mehmet Azimli, Diyarbakır'da İlim Yayma Cemiyeti'nin kuruluşuna öncülük edince başına gelmeyen kalmadı.

A+A-

Profesörlük kadrosu 3 yıl verilmedi. Rektöre 2,5 yıl ulaşamadı. Mobbing yapanlar, başvurduğu 7 üniversiteye girmesine de nüfuzlarını kullanıp engel oldu.

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde 15 yıl görev yapan ve uzun süre beklemesine rağmen 'profesörlük' kadrosu verilmediği için çalıştığı kurumdan ayrılmak zorunda kalan Mehmet Azimli, bazı grupların akademik kadrolaşmasına dair çarpıcı açıklamalar yaptı. Dicle'den ayrılışının ardından uzun süre iş aradığını, fakat okullara nüfuz etmiş cemaat üyelerince engellendiğini ileri süren Azimli, sonunda kendisini Çorum Hitit Üniversitesi'nin kabul ettiğini, profesörlük unvanını da burada aldığını dile getirdi. Prof. Azimli, Diyarbakır'da yaşadığı mağduriyete Gülen hareketine mensup kişilerin neden olduğunu ifade ederek '15 yıl çalıştığım yerde son 3 yıl boyunca profesörlük kadromu vermediler. Ben cemaatin mağdur ettiği kişilerden birisiyim. Onca sene çalıştığım üniversiteden emekli olmak istiyordum ama beni barındırmadılar. Bu mobingin dozu benim için dayanılmaz boyutlara gelince ayrılmak durumunda kaldım' dedi.

AĞLAYARAK AYRILDIM

Çok sevdiği Diyarbakır'dan ağlayarak ayrılmak durumunda kaldığını vurgulayan Prof. Azimli, 'Ben o vatan toprağında çalışmayı çok istiyordum ama buna imkan vermediler. Oradan mağdur bir şekilde ayrılmak durumunda kaldım' ifadelerini kullandı. Okulda kadrolaşan örgütün, üniversiteyle ilgili talimatları 'dışarıdaki' kişilerden aldığına dikkat çeken Azimli, 'Akademisyen olmayan ve üniversite camiasını bilmeyen bu 'abi'lerin verdiği kararlar aynen uygulanıyordu' diye konuştu. Şikayet için yaptığı girişimlerin sonuçsuz kaldığını dile getiren Azimli, 'Rektörlüğe şikayette bulunmam söylendi. Fakat rektörü rektöre, dekanı dekana nasıl şikayet edeyim? Çalıştığım kurumun rektörüne 31 ay boyunca ulaşmaya çalıştım ama bir türlü ulaşamadım. Benim durumumda çok sayıda kişi var'

'İlim Yayma' dediler

Prof. Mehmet Azimli, üniversitede maruz kaldığını baskının nedeninin aslında 'İlim Yayma Cemiyeti' olduğunu belirtti. Azimli, 'Bana bu baskıyı yapmalarının temel sebebi benim İlim Yayma Cemiyeti'nin kuruluşuna öncülük etmemdi. Cemaat bu oluşum kurulana dek öğrenciler için tek alternatifti. Ben orada öğrenci evlerinin açılması için çok uğraştım, çabaladım. Bu alternatifsizlik durumunun İlim Yayma tarafından bozulması ve benim de bu oluşumun içinde yer almam onların bana bunca baskıyı reva görmelerinin sebebidir. Bu yüzden bu düşmanlığı yaptılar' şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT