1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 2030 Yılında kanserli vaka sayısı 27 milyona çıkacak
2030 Yılında kanserli vaka sayısı 27 milyona çıkacak

2030 Yılında kanserli vaka sayısı 27 milyona çıkacak

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Işıkdoğan, 2005 yılında kanserli vaka sayısı 11 olarak tespit edildiğini belirterek, “2030 yılında bu vaka sayısı 27 milyona olacaktır,2005 yılında kanserden ölen

A+A-
Kanserin giderek artan ve daha da önem kazanan bir sağlık sorunu olduğunu belirten Dicle Üniversitesi Hastaneleri Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Işıkdoğan, kanser oluşmasında sigaranın önde gelen bir faktör olduğunu söyledi.
 
1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle Kalp hastanesi toplantı salonunda hastane personeline yönelik verilen konferansta konuşan Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Işıkdoğan, kansere neden olan faktörler ve korunma yolları hakkında genel bilgiler verdi.
 
Prof. Dr. Abdurrahman Işıkdoğan, “Bu konferans, personellerimizin ne kadar önemli bir hastalıkla uğraştıklarını bilmeleri açısından önemlidir. Her yıl milyonlarca ölümlere neden olan ve birçoğunun önlenebilir olan bu hastalığa dikkat çekmek için her kanser haftası kutlanıyor” dedi.
 
2030 Kanserli Vaka Sayısı 27 Milyona Çıkacak
 
Prof. Dr. Abdurrahman Işıkdoğan konuşmasında 2005 yılında kanserli vaka sayısı 11 olarak tespit edildiğini vurgulayarak; “2030 yılında bu vaka sayısı 27 milyona olacaktır. 2005 yılında kanserden ölen insan sayısı 7 milyon iken, 2030 yılında bu sayı 17 milyona çıkacaktır.
 
Her yaş grubu kanser olabilir. Ama yaş, kanser hastalığına yakalanmada bir faktördür. Yani yaş ilerledikçe kansere yakalanma faktörü de yüksek olur.” şeklinde açıkladı.
 
Tütün Kanserojen Bir Şırıngadır
 
Kansere neden olan faktörleri 1-beslenme alışkanlığı, 2- genetik faktörler, 3- çevresel faktörler olarak açıklayan Dr. Işıkdoğan Kanser türlerini şöyle açıkladı; "Bu anormal hücrelerin köken aldığı organa göre de hastalık adlandırılır. Akciğer Kanseri, Meme kanseri gibi. Kanser, önemli bir sağlık sorunudur. Her 5 kişiden ikisinde hayatı boyunca kanser ortaya çıkar. Türkiye'de erkeklerde en sık görülen kanser türü, Akciğer Kanseri'dir. Bunu sırasıyla mide, lenfatik ve prostat kanserleri izler. Kadınlarda ise en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Bunu da sırasıyla rahim, akciğer ve mide kanseri türleri takip eder.
 
Mücadele sonuçlarında da artış var
 
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kanser hastalığı ile verilen mücadelede alınan sonuçlarda da önemli artışlar olduğunu da ifade eden Işıkdoğan; “ Kansere bağlı ölümler, kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sıradadır. Kansere bağlı ölümlerde erkeklerin yüzde 31'i akciğer kanserinden ölürken, kadınların yüzde 25'i akciğer kanserinden hayatlarını kaybetmektedirler.” şeklinde konuştu.
 
Sigaradan uzak durmaları konusunda tavsiyelerde bulunarak, sigaranın akciğer kanserinin en önemli nedenlerinden biridir . Sigara tüm kanserlerin şırıngasıdır diyebiliriz” dedi
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT