1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 25 ilin fidanları Diyarbakır'da
25 ilin fidanları Diyarbakır'da

25 ilin fidanları Diyarbakır'da

Türkiye'deki 25 ilin federasyon ve derneklerinden oluşan Anadolu Konfederasyonu üyeleri başlattıkları Diyarbakır gezisinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek`e ziyarette bulundular. Ardından Büyükşehir Fidanlık alanına barış ve kar

A+A-

Amed Dernekler Federasyonunun öncülüğünde Afyon Derneği, Agrı Federasyonu, Akdoğu İşadamları Derneği, Amasya Federasyonu, Batman İşadamları Derneği, Bingöl Federasyonu, Bitlis Federasyonu, Bitlis Vakfı, Çankırı Federasyonu, Çorum Federasyonu, Edirne Derneği, Ege Birliği, Elazığ Federasyonu, Erzurum Federasyonu, Gaziantep Federasyonu, Giresun Federasyonu, Hatay Asider, Hatay Federasyonu, Malatya Federasyonu, Manisa Birliği, Mardin Vakfı, Muş Varto Federasyonu, Nevşehir Derneği, Rize Derneği, Siirt Derneği, Siirt Tillo Vakfı, Sinop Federasyonu, Sivas Federasyonu, Şırnak Cizre Derneği, Tokat Federasyonu, Trakyalılar Derneği, Trabzon Federasyonu ve Van Federasyonu'nun yer aldığı Anadolu Konfederasyonu Diyarbakır'a geldi.

Birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Anadolu Konfederasyonuna üye federasyon ve dernek başkanları, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı ziyaret etti. Konuklarını Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek ve Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş karşıladı. "Bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz" diyen 25 ilin federasyon ve dernek başkanlarının da yer aldığı Anadolu Konfederasyonu üyeleri kendilerini tanıtıp, süreç hakkındaki düşüncelerini paylaştılar.

Barış sürecini önemsediklerini dile getiren Muş Varto Dernekler Federasyonu Başkanı İbrahim Ballıkaya, Karadenizli arkadaşların yoğun katılımlarını önemli bulduklarını ve özellikle buradaki sıcak atmosferi kendi bölgelerine taşımalarının gerçekten çok büyük bir anlam taşıdığını ifade etti.

Konuklarını ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek, bölgede yaşananların birçok kayba neden olduğunu belirterek, ölenin kim olursa olsun, geride kalan annelerin gözyaşları olduğunu söyledi. İpek, "Bölgemizde gelişen savaş birçok kaybı, yoksulluğu, yok etmeyi de kendisi ile beraberinde getirdi. Toprağa d üşen Kürt olur, gerilla olur, Türk olur, asker olur, polis olur hiç fark etmiyor. Sonuçta annelerin gözyaşlarıdır ortada kalan. Ateş düştüğü yeri yakar. Bu konuda gerçekten biz bölge olarak çok acılar yaşadık. Karadeniz yine büyük acılar yaşadı. Akdeniz Türkiye'nin her bölgesi çok büyük acılar yaşadı. Bu acıların son bulması için herkesin, Türkiye'de yaşayan, bu atmosferi soluyan her grubun her kesimin mutlaka elini taşın altına koyması gerektiği inancındayım. Bu ülkede barış, kardeşlik ve emeğe dayalı, sevgiye dayalı bir ortamın gelişmesi için hepimiz üstümüze düşeni yapmak durumundayız" dedi.

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı ve Sinop Dernekler Federasyonu Başkanı İsmail Kavakçı ise, uçakta Diyarbakır'a gelirken Diyarbakır'ı dağlık bir mekan olarak hafızasında şekillendirdiğini ama Diyarbakır'a geldikten sonra karşılaştığı manzaranın düz bir ova, sulak araziler ve modern bir kent olduğunu aktaran Kavakçı, bu nedenle de kendisini çok cahil kalmış olarak değerlendirdiğini ifade etti. Kavakçı, "Ben bu süreçte hangi lider bu kanı durdurursa hangi lider olursa olsun bu, onun ellerini değil ayaklarını öperim" diyerek "savaş ortamında insanlar sadece ölenleri görüyor. Ya sakat kalanlar, gözü yok olanlar, eli ayağı yok olanlar ne olacak? Ölen ölüyor ya kalan? Ömür boyu o şekilde yaşıyor." sözlerini ifade etti. Bundan sonra hepimiz gülümseyelim diyen Kavakçı, "Bu kan dursun, nasıl durursa dursun. Şu anda nasıl gülümsüyorsanız, ben nasıl gülümsüyorsam hep böyle gülümseyelim" diye konuştu.

Konuklarından gelen hediyeleri kabul eden İpek, onları burada görmekten duyduğu memnuniyeti tekrar ifade ederek teşekkürlerini dile getirdi.Ayrıca Anadolu Konfederasyon üyeleri bugün Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Samet Ucaman eşliğinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Fidanlığına barış ve kardeşlik sembolü olabilmesi adına fidan dikimi gerçekleştirdiler.

HABERE YORUM KAT