1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ''2014'te Diyarbakır'ın tek lideri Baydemir olur''
''2014'te Diyarbakır'ın tek lideri Baydemir olur''

''2014'te Diyarbakır'ın tek lideri Baydemir olur''

Ünlü araştırmacı Tarhan Erdem'e göre “valilerin halk tarafından seçilmesinin” perde arkasında bu var !

A+A-
Başbakan Erdoğan'ın “valileri halk seçmeli” açıklaması ile PKK üyelerinin silah bırakıp başka ülkelere gidebilecekleri yönündeki açıklamaları gündemin odağına yerleşti.

Habertürk ekranlarında Ece Üner'e konuk olan Radikal yazarı Tarhan Erdem, Başbakan'ın açıklamalarını yorumladı.

Valileri halkın seçmesinin federal bir yapının kapısını araldığı yönündeki eleştirilerin doğru olmadığını belirten Erdem hükümetin bu çıkışının Kürt sorunuyle ilgisi olmadığını savundu.

Erdoğan'ın Kürt sorununa çözüm üretmek değil idari yapıyı değiştirmek için böyle bir değişikliği amaçladığını kaydeden Tarhan Erdem büyükşehir yasa tasarısının Türkiye'yi yerelden değil Ankara'dan yönetilen bir ülke yapma yönünde bir adım olduğunu, merkezileşmeyi daha da derinleştireceğini söyledi:

BÜYÜKŞEHİR YASASIYLA BELEDİYE BAŞKANI İL BAŞKANI GİBİ OLACAK

“Bazı federatif sistemlerinde valiler halk tarafından seçilir. Ama Başbakan'ın söylediği ilginç bir şey var. Biz belediye başkanlarını zaten seçiyoruz diyor. Büyükşehir Belediye Başkanı diyoruz ama aslında il başkanı falan dememiz, buna bir isim bulmamız gerekiyor.

Hükümet bu değişikliği aslında Kürt sorunu ya da terör için değil yönetim yapısı için yapmayı düşünüyor. Türkiye'nin en önemli meselesi Kürt meselesidir. Yapılacak her şeyin bir şekilde bu sorunla bir ilgisi vardır.”

YENİ YASAYLA OSMAN BAYDEMİR TÜM DİYARBAKIR'A HAKİM HALE GELECEK

“Bu kanunla 29 ilimizde çok yetkili bir belediye başkanı seçilecek. Bu belediye başkanlarıyla biz idari reformumuzu yapmış olacağız. Niçin bu yapıldı çünkü anayasayı değiştiremiyorlar. Anayasayı değiştiremeyince belediye başkanıyla alakası olmayan yeni bir idarecinin seçilmesiyle çözüm bulundu.

Aslında belediye işleriyle ilgidi olmayan bütün kırsalı da kapsayan yeni bir idareci seçilecek. Bu idareci ile vali arasındaki ilişkisi de seçilmiş ile atanmışın ilişkisi olacaktır.

Halk mutlaka seçilmişin yanında olacaktır. Kocaeli'deki insanlar valilinin adını bilmeyebilir ama belediye başkanının adını bilecektir. 29 Mart 2014'de Osman Baydemir Diyarbakır'da yeniden seçilirse bütün Diyarbakır iline hakim bir insan olacaktır.”