1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 2016 TEOG sınav soruları ve cevapları açıklandı!
2016 TEOG sınav soruları ve cevapları açıklandı!

2016 TEOG sınav soruları ve cevapları açıklandı!

TEOG sınav soruları ve cevapları açıklandı. TEOG sınav soruları ve cevapları ile öğrenciler puanlarını yaklaşık olarak hesaplayabiliyor.

A+A-

Ortaokul son sınıf öğrencilerinin katılımda bulunmuş oldukları liseye geçme sınavına verilen isim Temel eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavıdır.

Genel olarak TEOG olarak kısaltmasına sahip olan bu sınavda son 3 ve de  senedir sistemin değişmesi ile birlikte farklılıklar geliştiriliştir. Bu neden ile de geliştirilmiş olan sınav sistemi artık iki farklı oturum ile gerçekleştirilir. TEOG adı verilmekte olan bu sınava öncelik olarak sekizinci sınıf öğrencileri kasım ayında başlamaktadır. Kasım ayı ve nisan ayı olmak üzere bu sınav iki kez yapılmaktadır. İki güne bölünmekte olan bu sınavda Çarşamba günü ve de perşembe günü yapılmaktadır. Sekizinci sınıfta okumakta olan öğrencilerin görmüş oldukları Fen bilimleri, Atatürk ilke ve inkılap Tarihi, Matematik, yabancı dil, Türkçe ve de din kültürü ve ahlak bilgisi olmak üzere altı farklı desten sorumlu  tutulmaktadır. 

Öğrenciler her dersten 20 soruyu yapmak için belirli bir süreleri bulunmaktadır. Öğrencilerin yapmış oldukları yanlış sorular doğru soruları götürmez. Yapmış oldukları doğru sayıları 5 puan ile çarpılır ve her dersten 100 üzerinden kaç aldıkları bulunur. İki güne üç dersin sınavı koyulmakta olan TEOG sınavında öğrencilerin başarısını ve de motivasyonlarının artması amaçlı olarak bu teknik geliştirilmiştir. Bu sebep ile de lise eğitimi için bu sınav oldukça önemli bir hal almıştır. İkinci bir hak tanıyarak öğrenciler bir de Nisan ayında TEOG sınavına giriş hakları bulunmaktadır.

 

Okulda girmiş oldukları sınav botları ve bu kasım ayında be nisan ayında girdikleri TEOG sonuçlarına göre orta okulda son sınıflarda okumakta olan öğrencileri bir liseye yerleşme imkanına sahiptirler. Bu neden ile de öğrenciler belli bir yüzdelik dilimin içerisine girmek için uğraş verirler ve de bu yüzdelik dilimine girerek lise tercihlerini yapabilirler. Geçtiğimiz nisan ayı içerisinde gerçekleştirilen TEOG stresi artık sona ermiş bulunmaktadır. Öğrenciler fazla bir şekilde uğraş verdikleri bu sınavda ilk kademe atlatmış bulunmaktadırlar. Şimdi ise geriye kalan tek şey merak ettikleri

TEOG sınav sonuçlarıdır. TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasını bekleyen sınava girmiş olan öğrenciler internet ardımı ile bu sınav sorularına ulaşabilme imkanları bulunmaktadır. TEOG sınav sonuçlarına sınava giren öğrenciler sorulara bakarak işaretledikleri sorular hakkında bilgi sahibi olabilme imkanları bulunur. Sınavlarının nasıl geçtiği hakkında bilgi sahibi olan sınava giren öğrenciler sınav sonuçları hakkında iyi ya da kötü geçtiğine dair yorumlar yapabilir. Öğrencilerin TEOG sonuçlarını merak etmesi ile heyecan kat kat artmıştır.

TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasını bekleyen öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı’nın sistem etkilileri TEOG sınav sonuçlarını çok geçmeden yakın bir tarihte açıklayacaklarını duyurmuştur. TEOG sınav sonuçları açıklandığında öğrencilerin e- okul sistemi aracılığı ile detaylı bir şekilde sınav sonucunu kolay, pratik ve kısa süre içerisinde öğrenme imkanları bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT