1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 27 yıldır gözlüyor
27 yıldır gözlüyor

27 yıldır gözlüyor

Diyarbakır'ın “berfo anası” 70 yaşındaki Halime Ölmez, 27 yıl önce esrarengiz şekilde kayıplara karışa oğlunun bir gün döneceği umuduyla, harebe evinden ayrılmıyor. 27 yıl önce esrarengiz şekilde kaybolan oğlunun bir gün döneceği umuduyla tek gözlü harebe

A+A-

Diyarbakırlı Halime Ölmez'in dramı yürek sızlatıyor. 27 yıl önce esrarengiz şekilde kaybolan oğlunun bir gün döneceğini hayal eden 70 yaşındaki kadın bu nedenle terk etmediği harabe evde tek başına yaşarken,'burada insan nasıl yaşar?' dedirten kerpiçli ev yaşlı kadının başına çökmek üzere.

Merkez Sur İlçesi'ne bağlı Ziya Gökalp Mahallesi'nde yaşayan Halime Ölmez'in oğlu Hasan, 1985 yılında kayboldu. Tüm aramalara rağmen bulunamayan Hasan'ın esrarengiz hikayesi annesini derinden etkiledi. Oğlunun öldüğü ya da yaşadığı hakkında hiçbir ipucuna ulaşamayan yaşlı kadın, tam 27 yıldır 'bir gün dönecek' hayali ile yaşıyor.

'HASAN'IM ÖLMEDİ, GELECEK'

Oğlunun esrarengiz şekilde ortadan kaybolduktan sonra bulunamamasına üzülen baba hayatını kaybederken, kız çocuklarının evlenmesiyle de Halime anne harabe evde tek başına kaldı. Tüm telkinlere rağmen evini terk etmeyen Halime annenin tek odalı,bakımsız ve harabe şeklindeki evi çökmek üzere. 'Hasan'ım ölmedi, yaşıyor. Bir gün geri gelecek. Bu evden gidersem beni bulamaz' diyen Halime anne, evin çökeceğini bile bile evden ayrılmıyor.

Huzur evine gitmek istemediğini belirten Halime anne,”Kızlarım gelip bakımımı yapıyor. Kendi evlerine götürmek istiyorlar ama ben gitmek istemiyorum. Oğlumu bekliyorum. Gece rüyalarıma giriyor,benimle konuşuyor. Hep onun hayali ile yaşıyorum. Kocam üzüntüye dayanamadı ve öldü. Ondan sonra yalnız kaldım. Üzüntüden benim vücüdümü da hastalık sarmış. Evimin onarılmasını istiyorum.” dedi.

MUHTAR YARDIM İSTEDİ

Ziya Gökalp Mahalle Muhtarı Muhsin Sanay,harabeye dönen evin çökmek üzere olduğuna dikkat çekerek yetkililerden yardım istedi. Sanay,”Ev yaşanılacak gibi değil. Her an çökebilir. Burada sonuçta bir insan yaşıyor. Halime teyzenin hikayesi herkesi ağlatacak cinsten. Oğlunun döneceğine kendisini şartlandırmış. Bu yüzden evden çıkmak istemiyor. 'Ölsem de ayrılmam burada' diyor. Önümüz kış. Bu şartlarda kışı geçirmesi imkansız. Sayın valimizden, belediye başkanlarımızdan ve hayırseverlerden isteğimiz evin onarılmasına yardım etmeleridir. Bugüne kadar bir çok yere başvurdum ama sonuç alamadım. Evin çökmesi an meselesidir. Böyle bir şey olursa Diyarbakır için büyük ayıp olacak” diye konuştu.