1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 21 Mayıs dünya süt günü kutlandı
21 Mayıs dünya süt günü kutlandı

21 Mayıs dünya süt günü kutlandı

Diyarbakır'da 21 Mayıs dünya süt günü kutlandı GIDA Tarım ve Hayvancılık Diyarbakır İl Müdürlüğü koordinasyonunda Yenişehir İlçesi Mehmetçik İlkokulunda düzenlenen programla 21 Mayıs Dünya Süt Günü kutlandı.

A+A-

Düzenlenen programa Vali Yardımcısı Mehmet Demir, Yenişehir Kaymakamı Mustafa Demirelli, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Defterdar Hasan Koca, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Direk, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. İnci Sobi Yavaş, ilgili kurumların çalışanları ve öğrenciler katıldı. Programın açılışında Vali Yardımcısı Mehmet Demir, Yenişehir Kaymakamı Mustafa Demirelli ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Ertan Atalar tarafından günün önemine ilişkin konuşmalar yapıldı.

SÜT GÜNÜ, SÜT HAFTASI OLARAK KUTLANIYOR

Etkinlikte, Uluslararası Sütçülük Federasyonu'nun 1956 yılında aldığı bir karar gereğince 21 Mayıs'ın, Federasyona üye tüm ülkelerde 'Dünya Süt Günü' olarak kutlandığı belirtildi. Bu çerçevede, 21 Mayıs Dünya Süt Günü'nün de içinde bulunduğu 21-27 Mayıs tarihlerini kapsayan haftanın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 'Süt Haftası' olarak ilan edildiği ve bu nedenle süt haftası kapsamında süt ve süt ürünlerine yönelik bilgiMA ıv nr ıp mm lendirme etkinliklerinin yapıldığı dile getirildi.

SÜT 7'DEN 70 E HERKES İÇİN GEREKLİ

Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için süt üretim ve tüketimini artırmak, her yaş grubundaki bireye süt içme alışkanlığını kazandırmak, süt ve süt ürünlerinin besin değeri konusunda kamuoyunu bilgilendirilmesi amacıyla düzenlenen bu tür programların topluma yarar sağladığını kaydeden Gıda Tarım ve Hayvancılık Diyarbakır İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, sütün başta çocuklar olmak üzere 7'den 70'e herkes için gerekli olduğunu vurguladı. Atalar sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

"Büyüme ve gelişmeyi sağlayan, beynin gelişmesine destek olan, göz, deri ve diş sağlığını koruyan, hücreleri onaran ve enerji veren, kemikleri sertleştiren ve bağışıklık sistemini güçlendiren vazgeçilmez besin kaynağı süt ve süt ürünleridir. Avrupa ülkelerine göre süt ve süt ürünleri tüketimi ülkemizde daha azdır. Bu nedenle Türkiye'de süt tüketimini ve süt içme alışkanlığını artırmak için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde 2012 yılında 'Okul Sütü Programı' uygulamaya konuldu. Bu kapsamda anaokulu ve ilkokul öğrencilerine haftada 3 gün süt dağıtılıyor"

21 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle düzenlenen programın açılış konuşmalarının ardından İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görevli Yrd. Doç. Dr. Berna Duman Aydın tarafından süt tüketiminin önemi konusunda sunum yapıldı. Programın sonunda öğrenci ve katılımcılara süt, ayran ve dondurma ikram edildi. 

HABERE YORUM KAT