1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 3. Amed Tiyatro Festivali başlıyor
3. Amed Tiyatro Festivali başlıyor

3. Amed Tiyatro Festivali başlıyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği 3. Amed Tiyatro Festivali 15 Kasım’da başlıyor.

A+A-

17 oyunun sahneleneceği, 5 seminerin düzenleneceği festival öncesinde bir açıklama yapan Festival Komitesi Üyesi Berfin Emektar, yaşanan acılara karşı sanatın iyileştirici rolünün yadsınamayacağına dikkat çekerek, herkesi etkinlikleri takip etmeye çağırdı. 


Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı’na bağlı Şehir Tiyatrosu, 3. Amed Tiyatro Festivali’ne hazırlanıyor. 15-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival, “Demokratik Toplum Tiyatrosunu Birlikte Yaratalım” sloganıyla düzenleniyor. Duhok, Kirmanşah, İlam, Kerkük, Süleymaniye, İstanbul, Batman, Cizre ve Nusaybin’den tiyatro gruplarının katılacağı festivalde, “Spimend”, “Allahından Bulmuşlar”, “Mazottan Bir Tablo”, “Filler Sultanı”, “Mekanların Zamanı”, “Xaw Eray Zemin”, “Değerli Doktor”, “Küçük Kara Balık”, “Davul Tozu”, “Vahşi Bir Halkın Marşı”, “Nene ve Tilki”, “Kim Var Orda”, “Uzun Bir Günün Ardından”, “Küçük Aslan”, “Yeter Artık”, “Orman Çocukları” oyunları sahnelenecek. Festivalde ayrıca, İstanbul Mezopotamya Kültür Merkezi Dans Grubu da bir gösteri sergileyecek.

“HERKESİ ETKİNLİKLERİ TAKİP ETMEYE BEKLİYORUZ”


Festival Hazırlık Komitesi’nde yer alan DBŞT Oyuncusu Berfin Emektar, bu yıl üçüncüsünü düzenleyecekleri festivalin ekim ayında planlandığını, ancak yaşanan süreç nedeniyle kasım ayına ertelendiğini belirtti. Emektar, “Güncel gelişmelerden dolayı kendi aramızda çok tartıştık. Ancak yaşanan bunca acıya karşı sanatın iyileştirici ve toplumu motive edici bir rolünün olduğunu yadsıyamazdık. Bu nedenle festivali yapmaya karar verdik. Her gün 2 yetişkin ve bir çocuk oyunu sahnelenecek. Herkesi etkinlikleri takip etmeye bekliyoruz” dedi.


(MP-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler