1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 22 Mayıs Avrupa obezite günü
22 Mayıs Avrupa obezite günü

22 Mayıs Avrupa obezite günü

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan ''22 Mayıs Avrupa Obezite Günü” dolayısıyla önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-
Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan; 22 Mayıs Avrupa Obezite Gününde obezite (şişmanlık) ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
 
Dr. Aslan yaptığı açıklamada; ''Yapılan araştırmalar ülkemizde kadınların yaklaşık % 40'ının, erkeklerin ise %20'sininobez(şişman) olduğunu göstermektedir. Fazla kilo ve obezite yüzünden dünyada her yıl en az 2,8 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Obezite kalp hastalığı, felç ve diyabet gibi hastalıkların riskini artırmaktadır'' dedi.
 
Obeziteyivücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı yağ birikmesi sonucu yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak tanımlayan Dr. Aslan; açıklamasına''Obeziteile ilgili sağlık harcamaları gelişmiş ülkelerde tüm sağlık harcamalarının %2-7'sini oluşturmaktadır. Çocukluk çağı obezitesiise tek başına sağlık harcamalarının 14,1 milyar dolarından sorumludur'' şeklinde devam etti. 
 
Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aslan; 'Bu nedenle obezite oluşmadan korunmanın büyük önem taşıdığını belirterek;''Obeziteden korunmaya çocukluk çağında başlanmalıdır. Çünkü çocukluk döneminde oluşan obezite, yetişkinlik dönemi obezitesi için de zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle aile, okul ve çevre yeterli ve dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularında bilgilendirilmelidir'' dedi.
 
Obezite görülme sıklığının anne sütü ile beslenen çocuklarda, anne sütü ile beslenmeyen çocuklara göre daha düşük oranlarda olduğunu dile getiren Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aslan;ilk 6 ay sadece anne sütü, 6 aydan sonra ise 2 yaşına kadar ek gıdalarla beraber anne sütü verilmeye devam edilmesinin obeziteden korunmada önemli olduğunu bildirdi.
 
Obeziteyi belirlemek için genellikle Beden Kütle İndeksinin (BKİ) esas alındığını belirten Dr. Aslan;''BKİ, bireyin vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (m) karesine (BKİ=kg/m2 ) bölünmesiyle elde edilen bir değerdir. Bu değer 25 veya üzeri ise fazla kilolu, 30 veya üzeri ise obez olarak tanımlamaktadır'' dedi.
 
Dr. Aslan ayrıca;obezitenin önlemesi ve tedavisi için Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteninbir yaşam biçimi haline getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT