1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 3 Büyükelçi'den DTSO'ya ziyaret
3 Büyükelçi'den DTSO'ya ziyaret

3 Büyükelçi'den DTSO'ya ziyaret

Finlandiya Büyükelçisi Nina Vaskunlahti, Lüksemburg Büyükelçisi Arlette Conzemius ve İrlanda Büyülelçisi Kenneth Thompson, Güneydoğu Genç İşadamları Derneği'nin (GÜNGİAD) davetlisi olarak Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyarette bulundular.

A+A-

GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal'ın eşlik ettiği Büyükelçiler, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar ve Başkan Yardımcısı Metin Aslan tarafından karşılandı.
Bölge ekonomisi ve sosyal yapısı hakkında büyükelçilere bilgi veren Sayar, AB üyesi üç ülkenin büyükelçilerini ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirtti.

İki yıldır süregelen barış sürecinden önce, bölgenin ekonomik anlamda maalesef potansiyelini ortaya çıkartamadığını belirten Sayar, barış süreci ile birlikte, yatırımcının bölgeye yönelik ilgisinin oldukça arttığını ve şehrin cazibe merkezi haline geldiğini söyledi.

Genç nüfusun fazlalığı, tarıma elverişli alanların varlığı ve yer altı kaynaklarının zenginliği düşünüldüğü zaman bölgenin gelişmeye açık bir yapısı olduğu belirten Sayar, bu anlamda Diyarbakır'ın Ortadoğu'nun ticaret merkezi olabilecek potansiyeli taşıdığını söyledi.

Sayar: “Çözüm süreci AB'ye Girişi Hızlandırır”

Sayar sözlerini şöyle sürdürdü; “Çözüm sürecinin ne derece sosyal ve ekonomik etkileri olabileceğini iyi gördük; uluslararası kamuoyunun da bu konuda desteklerini bekliyoruz. Çözüm süreci AB ye girişi de hızlandıracak bir süreçtir. Çünkü süreç sadece Kürt sorununun çözümü değil, Türkiye'nin de demokratikleşmesine katkı sağlayacak.”

Kobane'ye Destek Devam Etmeli

Kobane'de yaşanan savaş ve bunun bölgeye yansımaları hakkında da büyükelçilerin sorularını yanıtlayan Sayar, demokratik eylemlerin öngörülmeyen kontrolsüz eylemlere dönüştüğünü belirterek, Kobani ve öncesinde Şengal'de yaşananların etkileriyle insanların sokağa çıktığını söyledi. 

Sayar; “Kobani, Türkiye sınırları içinde olmasa da, akrabalık ilişkileri ve diğer yakınlıklar nedeniyle bölgeyle iç içe, ve orada yaşanabilecek Halepçe benzeri bir katliam tehdidine karşılık bölge halkında oluşan tepki ile sokak eylemleri başladı ancak hiç istenilmeyen olaylara, ölümlere ve ekonomik zararlara yol açtı” dedi.

Sayar Kobani kuşatmasında uluslar arası duyarlılığın önemli olduğunu ve desteğin devam etmesi gerektiğini belirterek, gündem de olan koridorun açılmasının da toplumda memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Sayar: "En Önemli Eksik Altyapı"

Sayar, tam da ticari temasların pratiğe dönüşeceği bir süreçte Kobani ve Rojava'ya gerçekleştirilen saldırıların, Rojava ve Irak'la gelişecek olan ekonomik ve sosyal ortaklaşmalara da zarar verdiğini söyledi.

Barış sürecinin bölge ekonomisinin gelişmesi adına önemli bir etken olduğunu vurgulayan Sayar, aşılması gereken temel sorunun altyapı olduğunu belirterek, otobanın ve demiryolu hattının yeterli olmamasının, havaalanının uluslar arası uçuşlara açık olmamasının ve nitelikli iş gücünün zayıf olmasının, bölge ekonomisinin gelişmesinde önemli engeller teşkil ettiğini söyledi. Sayar, çözüm sürecinin barışa ulaşma durumunda bunların da telafi edilebilecek konular olduğunu belitti.

HABERE YORUM KAT