1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 2014 Torba yasa maddeleri neler olacak?
2014 Torba yasa maddeleri neler olacak?

2014 Torba yasa maddeleri neler olacak?

Torba yasa çıktı mı, çıkacak mı? Taşeron. Ayrıntılar ve daha fazlası burada olacak.

A+A-
17 ve 25 Aralık operasyonlarından önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Torba yasa maddeleri yeni yeni gündeme gelmeye başladı.
 
17 ve 25 Aralık operasyonlarından önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Torba yasa maddeleri yeni yeni gündeme gelmeye başladı. Pek çok kişinin dört gözle beklediği torba yasa yakın bir zamanda meclise gelecek. Soma'daki büyük facianın ardından eklemeler yapılan Torba yasa ile birlikte pek çok konuda değişikliğe gidilecek.
 
 
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın en az 3 çocuk söylemi, sosyal güvenlikte de karşılığını buldu. Memur ve Bağ-Kur'lu kadınlar da kapsama alındı.
 
DOĞUM YAPAN KADIN ERKEN EMEKLİ OLACAK
 
Madencilik sektörüyle ilgili düzenlemeleri içeren ve TBMM'ye sunulan Torba Yasa tasarısına göre, çalışırken doğum yapan kadınlar ücretsiz doğum ve analık izni süreleri ile doğumdan sonra çalışmadıkları süreleri borçlanmak suretiyle erken emekli olabilecekler.
 
 
3 ÇOCUĞA 6 YIL ERKEN EMEKLİLİK
 
Daha önce her bir çocuk için 2'şer yıl olmak üzere sadece iki çocukla sınırlanan borçlanma hakkı 3 çocuğa çıkartıldı. Böylece, 3 çocuk annesi bir kadın, doğum sonrasında ücretsiz izne ayrılmış veya çalışmaya ara vermişse, her bir çocuk için 2 yıl olmak üzere 6 yıllık primi kendisi ödeyerek erken emekli olabilecek.
 
 
BAĞ-KUR'LU KADINLAR DA YARARLANACAK
 
Bu hak daha önce sadece işçi statüsündeki kadınlarla sınırlı iken, şimdi memurlar ve Bağ- Kur'lu kadınlar da borçlanmak suretiyle erken emeklilik hakkına kavuşacak.
 
 
BAĞKUR AFFI ÇIKACAKMI?
 
Torba yasa afları neler? Bağkur affı çıkacak mı? Torba yasa ile hangi konuda af çıkacak? Vergi affı çıkacak mı? Torba yasa 30 Mart yerel seçimlerinden önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı.
 
Bağkur affı çıkacak mı? Vergi affı çıkacak mı? Torba yasa ile hangi aflar geliyor? Torba yasada bağkur affı var mı? Vergi affı çıkacak mı? 30 Mart yerel seçimlerinden önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayından geçen Torba yasanın içeriği konusunda pek çok kişi henüz net bir karara sahip değil. Binlerce kişi torba yasa ile hangi afların geldiğini merak ediyor. Torba yasada bağkur affının olup olmadığını merak edenler için bütün detayları haberevet.com adresinde bulabilirsiniz.
 
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sosyal güvenlikle ilgili torba yasanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yapılacak değerlendirmenin ardından son rötuşlarla birlikte Meclis'e gönderileceğini ve Meclis tatile girmeden yasalaştırılacağını söyledi.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, pakette üç çocuk teşviki, kadın istihdamının desteklenmesi, Bağ-Kur ve SGK borçlarına ilişkin yeni düzenlemeler ile taşeron işçilere sağlanacak yeni güvencelerin yer alacağını bildirdi.
 
Çelik, 1 milyon 300 bin Bağ-Kur'lunun hem hizmetini hem borcunu silmeyi düşündüklerini, taşeron işçi tanımının yeniden yapılacağını, 10-15 yıl hizmeti olanlara yeni haklar verilmesinin masada olduğunu kaydetti.
 
 
Devlet ve üniversite Hastanelerinden ücretsiz, özel hastanelerden ise fark ödeyerek yararlanmak için 2012 yılında uygulamaya giren Genel sağlık Sigortası (GSS) sistemi kapsamında primlerini ödemeyenlere af için düğmeye basıldı. 18 yaşını dolduran; çalışmayan ve öğrenci olmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanması için ödemesi gereken GSS prim borçlarına af düzenlemesi, önümüzdeki günlerde Meclis'e gelecek. GSS prim borcu olan 4 milyon kişiye büyük kolaylık sağlanacak. Devletin 8 milyar liralık alacağının önemli bir bölümü silinecek.
 
Takvim'in haberine göre; gelir testine girmeyenlere belirli bir süre tanınacak. Bu kişilerin gelir testine göre ödemesi gereken tutar belirlenecek. Mevcut sistemde aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olanların, yani 357 liranın altında olanların primini devlet ödüyor. Teste girmeyenlere de en yüksek prim olan aylık 257.04 liradan borç çıkarılıyor. Af ile sağlanacak imkan doğrultusunda test sonucunda kişi başına gelir 357 liranın altında ise borçlar silinecek. 357 liranın üzerindeyse gelire göre prim ödenecek. Böylece en yüksek limitten çıkarılan prim borcundan kurtulmak mümkün olacak, faiz borcu silinecek ve 1 yıl taksitlendirme imkanı getirilecek. Gelir testine girdiği halde borcunu ödemeyen kişilere de kolaylık sağlanacak. Bu kişilerin faiz borcu silinecek. Borçlulara anaparayı taksitlerle ödeme imkanı sağlanacak.
 
BAĞ-KUR BORCU OLAN DA SEVİNECEK
 
Önümüzdeki günlerde Meclis'e gelecek torba yasa tasarısıyla bir af da Bağ-Kur prim borcu olanlara geliyor. Edinilen bilgiye göre; Bağ- Kur'a 24 ay ve daha fazla prim borcu olanlar, ister bu borçları yapılandıracak, ister hizmet süresiyle birlikte sildirecek. Borcu hizmet süresiyle birlikte silinenler, daha sonradan emeklilik için prim gün sayısına ihtiyaç duydukları takdirde, silinen süreden dilediği kadarını canlandırıp ödeyebilecek. 24 ay ve daha fazla prim borcu olanlar bunları yapılandırmak istediğinde, belli bir başvuru süresi verilecek.
 
TAKSİTLE ÖDEME
Yasanın çıkmasının ardından belirlenen süre içerisinde başvuranlar, prim borcunu taksitle ödeyebilecek. Böylece borcu nedeniyle sağlık hizmeti alamayan Bağ- Kur'lulara hastane kapıları da açılmış olacak.
 
ÖĞRENCİYE KOLAYLIK
 
GSS'de özellikle öğrenciler sorun yaşanıyor. Pek çok öğrenciye prim borcu çıkarılıyor. Üniversite öğrencileri, belgelerini ibraz etmeleri halinde bu borçlardan kurtulacak. GSS'ye göre üniversiteye gidiyorsa 25 yaşını, liseye gidiyorsa 20 yaşını geçmeyenler prim ödemeyecek.
 
GELİR TESTİ SONUCU KİM, NE ÖDÜYOR?
 
1.071 liralık brüt asgari ücret dikkate alındığında, 3 Kişi başına düşen ortalama gelir asgari ücretin 3'te 1'inin altında olanların (357 lira) GSS primini devlet ödüyor. 3 Kişi başına düşen aylık gelir 357 lira ile 1.071 lira arasında ise aylık 42.84 lira, 3 Kişi başına düşen aylık gelir 1.071 lira ile 2.142 lira arasında ise aylık 128.52 lira, 3 Kişi başına düşen aylık gelir 2.142 liradan fazla ise 257.04 lira GSS primi ödeniyor.
 
 
Bugün 9 Mayıs Cuma haftanın 5. iş günü taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacaklarını merak ediyorlar. Taşeron işçiler kendilerine kadro verileceği günü dört gözle bekliyorlar. Başbakan Erdoğan'ın taşeron açıklamasının ardından taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacaklarını merak etmeye başladılar.
 
 
3,5 yıldır kamuda en çok çalışıp az alan ve kadrosuz olarak çalıştırılan taşeron işçiler bu mağduriyetin bitmesi için hükümetten net bir açıklama bekliyorlar. Başbakan Erdoğan Taşeron sorununun biteceğini müjdeledi. Başbakan Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından taşeron işçiler büyük bir merakla kendilerine ne zaman kadro verileceğini merak etmeye başladılar.
 
Taşeron işçi son dakika haberleri ve gelişmeleri. Taşeron işçiler ile ilgili olarak yeni torba asa ne zaman çıkıyor.. Taşeron işçilere kadro haberleri Bakan Faruk Çelik açıklaması. Taşeron işçi kadro düzenlemesi ve taşeron işçi kanunu? 600 binden fazla taşeron işçiyi müjde. Son dakika Taşeron haberleri. Taşeron işçilere kadro müjdesi! Taşeron haberleri gündemden düşmüyor. Taşeron işçi tazminat haberleri ve Bakan Faruk Çelik'in taşeron işçi açıklaması en çok aranan taşeron haberleri arasında. Kamuda çalışan bir milyona yakın taşeron işçiye, iş güvencesi geliyor. Kamuda yarı zamanlı çalışmanın önü açılıyor. Bakanlar Kurulu gündemindeki paket, istihdam bürolarının işlevini artırıyor. Kamuda çalışan yaklaşık 661 bin taşeron işçi nin kıdem tazminatı için adresi bundan böyle devlet olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın Kamu İhale Kanunu'nda köklü değişiklikler içeren ortak torba yasa taslağında sona gelindi. Taslak, taşeron işçiler için de önemli düzenlemeler içeriyor. Taslak, taşeron işçisinin, kıdem tazminatını asıl işvereninden yani devletten isteyeceği hükmünü getiriyor. Ancak düzenleme özel sektörde çalışan taşeron işçilere yönelik bir hüküm içermiyor.
 
600 bini kamuda, 1 milyondan fazla taşeron işçi yeni yasaya kilitlendi. Hangi görev asıl iş, hangisi alt iş belli olacak. İşte bu noktada asıl işi yapanlar için bir imkân doğacak... Son günlerde en çok konuşulan konuların başında taşeronlara yönelik yasa geliyor. Herkes bir şey söylüyor, yazıyor, çiziyor. Sayıları 1 milyonu aşan taşeron işçinin de kafası karışıyor. 1 Mayıs öncesi işçiyi kışkırtan "herkes taşeron olacak" haberlerini bir kenara bırakıp, işin aslını anlatalım istedik.
 
Bugün taşeron dediğimiz sistemi düzenleyen durum 4857 sayılı İş Kanunu'nun 2. maddesinde anlatılıyor. Tabii bu yasa net tanımlar yapmadığı için de özellikle kamuda taşeron sistemi adeta karman çorman olmuş. Yani asıl işler taşerona yaptırılmaya başlanmış, yan yana masalarda farklı statülerde insanlar çalıştırılmış. Özel sektördeki taşeronlar ise şirketlerin insafına kalmış, girdi- çıktı işlemleriyle tazminatları sıfırlanmış, izin hakları ellerinden alınmış.
 
HERKESE KADRO YOK AMA...
 
Kamudakiler için ise durum biraz daha farklı. 600 bin taşerona kadro verilmesi diye bir şey yok. Bunu hep söylüyoruz, zaten gerçekliliği de yok ama 'muvazaalı' dediğimiz durumlar var. Yani kadrolu elemanın işlerini, taşeron işçiler yapıyor. Bu durum da muvazaalı diye tarif ediliyor. Yeni yasa asıl iş nedir bunun tanımını getirecek. Asıl işveren ve alt işveren tanımlarını da yapacak. Böylece asıl işi yapan taşeron ortaya çıkacak. Bu sorun da çözülecek.
 
ÖZLÜK HAKLARI EŞİTLENECEK
 
Bu durumda kadrolu elemanın görevini yani o kurumun asıl işini yapan taşerona, kadro ihtimali doğabilecek. Yani temizlik görevlisi gibi görünen taşeron hemşire olmayacak. Hemşire kadrolu olacak. Taşeronların kıdem tazminatı hakları güvence altına alınacak. İzin, mesai gibi zaten olması gereken haklar da korunacak. Şimdi bu yasanın çıkmasını bekleyeceğiz. Kimin asıl işi yaptığı da böylece netleşecek. Yeni yasanın getireceği en büyük yeniliklerden biri, taşeron işçi ile asıl işçi arasındaki farkı kaldıracak olması. Böylece aynı işi yapanlar arasında temel ve özlük hakları açısından fark olmayacak. Böylece sıkıntılar giderilecek.
 
İMD, işsizlikle mücadele neferi
 
Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında yüzde 5 işsizlik de var. Bunun için çok değişik mücadele yöntemleri sürdürülüyor ve önemli mesafeler de alınıyor. Bunlardan biri de iş ve meslek danışmanlığı (İMD). Atamaları yapılan 3 binden fazla İMD sahada başarıyla çalışıyor. Bu arkadaşlarımızın maaş problemleri de torba yasayla çözülecek. Eğitim görüp sertifika almış yaklaşık 7 bin İMD ise atanmayı bekliyor. Kadro umutları sadece İŞKUR'un talebine bağlı. Oysa bu arkadaşlarımızın değerlendirilebileceği çok yer var. Okullarda ders verebilir, belediyelerde danışmanlık yapabilir, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nda görev alabilirler... 7 bin genç, eğitimli, prıl pırıl İMD işsizlikle mücadele neferi olmak için atama bekliyor...
 
Erken emekliliğe 2 formül
Yaşı ve yılı tamamlamış ama prim günü eksik olanlar için bir çalışma yürütülüyor. Toplu ödeme ile günler tamamlanıp emeklilik sağlanacak. 2 formül öne çıkıyor. 1- Bundan en az bin 800 prim gününe sahip olanlar yararlanacak. 2- Belli bir yaşın üstünde (60 yaş konuşuluyor) olanlara bu imkân gelecek ya da hiç şart aranmayacak. (sabah)
 
Kamuda 'yarım gün' çalışma dönemi başlıyor
Hazırlanan yeni sosyal güvenlik paketinde taşeron işçilere yeni haklar getiriliyor. Ayrıca kamuda yarı zamanlı çalışmanın önü açılıyor ve özel istihdam bürolarının işlevi artırılıyor. Milyonlarca çalışan ve iş arayanı yakından ilgilendiren sosyal güvenlik paketi tamamlandı.
 
1 MİLYON TAŞERON İŞÇİYE YENİ HAKLAR SAĞLANACAK
Kamuda çalışan bir milyona yakın taşeron işçiye, iş güvencesi geliyor. Kamuda yarı zamanlı çalışmanın önü açılıyor. Bakanlar Kurulu gündemindeki paket, istihdam bürolarının işlevini artırıyor.
 
İŞÇİ KİRALAMANIN ÖNÜ AÇILIYOR
Bazı hizmetler için kadrolu eleman çalıştırmak istemeyen firmalar, istihdam büroları aracılığıyla işçi kiralayabilecek. Bu kapsamda çalışanların maaşı, kıdem tazminatı, iş güvenliği ve sigorta primini, istihdam büroları üstlenecek. Düzenlemeyle taşeron işçi tanımı, yeniden yapılıyor. 10 yılı aşkın süre hizmeti olanlara yeni haklar veriliyor. Kamuda taşeron işçi çalıştırma devam edecek.
 
KAMUDA 3-4 SAATLİK İŞLER DE OLACAK
Kamu kurumlarında talebe göre 3-4 saatlik yarı zamanlı işte çalışılabilecek.Özel istihdam büroları, doğum iznine giden kadın çalışanın yerine eleman bulabilecek. Ekonomi yönetimi, üç çocuk teşvikiyle ilgili olarak da 6 maddelik bir taslak hazırladı. Bu formülü destekleyecek esnek çalışma modeli geliştirilecek. Doğum öncesi ve sonrası yarı zamanlı çalışma, sigorta priminin devlet tarafından karşılanması, evlenmenin teşvik edilmesi gibi destekler taslakta yer alıyor. Çocuğu 2 yaşına gelene kadar annelere evden veya kısmi süreli çalışma olanağı tanınacak.
 
 
TAŞERONDA SON DAKİKAKA HABERLERİ TÜM GELİŞMELER
 
Taslakla, taşeron işçisinin, aynı işyerinde ilk işe girdiği tarih esas alınarak, alt işveren değişse bile, yıllık ücretli izne hak kazanmasının da önünü açıyor. Düzenlemeyle, kamu işverenlerine ait süreklilik arz eden hizmet alım sözleşmelerinin süreleri de 3 yıla çıkarılıyor. Böylece, çalışanların kıdeme bağlı haklarını kaybetmelerine engel olunması hedefleniyor.
 
Taslağa göre ayrıca, taşeron tarafından ödenmeyen ücretin doğrudan işçinin banka hesabına yatırılmasından alt değil asıl işveren sorumlu olacak. Asıl işverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili de gözetim ve denetim yükümlülüğü getirilecek.
 
Yeni düzenlemeyle, toplu sözleşmeden faydalanamayan taşeron işçisine de, toplu sözleşmeden faydalanan devlet işçisine yapılan zam kadar ücret zammı ödenecek. Türkiye'de kamuda 661 bin, özel sektörde 572 bin taşeron işçi bulunuyor. Taşeron işçiler kıdem tazminatı, izin ve sendika hakkından yararlanamıyor. (MİLLİYET)
 
KAŞİP BALKANI'NDAN TAŞERON İŞÇİ AÇIKLAMASI
 
Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Derneği (KAŞİP) Genel Başkanı Hakan Aydın, taşeron işçilerin mağdur edilmemesi gerektiğini kaydetti. KAŞİP Adıyaman Şubesi tarafından düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına KAŞİP Genel Başkanı Hakan Aydın'da katıldı. Taşeron işçilerin durumunun konuşulduğu toplantıda, Genel Başkan Hakan Aydın, yıllardır yaşanan mağduriyetin giderilmesi gerektiğini aktardı. Aydın, "Taşeron işçiler örgütlenme çalışmalarımız devam ederken, taşeron işçiler için hükümet kanadının da bir takım açıklamaları oluyor. Taşeron işçiler ile ilgili son olarak yapmış oldukları açıklamada güvenlik ve temizlik işlerin dışında kalan işlerde kadrolu işçiler çalışacak, bunlar kadroya alınacak. Tabi bizim toplumumuz bunda bir kadro gelecek havasına kapıldı. Ama hayır bir tane kadronun dahi çalışması yok. Bunu açık ve net ifade ediyorum. Bir milyon taşeron işçisinden bir kişiye bile kadro çalışması yok. Fakat iyileştirme ile ilgili çalışma 2 yıldır devam etmektedir. Oda yılan hikayesine döndü. Bir an önce yapılması gerekmektedir. Hizmet alımının olmadığı yerlerde kadrolu işçi çalıştırılacak" dedi.
 
Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü: "Burada haksız bir uygulama vardır. İnsani vicdani ve hukuki olmayan bir uygulama vardır. Taşeron işçinin asıl talebi kadrodur; kadro spekülasyonları değildir. Bu anlamda çeşitli sorunlarla karşı karşıyadır. Taşeron işçileri olarak kamu şirket personelleri Edirne'den Ardahan'a her gün çok farklı sorunlar yaşıyorlar. Şuanda Adıyaman'ın Kahta ilçesinde 175 işçimizin işten çıkarılacak olması bir siyasi intikamdır. Ben belediye başkanımızın olumlu davranmasını bekliyorum. Kendisinin de böyle bir hataya düşeceğini zannetmiyorum." -
 
Kıdem tazminatlarının hangi kaynaklardan ödeneceği konusunda henüz bir karar verilmiş değil ancak "kıdem tazminatı fonu"nun kurulması söz konusu olabilir. Fon oluşana kadar bu kıdem karşılıklarının bütçeden çıkması planlanan konular arasında.
 
İzin hakkı garanti
ıllık ücretli izin hakkının kullanılmasına yönelik düzenlemeler de düzenlemede var. Buna göre taşeron işçisinin, aynı işyerinde ilk işe girdiği tarih esas alınarak, alt işveren değişse bile, yıllık ücretli izne hak kazanılmasının önü açılacak.
 
Ücret kontrolü geliyor
Diğer yandan, asıl işverene, alt işveren işçilerinin ücretlerini aylık olarak kontrol etme sorumluluğu verilerek, taşeron tarafından ödenmeyen ücretin doğrudan işçinin banka hesabına yatırılması sağlanacak. İş sağlığı ve Güvenliği hakları bakımından asıl işverene gözetim ve denetim yükümlülüğü getirilecek.
 
Üç yıllık sözleşme şartı
Bu konuda son bir düzenleme de, süreklilik arz eden hizmet alımlarının bundan sonra kamu işyerleri için üç yıllık yapılacak olması, böylece kısa süreli ihalelerin, dolayısıyla sözleşmelerin önü kesilerek çalışanların kıdeme bağlı haklarını kaybetmeleri engellenecek.
 
Ücret artışında Türk-İş kriteri
Taşeron işçilerin ücretleri devletin işçilerine göre oldukça düşük düzeyde kalabiliyor. Yeni düzenlemeyle, kamu otoritesi, toplu sözleşmeden faydalanamayan taşeron işçisinin ücretlerine, toplu sözleşmeden faydalanan devlet işçisine yapılan ücret zammı kadar ilave ücret zammı ödeyecek. Burada artışlarda farklı formüller üzerinde duruluyor. Şimdilik en ağır basanı, kamu işyerleri için Türk-İş'le yapılan "çerçeve anlaşma"da yer alan ücret artışlarının dikkate alınması. Yani Türk-İş'le belirlenen ücret zammı taşeron çalışanlarına da uygulanacak.
 
Ücret farklarının verilmesiyle, taşeron işverenleri açısından çalıştırdıkları kişilerin sendika üyesi olup olmamalarının da bir anlamı kalmayacağından sendikalaşmaya da engel olmayacaklar.
 
Taşeron işçi sistemi neden değişiyor?
* Türkiye'de kamuda 661 bin, özel sektörde 572 bin taşeron işçi bulunuyor.
* Taşeron işçilerinin tabi olduğu yasal haklar aslında kadroludan farklı değil. Ama taşeronun kıdem tazminatı, izin hakkı, sendikal hakkı kullanılamıyor.
* İş kazalarının yüzde 90'a yakını taşeron olan işyerlerinde meydana geliyor.
* Taşeron işverenler istihdam ettikleri işçilerle genellikle bir yıldan kısa süreli sözleşmeler yaparak işçilerin başta kıdem tazminatı olmak üzere tüm yasal haklarını kullanmalarına engel oluyorlar.
* Taşeron işçisi bulunduğu işyerinde tam bir yılı doldurmak üzereyken, işvereni tarafından işten çıkarılıyor. Böylece kıdeme bağlı haklarını vermiyorlar, sendikal faaliyetler içerisine girmelerine engel oluyorlar.
* Taşeron işçiler yasal olarak işverenin asıl işlerinde çalıştırılmamalı. Ama bu uygulanmıyor.

HABERE YORUM KAT