1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 3 dilde eğitim, Kürtçe yok
3 dilde eğitim, Kürtçe yok

3 dilde eğitim, Kürtçe yok

Türkiye'de okula giden mültecilere Türkçe, Arapça ya da İngilizce eğitim veriliyor. Kürt öğrenciler, eğitim alabilmek için önce bu üç dilden birini öğrenmek zorunda.

A+A-
Kamplarda kalan ailelere Arapça Kur'an ve Türkçe dersleri verilmeye başlanmıştı. Rûdaw'da yer alan habere göre, Kobanili ailelerin bir kısmı Kürtçe eğitim verilmesi konusunda başvuruda bulunmuş ancak buna olumsuz yanıt verilmişti.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan konuyu parlamento gündemine taşıdı. Aydoğan yazılı soru önergesi vererek iddiaların doğru olup olmadığını Başbakan Ahmet Davutoğlu'ya sordu.
 
Aydoğan önergesinde Davutoğlu'na Kobanili çocuklara verilen Türkçe ve Arapça Kur'an dersleri için ihtiyaç analizi yapılıp yapılmadığını ve Kürtçe eğitim için bir çalışma olup olmadığı sorularını yöneltti. Önergeyi Davutoğlu yerine Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yanıtladı. Kurtulmuş, kamplarda Türkiye ve Suriye'deki resmi eğitim dillerinde eğitim verildiğini açıkladı.
 
Çocukların Türkçe, Arapça, İngilizce dillerinden birinden eğitim alacakları bilgisini veren Kurtulmuş diğer sorulara da şu yanıtı verdi:
 
“Şanlıurfa ili Suruç ilçesine gelen Suriyelilere yine kendilerinin talebi üzerine İlçe Müftülüğü tarafından görevlendirme yapılmış olup talebi olan ailelerin çocuklarına da talepleri doğrultusunda ders verilmektedir. Suriyelilere verilen Türkçe dersleri ailelerin yoğun talebi üzerine verilmekte olup bunlara katılıp katılmamak yönünde herhangi bir zorunlulukları bulunmamaktadır.”
 
AFAD Başkanı Fuat Oktay'ın verdiği bilgilere göre Türkiye'de 500 bin okul çağında mülteci var. Bunların 175 bini fiilen eğitim alıyor. Mülteciler Türkiye'de yabancı öğrenci statüsünde bulunuyor.
 

HABERE YORUM KAT