1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. 2014'ün siber saldırı bilançosu
2014'ün siber saldırı bilançosu

2014'ün siber saldırı bilançosu

2014 yılında hackerların yaptığı siber saldırılar sonucu ülkelerin yaşadığı ekonomik zararlar raporu Stratejik ve Uluslararası Çalşımalar Merkezi tarafından yayınlandı. Rapora göre Türkiye'nin kaybı 600 milyon dolar.

A+A-
Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nin (CSIS) yayınladığı raporda, geçen sene sanal saldırılar nedeniyle dünya ekonomisinin yüzde 0.8'lik bölümünün yasadışı örgütlerin cebine gittiğini gösteriyor. Yaklaşık 600 milyar dolarlık bir büyüklüğe denk gelen bu miktar her yıl artış gösteriyor.
 
Araştırmalara göre Türkiye ekonomisinin de yıllık kaybı bu kapsamda yaklaşık 600 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Ancak söz konusu rakamın sadece yaklaşık bir değer olduğu belirtilerek küresel kapsamda asıl kaybın 2-3 trilyon dolar seviyelerinde olabileceği belirtiliyor. Pek çok şirketin imaj kaybı endişesiyle saldırıları duyurmadığına işaret eden uzmanlar güvenlik güçlerinin de sorunlarla mücadele etmekte zorlandığını belirtiyor.
 
Buna göre geleneksel suç takibi ve tanımına kıyasla büyük farklılıklar gösterebilen siber suçlar, güvenlik güçleri tarafında da tamamen farklı birimlerin oluşturulmasını gerektiriyor. Ancak dünya çapında bu değişim zar zor ilerlerken siber suç örgütleri neredeyse ellerini kollarını sallayarak hemen her alanda terör estirmeye devam ediyor. Raporlara göre geçen sene dünya çapında 800 milyon kişinin kullanıcı bilgileri çalındı. Çalınan bu bilgilerle kazanılan yasadışı geliri ise 160 milyar doları buldu. Pasta bu kadar büyük olunca pay kapmak isteyenlerin de sayısı hızla artıyor.
 
PERAKENDE GÖZDE ALAN
 
Raporlar siber saldırı ve kimlik hırsızlıklarının dünya çapında en çok yüzde 55 ile perakende sektöründe olduğunu gösteriyor. Bunu sırasıyla yüzde 20 ile finans izlerken üçüncü sırada ise yüzde 9 ile teknoloji şirketleri yer aldı. Saldırıların neden oldukları zararın asıl faturası ise doğrudan sıradan çalışanlara kesiliyor. Zira iş ve üretim aşamasından çalınan bu kaynaklar dünya çapında her yıl yüz binlerce nitelikli istihdamın kaybolmasına neden oluyor. Sorunun çözümü ise polisiye güçlerden ziyade büyük ölçüde teknolojiyi kullananlarda, yani bizlerde. İnternet ve mobil cihazların kullanımında yalnızca en temel güvenlik önlemlerine bile uyacak olsak kayıplar dramatik bir şekilde düşüşe geçecektir.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT