1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 21 Haziran Dünya ALS günü
21 Haziran Dünya ALS günü

21 Haziran Dünya ALS günü

Halk Sağlığı Müdürü, Dr. Fatih Mehmet Aslan; 21 Haziran Dünya ALS Günü ile ilgili önemli bir basın açıklaması yapmıştır.

A+A-
Dr. Aslan yaptığı açıklamada;” AmyotrofikLateral Skleroz ( ALS )' un, ilerleyici bir sinir sistemi hastalığıdır. Omurilik ve beyin sapındaki motor nöronların yani sinir hücrelerinin kaybından kaynaklanmaktadır.Bunun sonucunda kaslarda kuvvet kaybı, erime ve incelme görülür. Hastalık motor nöronları etkisiz hale getirerek sinir sistemini felç etmekte ancak beynin zihinsel ve entelektüel faaliyetlerini genellikle etkilememektedir” dedi.
 
Hastalığın sebebinin tam olarak bilinmediğini ifade eden Dr. Aslan; ”Tüm vakaların yaklaşık %10'unun genetik geçişli olduğu saptanmıştır. Ayrıca; tarım ilaçları ve ağır metaller gibi çevresel toksinler,travma,viral enfeksiyonlar, otoimmünite, vitamin eksikliği, hormonal bozukluklar gibi çeşitli faktörlerden şüphelenilmektedir” dedi.
 
Dr. Aslan hastalığın belirtilerini ise; ”Hastalık kas güçsüzlüğü ile başlar. Kas zafiyeti genelde kol ve bacaklardan başlar ve yavaş yavaş diğer kas gruplarına yayılır. Konuşma, yutma, çiğneme ve nefes alma kasları iş göremez hale gelir. Kol ve bacaklar kasları incelir ve zamanla kullanamaz. Kontrol edilemeyen ağlama ve gülmeler olabilir. Kaslardaki iş görememenin derecesi ve hastalığın ilerleyişi hastadan hastaya değişir. Solunum kaslarının giderek daha fazla etkilenmesi ve buna bağlı solunum güçlüğü hastalıkta gelinen son aşamadır. Bu dönemde hastanın hızlı ve yakın tıbbi desteğe ihtiyacı vardır” şeklinde özetledi. 
 
ALS' nin Tanı Yöntemleri ve Tedavisi ile ilgili olarak Dr. Aslan; ”Hastalık pek çok kas ve sinir hastalığı ile karışabildiği için teşhis uzun zaman alabilir. Teşhiste MR, EMGgibi görüntüleme yöntemlerinden, kas örneği ve kan tetkiklerinden yararlanılır.
 
ALS'nin henüz kesin tedavisi yoktur. Yeni ilaçlar üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir. İlaç dışında hastanın mümkün olduğunca rahat ettirilip, normal yaşantısını devam ettirecek tedbirlerin alınması önemlidir. Hastalar genelliklesoluk alma kaslarının etkilenmesi ile soluk almakta zorluk ve nefes alamama,ayrıca yutma kaslarının etkilenmesi ile beslenememe ve susuz kalma gibi nedenlerle yaşamlarını yitirirler. Eğer hastalarda bu kaslar etkilenmez ise daha uzun süre yaşarlar” şeklinde ifade etti.
 
STEPHEN HAWKİNG
 
Ünlü fizikçi Stephen Hawking'e 21 yaşında ALS tanısı konduğunda, ancak birkaç yıl yaşayabileceği sanılıyordu. Fakat Hawking şimdi 72 yaşında… 1942 doğumlu Stephen Hawking 1978 yılında teorik fizikte en büyük ödül olan Albert Einstein ödülünü aldı. Daha sonra da çok sayıda ödül aldı. Büyük Patlama (BigBang) teorisini ilk ortaya atan Stephen Hawking Einstein' den sonra dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilir. Stephen Hawking, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilen yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor. Bu sistem yanak kaslarının hareketini konuşmaya dönüştürüyor.
 
Stephen Hawking ALS Hastalarına şu sözlerle umut veriyor; ''Sadece başkalarının yardımına açık olmayın, kendinize de yardım edin. Hala bir şeylerin üstesinden gelebileceğinizi gösterin herkese.Yapamayacağınız şeyler için boş yere üzülmeyin, yapabileceğinizi yapmaktan zevk almak için uğraşın. Umut ve yaşamne kadar kötü olursa olsun, asla pes etmeyin.''
 
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT