1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 23 yıl sonra biten hasret ve toprağa verilen oğul
23 yıl sonra biten hasret ve toprağa verilen oğul

23 yıl sonra biten hasret ve toprağa verilen oğul

3 yıl aradan sonra Kulp'un Dorşên bölgesinde defnedilen çocuğunun cenazesini elleriyle çıkarak, "Şehit Amed Şehitliği"nde toprağa verdi. Tekin, "Ben onunla gurur duyuyorum. 23 yıl sonra da olsa cenazesine ulaştığımız için çok mutluyuz" dedi.

A+A-

Bölgede 30 yılı aşkın süredir devam eden çatışmalı ortamın en ağır faturasını hiç kuşkusuz eş ve çocuklarını bu savaşta yitiren kadınlar çekiyor. Yaşadıkları tüm acılara rağmen hiçbir zaman barışı haykırmaktan vazgeçmeyen bu kadınlardan biri de Lice'nin Zenge köyünde ikamet eden Hanım Tekin. Ailenin en büyük çocuğu olan Mizgin Tekin (Sipan), Kürt halkı üzerindeki baskıdan dolayı 1990 yılında PKK'ye katıldı. PKK'ye katıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Tekin, 1992 yılının Kasım ayında Kulp'un Dorşên bölgesinde çıkan çatışmada yaşamını yitirdi. Tekin'in yaşamını yitirdiği haberi ailesine ulaşmasına rağmen aile o dönem var olan çatışmalı ortamdan kaynaklı bir türlü çocuklarının cenazesine ulaşamadı. 90'lı yıllarda OHAL ve benzeri uygulamalar nedeniyle çocuklarının yaşamını yitirdiği bölgeye gitmesi yasak olan ailenin daha sonraki çabaları ise cenazenin net olarak nerede olduğu konusundaki bilgi yetersizliğinden dolayı sonuçsuz kaldı.

1990'lı yıllarda Tekin gibi sayısızda PKK'linin cenazesi yaşamını yitirdiği kırsal alanlarda kalırken, bazı cenazeler köylüler ve arkadaşları tarafından toprağa verildi. Ancak daha çok yaşamını yitiren PKK'lilerin cenazeleri askerler tarafından savaş kurallarına bile aykırı bir şekilde toplu olarak defnedildi. Tekin ailesinin 23 yıllık hasreti ise, 3 Eylül günü Kulp'un Dorşen bölgesinde yaşamını yitiren ve orada defnedilen çocukları ARGK'li Mizgin Tekin'in cenazesine ulaşmasıyla sona erdi. Tekin'in annesi Hanım Tekin, 23 yıl aradan sonra ulaştığı çocuğunun cenazesini ilk defin edildiği yerden kendi elleri ile çıkararak, Lice'nin Yolçatı köyünde bulunan "Şehit Amed Şehitliği"nde yine kendi elleriyle toprağa verdi.

23 yıl sonra oğlumun cenazesinin başındayım
Çocuklarının yaşamını yitirdiği haberini almalarının ardından gece gündüz devam eden bir hasreti yaşadıklarını dile getiren anne Tekin, uzun süre cenazeyi aradıklarını ancak bölgenin yasaklı olmasından dolayı bir türlü cenazenin yerini tespit edemediklerini söyledi. Bu nedenle yıllarca ziyaret edebilecekleri bir mezar taşlarının bile olmadığını söyleyen Tekin, 21 yılın ardından çatışmanın yaşandığı alana gittiklerini ve görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda cenazenin yerini tespit edebildiklerini ifade etti. Cenazeyi kendi elleri ile bulunduğu yerden çıkarttığını belirten Tekin, "Kendi elimizle gidip cenazeyi oradan çıkardık. Şimdi oğlumun cenazesinin başındayım. Bu duyguları ifade etmek çok zor. O halkı için onurlu bir yaşamın yolunu seçerek gitti. O yokken gece gündüzümüz yoktu. Ama şimdi artık ziyaret edeceğim bir yerde. Ben onunla gurur duyuyorum. 23 yıl sonra da olsa cenazesine ulaştığımız için çok mutluyuz" diyerek, duygularını dile getirdi. Tek bir gözyaşı dökmemeye ant içtiğini ifade eden anne Tekin, şunları söyledi: "O halkının, Kürdistan şehididir. Onu buraya Kürdistan şehitlerinin, arkadaşlarının arasına getirdiğimiz için daha bir mutluyuz. Sipan sadece benim evladım değil, tüm halkın evladıdır. Hasretim onu arkadaşlarının arasına getirmekle bir nebze de olsa son buldu. Bizim hasretimiz gibi onun da hasreti de sona erdi."

Ailesi ve yakınları tarafından 3 Eylül'de yaşamını yitirdiği yerden çıkarılan Tekin'in cenazesi, 4 Eylül günü 195 PKK'linin bulunduğu "Şehit Amed Şehitliği'ne getirilerek, kitlesel şekilde toprağa verilmişti. Yaşamını yitirdiği 1992 yılından bu yana 21 yıl geçerken, Tekin'in cenazesi, o dönem üzerinde bulunan giysilerinin bulunduğu bir torba ile birlikte toprağa verildi.

HABERE YORUM KAT