1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 2016 KYK başvuruları sona erdi
2016 KYK başvuruları sona erdi

2016 KYK başvuruları sona erdi

2016 KYK başvuruları sona erdi. Artık çok sayıda öğrenci KYK başvuru sonuçlarını merakla beklemektedir. KYK başvurularının açıklanacağı tam tarih henüz Kredi Yurtlar Kurumu tarafından belirlenmedi...

A+A-

KYK yurtlarına başvurmak isteyen öğrenciler için son tarih 22 Ağustos 23.59’ du. Öğrenciler başvurularını e-Devlet üzerinden yaptılar. Başvurusunu yapan binlerce öğrenci şimdi dört gözle KYK başvurularının sonuçlarının açıklanmasını bekliyor.KYK yurt başvuru sonuçlarının açıklanması için halen net bir bilgi bulunmamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda KYK başvuru sonuçlarının 1-2 hafta içerisinde açıklanması tahmin ediliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yeni eğitim ve öğretim yılına hazır.
KYK YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

Yatak kapasitesini artırarak öğrencilerin barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek olan yurtlar. Hali hazırda 385 bin öğrencinin barındığı KYK yurtlarına bu eğitim ve öğretim yılı sonuna kadar 68.009 yatak ilave etmeyi planlıyor. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, açıklamasında öğrencilerin birinci tercihi haline gelen KYK yurtlarının kapasite artırma çalışmalarının devam ettiğini hatırlatarak ”Göreve geldiğimizde koyduğumuz 500 bin yatak kapasitesi hedefine yaklaşmak üzereyiz ” dedi. Günümüzde büyük ve büyümekte olan şehirlerde ayrıca üniversite çevresinde kiralık ev fiyatlarının çok yüksek olduğundan dolayı KYK yurtlarının tercih edilme oranı artıyor. Bunun yanı sıra artık özel yurtların ise ücretlerinin kiralık evlerden bir farkı kalmadı. KYK yurtları aldığı cüzi miktar ile öğrencilere hem beslenme hem de barınma ihtiyacı sağlayarak büyük bir avantaj haline geliyor. Sunduğu lüks ve konforlu hizmetler ile KYK yurtlarına her sene binlerce öğrenci başvuruda bulunuyor.

Yukarıda belirttiğimiz gibi 2016 KYK Başvuru Sonuçlarının açıklanacağı tarih net değil. Geçmiş yıllardan yapılan tahminlere göre yaklaşık olarak 1-2 hafta içerisinde sonuçların açıklanması bekleniyor. KYK başvuru sonuçları açıklandıktan sonra yurtları kazanan öğrencileri bazı işlemler bekliyor. Öğrencilerin öncelikle KYK yurt kayıtlarını da e-Devlet üzerinden yapmaları gerekiyor. Öğrenciler için kesin kayıtta istenenler ise şöyle sıralanıyor;

? 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf.

? % 40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların (Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor.)

? Kayıt, kimlik, yurt ücreti ve depozito ücreti makbuz/ dekontu.

? 18 yaşından küçükler için kurum internet sayfasından temin edilen ve doldurulan Aile İzin Onay Belgesi.

? Aynı öğretim döneminde yükseköğrenime başlayan kardeşe ait öğrenci belgesi, kayıt tarihinden itibaren bir ay içinde ibraz edilecektir.

? Verilen süre içinde ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler, haklarını kaybedeceklerdir.

Yurt işlemlerinin en önemli adımları arasında yurt ücreti ödemeleri yer alıyor. Yurt ücretleri ne zaman ve nasıl ödenecektir? KYK’ nın resmi sitesinde verdiği bilgiler şöyle;

1. Yurt ücretleri aylık olarak tahsil edilir. Kayıt olunan ay ile kayıt sildirilen ayda ise günlük ücret hesabı yapılır. Bir ay 30 gün üzerinden hesap edilir. Kayıtlarda kayıt gününün de ücreti alınır. Kayıt sildirmelerde ise işlem gününden sonraki günlerin ücreti iade edilir.

2. Yurt ücretleri en geç ayın son günü saat 21.00’a kadar banka aracılığıyla ödenir. Öğrenci, kayıt tarihine göre ödeyeceği yurt ücretini ve depozito miktarını, yayınlanması halinde Kurum internet sitesinden veya kaydolacağı yurt müdürlüğünden öğrenir.

3. Yaz okulu, staj gibi nedenlerle yaz aylarında nöbetçi yurtlarda kalan öğrenciler, asıl kayıtlı bulunduğu yurdun ücretini ödemeye devam eder.

4. Yurtta barınmakta iken kendi isteği ile kaydını sildiren öğrencilerin tekrar başvurmaları ve yurtta boş yer olması halinde, o öğretim yılı için iki kat yurt ücreti alınarak yeniden yurda kayıtları yapılır.

5. Yurtta barınmakta iken vefat eden öğrencilerin son ay yurt ücreti mahsup edilmeden depozitosu talep edilmesi halinde varislerine iade edilir. Talep edilmemesi halinde depozitosu 5 yıl bekletilir ve 5 yılın sonunda irat kaydedilir.

6. Artık yıl öğrencileri % 50 fazla yurt ücreti öderler.

HABERE YORUM KAT