1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 217 bin aboneye ihbar gönderildi
217 bin aboneye ihbar gönderildi

217 bin aboneye ihbar gönderildi

DİYARBAKIR- Güneydoğu'da kaçak elektrik tüketiminin iki barajın yıllık elektrik üretiminin toplamı kadar olduğu belirtildi.

A+A-
Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin (DEDAŞ) sorumluluk alanında yer alan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta kaçak elektrik kullanımıyla mücadele çalışmaları sürerken, 6 ildeki kaçak kullanım oranının Keban ve Karakaya barajlarının yıllık ürettiği elektrik miktarlarına eş değer olduğu ortaya çıktı. 
 
Yaklaşık 14 milyar kilovatsaat kaçak elektriğin kullanıldığı bölgede Siirt'in Tillo ilçesi en düşük kaçak elektrik kullanımıyla Avrupa standartlarının altında yer alarak örnek oldu. 
 
Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş (DEPSAŞ) Yönetim Kurulu Üyesi Neşet Demirbağ, AA muhabirine, özelleştirmenin ardından 1 Temmuz 2013 tarihinde DEDAŞ'ı devraldıklarını, o günden bu yana geçmişe yönelik biriken borçların ödenmesi konusunda çalışma yürüttüklerini söyledi.
 
- İki barajın üretimi kadar kaçak elektrik
 
Demirbağ, müşterilere ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla kampanyalar düzenlediklerini, bu kapsamda 600 milyon liralık faiz affının sözkonusu olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:
 
"Sayaç affı, köy içme suları ve sulamalara ilişkin de farklı aflar uygulandı. Yıl sonuna kadar bu kampanyalar devam etti. Köy içme sularıyla ilgili kampanyamız bu ay sonuna kadar devam ediyor. 4 bin 444 içme suyu abonesinden bin 551'inin elektrik borcu bulunuyor. Vatandaşlarımızın bu kampanyadan faydalanmalarını istiyoruz. Çünkü kampanyayla geçmiş döneme ait borçların faizi alınmıyor, kalan borç ise taksitlendiriliyor."
 
"Bölgede tüketilen 19,2 milyar kilovatsaat enerjinin 14 milyar kilovatsaati kaçak kullanım. Yıllık 7 milyar kilovatsaat elektrik üreten Keban ile 6,5 milyar kilovatsaat elektrik üreten Karakaya barajlarının toplamı kadar bölgede kaçak kullanım sözkonusu" ifadelerini kullanan Demirbağ, bu yıl bölgeye 125 milyon liralık yatırım planladıklarını, bu kapsamda yenileme, geliştirme ve teknolojik yatırımların gerçekleştirileceğini dile getirdi.
 
- "20 yıldır biriken borçlar ödenmeye başladı"
 
Yürütülen kampanyalardan vatandaşların büyük oranda istifade ettiğini kaydeden Demirbağ, bu kapsamda bir ödeme alışkanlığının kazanıldığını, vezneye ödeme yapan abone sayısında artış yaşandığını belirtti.
 
Demirbağ, geçmişte her ay vezneye uğrayan 500 bin abonenin kampanyalarla 700 bini aştığına dikkati çekerek, "20 yıldır biriken borçlar ödenmeye başladı. Yüzde 80'in üzerinde abone ödeme yapmaya başladı" dedi.
 
"İcra takibi başlatılan 8 bin 123 abone var. 9 bin 561 abone için savcılığa suç duyurusunda bulunduk" diyen Demirbağ, adeta kangrene dönüşen sorunun çözülmesi için ciddi bir duruş sergilemeleri gerektiğini vurguladı.
 
- 217 bin aboneye ihbar gönderildi 
 
Demirbağ, geçmişe yönelik elektrik borcu bulunan 500 bin abonenin borcunu ödemesi için çalıştıklarını, buna borçları yüksek olanlardan başladıklarını söyledi.
 
217 bin aboneye uyarı yapıldığını ve bu abonelerden yüzde 40'ının ödeme yaptığını kaydeden Demirbağ, şöyle konuştu:
 
"Görevi devraldığımızda ödenmeyen 3 milyar civarında enerji borcu vardı. Devraldıktan sonra bu enerji bedelini ödedik. Şu anda bankalar nezdinde kredibilitesi olan bir şirketiz. Sadece kaçakla mücadele etme, elektrik kesintisine gitmekten ziyade müşterilerimize kaliteli, güvenilir, kesintisiz, çevreye uyumlu bir enerji sunma gayretindeyiz. Kaçakla mücadelede elektrik kesintisine gitmek, vatandaşlarla karşı karşıya gelmek bizi üzüyor. Ancak öyle bir gün gelecek ki; müşterimizle çay içip, yemek yiyip, sohbet edeceğiz."
 
- Türkiye'de tüketilen elektriğin 3 katı bölgede tüketiliyor
 
"Gönül ister ki; hiç elektrik kesintisi yapmayalım, cezai müeyyide uygulamayalım, herkes borcunu zamanında ödesin. Fakat maalesef gerçekleştirdiğimiz denetimlerde sıkıntılarla karşılaşıyoruz" ifadesini kullanan Demirbağ, bu konuda taviz vermeyeceklerini, sonuna kadar gideceklerini vurguladı.
 
Demirbağ, elektriğin çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olduğunu kaydederek, kaçakla mücadelede elde edilecek başarının bölge ve Türkiye için büyük şans olacağını belirtti.
 
Tüm teşviklere rağmen sanayileşmede istenilen seviyeye ulaşılamadığına işaret eden Demirbağ, "Sanayici, hammadde, ulaşım, pazar ve enerjiye bakar. Şu anda bölgede enerji kaliteli değil çünkü istatistiklere göre Türkiye'de bir elektrik tüketiliyorsa bölgede 3,2 katı elektrik tüketiliyor. Kayıp kaçak oranını düşürüp, mevcut hatların bakımını gerçekleştirip yatırım yaptıktan sonra bölgemize kaliteli enerji sunacağız. Böylece sanayici de gelecek ve bölge şahlanacak. Kaçak kullanımı sona erdirdiğimizde bölgeye kesintisiz enerji vaadediyoruz" şeklinde konuştu.
 
- "Kaçak kullanılan elektrik de israf ediliyor"
 
Demirbağ, enerjide yaşanan sorunun sona ermesinin ardından DEDAŞ olarak bölgeye katkı sağlayacaklarını belirtti.
 
Amaçlarının Avrupa standartlarında enerji sunarak çözüm sürecinin bir parçası olmak olduğu sözlerine ekleyen Demirbağ, bölgedeki vatandaşların kötü enerjiye layık olmadığını vurguladı.
 
Vatandaşlara ödeyebilecekleri kadar elektrik tüketmeleri yönünde tavsiyede bulunan Demirbağ, "Kaçak kullanılan elektrik de israf ediliyor. Elektrik bir ısınma ve yemek pişirme aracı değil. Şehirlerde kaçak kullanımla mücadelemiz sürecek ancak bundan sonra kırsala da yöneleceğiz" dedi.
 
- "En büyük rakibimiz kaçak sistemi kuran şebekeler"
 
Kaçak elektrik kullanımında ilginç yöntemlerin kullanıldığını aktaran Demirbağ, mücadelelerinin sadece kaçak elektrik kullanan değil, kaçağı yapanlara karşı da olacağını söyledi.
 
"En büyük rakibimiz kaçak sistemi kuran şebekeler. Bu şebekeler bir sektör haline getirilmiş" diyen Demirbağ, yürüttükleri çalışmalarla vatandaşları kaçak elektrik kullanımından vazgeçirmeye çalıştıklarını vurguladı.
 
Demirbağ, sıradan vatandaşların düşünemeyeceği uzaktan kumanda ile yakma ve saati uyutma gibi yöntemlerin uygulandığını tespit ettiklerini anlatarak, "Bu konuda resmen ciddi bir Ar-Ge çalışıyor. Muhatabımız sadece vatandaş değil, onları yönlendirerek aklını kaçak kullanım için çelenlerdir" dedi.
 
- "En az kaçak kullanan örnek ilçe Tillo"
 
Demirbağ, bölgede en az kaçak kullanan yerleşim yerinin Siirt'in Tillo ilçesi olduğunu kaydederek, ilçede yüzde 9 olan kaçak kullanım oranının Avurapa standartlarından daha düşük olduğunu belirtti.
 
Tüm il ve ilçelerin kaçak kullanımda bu seviyeye gelebilmesi için vatandaşlara çağrıda bulunan Demirbağ, "En az kaçak kullanan ilçe Tillo oldu. İnşallah Tillo tüm bölgemize örnek olur" diye konuştu.
 
- Belediyelerdeki elektrik kesintisi
 
Demirbağ, resmi daireler haricinde birçok kurumun elektrik borcunun bulunduğuna dikkati çekerek, okulların da biriken borcu olduğunu söyledi.
 
Okulların elektrik borçlarını ödemek için uğraş verdiğini, ödememeleri halinde benzer enerji kesintisine okullarda da gidileceğini kaydeden Demirbağ, belediyelerin borçlarını ödemek istemedikleri için elektriklerinin kesildiğini anlattı.
 
Demirbağ, belediyelerden istenen borcun özelleştirmeden sonraki 7 aya ait olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:
 
"Bölgede 120 belediyenin elektrik borcu vardı. 160 belediyenin borcunu yapılandırdık. Bir kısmı borcunu ödedi. 20 belediyenin ise elektriği kesik. Bunların da borçlarını yapılandırması gündemde. Yapılandırma yapan belediyelerde elektrik kesintisi sona eriyor. Elektriğini kestiğimiz belediyelerin bir kısmı DEDAŞ hizmet binalarımızı mühürledi. Bu binaların mülkiyeti bize ait değil. 30 yıl işletme hakkını devraldık. Mülkiyet devlete ait. Biz de ruhsat alabilmek için belediyelere müracaatta bulunduk. Yasal bir süreç verilmesi gerekirken kanunsuz şekilde işyerlerimiz mühürlendi."
 
 
Muhabir: Sema Kaplan 
Yayınlayan: İbrahim Yakut
Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT