1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 25 mahallede enerji nakil hattı ve derin kuyu pompaları yapılıyor
25 mahallede enerji nakil hattı ve derin kuyu pompaları yapılıyor

25 mahallede enerji nakil hattı ve derin kuyu pompaları yapılıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, kırsal mahallelerde açılan sondaj kuyularının enerji ihtiyacını karşılayabilmek için 25 kırsal mahallede başlattığı enerji nakil hattı ve derin kuyu pompaları yapım işi çalışmalarına devam ediyor.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, kırsal mahallelerde sondaj kuyuları açma, sözkonusu kuyuların enerji ihtiyacını karşılayabilmek için Enerji Nakil Hattı (ENH) ve derin kuyu pompaları çalışmalarına devam ediyor.

Diyarbakır İli Kırsal ve Merkez Mahallelerde Sondaj Kuyularına Pompa Temini, Montajı ve Trafo Tesisi Yapım İşi kapsamında merkez Bağlar ve Kayapınar ile Lice, Çınar, Bismil, Kulp ve Silvan ilçelerine bağlı kırsal mahallelerde çalışma yürütülüyor. 

Yaşayan nüfusa göre su ihtiyacı belirleniyor

Çınar’ın Ortaşar Mahallesi’ndeki çalışmaları yerinde denetleyen DİSKİ Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı yapım denetim görevlisi Yasin Akyol, yıl içerisinde kırsal mahallelerde oturan vatandaşların talebi ve su ihtiyaçlarını belirlemek üzere etüt çalışması yapıldığını belirterek, “Etüt çalışmaları kapsamında köyün su ihtiyacı belirleniyor. Daha sonra jeologlar yer belirleyerek köyün su ihtiyacını karşılayacak şekilde akar varsa akar, biriktirme yapısı, keson kuyu, yer altı derin kuyularda etüt yaptıktan sonra sondaj açılmasına karar veriliyor.” dedi.

Akyol, açılan sondajdaki su miktarının belirlendiğini, suyun köye yetip yetmediğinin tespit edildiğini ifade ederek,  şunları söyledi: “Su ihtiyacı karşılayacak miktarda ise sonradan biz buraya kuyudaki pompayı çalıştıracak şekilde trafo seçip enerji nakil hattı projelendiriyoruz. Son olarak etüt çalışmaları, keşif yapılıp o köylere ENH ve derin kuyu pompaları temin edilecek şekilde ihale ediliyor.”

Sözleşme bedeli 948 bin TL

Son ihale ile birlikte 25 kırsal mahallede ENH ve derin kuyu pompası işi yapıldığını kaydeden Akyol, Lice, Çınar, Bismil, Kulp, Silvan ile merkez ilçeler Bağlar ve Kayapınar’da ENH ve derin kuyu pompası çalışmalarına devam edildiğini söyledi. Akyol, projenin sözleşme bedelinin 948 bin TL olduğunu bildirdi.

Ortaşar’da çalışmalar sürüyor

Akyol, şu an Çınar’ın Ortaşar Mahallesi’nde derin kuyu pompasının montajını yapıldığını, denetim görevlileri olarak işin sanat ve fen kurallarına göre yapılıp yapılmadığını, doğru malzeme seçilip seçilmediğini, yüklenici firmanın taahhüt ettiği değerlerde ve kalitede ekipman sunup sunmadığını kontrol ettiklerini söyledi. ​

HABERE YORUM KAT