1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 3 bin genç konserde buluştu
3 bin genç konserde buluştu

3 bin genç konserde buluştu

BDP Diyarbakır Gençlik Meclisi tarafından “PKK'lı gençlikle özgür geleceğe” şiarıyla düzenlenen konserde 3 bini aşkın genç bir araya geldi.

A+A-

BDP Diyarbakır Gençlik Meclisi tarafından “PKK'lı gençlikle özgür geleceğe” şiarıyla düzenlenen konserde 3 bini aşkın genç bir araya geldi. Konserde, 30 Kasım'da Diyarbakır'da yapılacak olan 1. Olağan BDP Gençlik Kongresi selamlandı.

BDP Diyarbakır Gençlik Meclisi, “PKK'lı gençlikle özgür geleceğe” şiarıyla Kayapınar Belediyesi Amed Kapalı Spor Salonu'nda konser gerçekleştirdi. Konsere, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği (DÖÜ-DER) üyeleri ile il ve ilçe gençlik meclisi üyelerinin yanı sıra 3 bini aşkın kişi katıldı.  Konserde ilk olarak DÜÖ-DER adına konuşan Mazlum Dağ, Mezopotamya'nın kadim halkı olan Kürtlere tarih boyunca soykırım ve katliamın dayatıldığını belirterek, “Bu kirli politikalar karşısında Kürt gerçekliği yeni doğuşlar gerçekleştirmiştir. Kendisine reva görüleni kabul etmemiş, tarih boyunca bu kirli yaklaşıma karşı direnmişti ve bu direniş en meşru hakkıdır. Önder Apo yılların vermiş olduğu derin siyaset pratiğiyle tüm haklara bir arada nasıl yaşanabileceğinin yolunu göstermiştir. Bu kadım topraklarda yaşayan inanç ve kimliklerin çatışmadan, eşitlik ve özgürlük temelinde bir arada yaşanabilirliği formülünü sunmuştur” diye konuştu.

Dağ'ın ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz ise, Kürt gençliğinin verdiği mücadele ile Kürt halkı üzerinde oynanan kirli oyunların boşa çıkarıldığını belirterek, örgütlülüklerini daha da yükselterek yeni ve özgür yaşamı hep birlik inşa edeceklerini kaydetti. Aydınları, Baz Mordemleri unutmayacaklarını dile getiren Yılmaz, “Yolumuzu açan onların direnişi ve özgürlük tutkuları idi. Bu yüzden özgür önderliğimizi ve özgür Kürdistan'ı yaratmadan bu yoldan vazgeçmeyeceğiz” diyerek, 30 Kasım günü gerçekleşecek olan 1. Olağan BDP Gençlik Kongresi'ne katılım çağrısı yaptı.

Konuşmaların ardından Dicle Fırat Kültür Merkezi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren müzik gruplarının yanı sıra Koma Hemdem, DÜÖ-DER Kadın Korusu, Berfin Aktay ve Seyda Perinçek sahne aldı. Sanatçıların seslendirdiği ezgiler eşliğinde çekilen coşkulu halaylarla konser geç saatlere kadar sürdü.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT