1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 273. kez kayıplarının akıbetini sordular
273. kez kayıplarının akıbetini sordular

273. kez kayıplarının akıbetini sordular

Kayıp yakınları Diyarbakır da gerçekleştirdikleri eylemlerle 273. kez, "Kayıplar bulunsun failleri yargılansın" dedi.

A+A-

İHD ve kayıp yakınları tarafından her hafta "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" sloganıyla yapılan eylem, 273'üncü haftasında devam etti.

Diyarbakır Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı bir araya gelen kayıp yakınları ve İHD temsilcileri gerçekleştirdikleri basın açıklamasına MEYA-DER, Barış Anneleri Meclisi ve TUHAD-DER de destek verdi. Eylemde, "Onlar ansızın evlerinden alındılar bir daha geri dönmediler" pankartı ile kaybedilenlerin fotoğrafı taşındı.

KAYIPLARIN EYLEMİ

Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kaybedilen yurttaşların faillerinin devlet olduğunu belirterek, "Failleri bir yandan devlet, diğer yandan ise siyasal iktidar koruyor. Bunu kabul etmiyoruz, Bütün faillerin dosyası bellidir. Devlet hepsini biliyor" diye konuştu. Kayıplar bulunana kadar hesap soracaklarını ifade eden Bilici, "Bizim çağrımız eğer birlikte onurlu yaşamayı ve kardeşliği istiyorsanız kayıpları bulursunuz, açığa çıkartırsınız. Aksi takdirde, biz İHD olarak kalıcı barışa inanmıyoruz" dedi.

İHD üyesi Necibe Güneş Perinçek ise, 1994 yılının Nisan ayında Güçlükonak Jandarma Bölük Komutanlığı tarafından gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Fettah Erden'in hikâyesini anlattı.

Eylem yapılan 5 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.

HABERE YORUM KAT