1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 2016 LYS tercihleri hangi tarihte yapılacak?
2016 LYS tercihleri hangi tarihte yapılacak?

2016 LYS tercihleri hangi tarihte yapılacak?

2016 LYS sınav sonuçları geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından açıklandı. LYS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler ÖSYM'nin yapacağı tercih açıklamasına çevrildi. İşte 2016 LYS sınav sonuçları hakkında tüm ayrıntılar...

A+A-

Milyonlarca öğrenci LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih dönemini bekliyor. Peki ÖSYM LYS tercih dönemi tarihini açıkladı mı? Uzun bir maratonun ardından LYS sınav sonuçlarını geçtiğimiz günlerde öğrenen öğrencilerin gözü kulağı ÖSYM'nin yapacağı LYS tercih tarihi bildirimde. İşte tüm ayrıntılarıyla LYS tercih döneminin tarihleri...

Üç gruba ayrılacak olan tercihlerden 1. grup tercihler 2016 ygs sınavına girip 150 ya da daha az puan alan ve sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar yer alacak. 2. grup tecihler YGS sınavından 150 puan ve üzeri puan alan ve aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına sahip olan adaylar yer alacak. 3. grup tercihlerde ise, sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar yer alacak ve Üniversite tercihi yapabilecekler. Üniversiye tercihleri başladı mı? Üniversite tercihleri hangi tarihlerde ve nasıl yapılacak? 

LYS SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ
 
LYS KONTENJAN KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

LYS tercihleri sonuçların açıklamasından sonra önem kazanmaya başlıyor. Üniversite adaylarının hayatlarını şekillendirmelerinde etkin rol oyanayacak Üniversite tercihleri nasıl yapılacak? nelere dikkat edilmeli? Üniversite Tercih süresi, 26 Temmuz ile 2 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. "Tercih Süresi" tamamlanmadan dileyen adaylar https://ais.osym.gov.trinternet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilecekler. AdaylarınTercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol etmeleri ve yazıcıdan tercih listenin bir dökümünün alınması öneriliyor.Üniversite tercihleri ne zaman başlayacak sorusu LYS 2016 sınaav sonuçlarının açıklanmasına saatler kala adaylar tarafından öğrenilmek isteniyor. 18 Temmuz 2016 pazartesi günü LYS sonuçlarının açıklanmasından sonra adayları üniversite tercihi telaşı saracak. Adaylar, LYS puanlarına ve açıklanacak olan sonuçlara göre tercihlerini gerçekleştirecekler. Peki, 2016 Üniversite tercihleri ne zaman yapılacak? LYS sınavından sonra önemli yer tutan ünversite tercihleri 26 Temmuz tarihinde başlayacak.
 
--2293700.jpeg
 
ÜNİVERSİTE TECİHLERİ BAŞLIYOR
 
Ünivesite tercihleri 2016 LYS sonuçlarının açıklanmasından sonra 26 Temmuz 2016 tarihinde başlıyor. Üniversite sınavından sonra 2. sırada önem taşıyan üniversite tercihlerini yaparken çok dikkatli olunması gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. LYS puanları, okul başarı sıralaması, okul taban puanları ve yüzdelik dilimleri gibi faktörlerin etkili olacağı tercihlerde adayların eğitim görmek isteyecekleri üniversiteyi doğru seçmeleri ve karar vermeleri gerekiyor. 
 
2016-ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar üç gruba ayrılabilir:
 
a) 2016-YGS'ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,
 
b) 2016-YGS'ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar,
 
c) Sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar.Tercih ve Tanıtım Günleri başlıyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT