1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 2013 Diyarbakır Surları için imza kampanyası
2013 Diyarbakır Surları için imza kampanyası

2013 Diyarbakır Surları için imza kampanyası

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın dünyaca ünlü surlarının, Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) ''Dünya Mirası Listesi''ne alınması için, 2013 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca ''Diyarbakır Surları Yılı'' ilan edilmesi talebiyl

A+A-

 Kentin marka değeri olan surların aslına uygun korunarak gelecek nesillere aktarılmasında yerelin sahiplenmesi ve surların UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne alınması için 2013 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca, ''Diyarbakır Surları Yılı'' ilan edilmesi talebiyle Yerel Gündem 21 Kent Konseyi'nce Temmuz ayında başlatılan imza kampanyasının ikinci ayağı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sur Belediye Başkanı Başkanı Abdullah Demirbaş, Diyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Genel Sekreteri Metin Kılavuz ile bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti lokalinde düzenlenen toplantıyla başlatıldı.
     Baydemir, toplantının açılışına Ahmet Arif'in ''Anadolu'' şiirinden dizeler okuyarak konuşmasına başladı. Bin yıllarca Diyarbakır'ı koruyan ve Diyarbakır'ı Diyarbakır yapan, Diyarbakır Surları'nı son 100-150 yıldır Diyarbakır'ın koruyamadığını ifade ederek, ''Bu günkü birlikteliğimiz ahde vefa birlikteliğidir. Bu günkü birlikteliğimiz aynı zamanda surları bin yıllarca geleceğe taşıma birlikteliği ve arzusudur'' dedi.
     Kampanya düzenledikleri için Yerel Gündem 21 Kent Konseyi'ni oluşturan sivil toplum kuruluşlarına teşekkür eden Baydemir, Diyarbakır Surları'nı restore etmek, dünya kültürel miras listesine taşımak için herkesi kampanyaya davet etti.
     Baydemir, Diyarbakır Surları'nın, Diyarbakır'ın kültürel mirasının geleceğe taşınmasının birinci öncelikleri olduğunu, bundan sonraki zamanda da bunun devam edeceğini kaydetti.
     Surları korumanın, restore etmenin ve geleceğe taşımanın bilinçle birlikte bir kaynağı da gerektirdiğini ifade eden Baydemir, şöyle konuştu:
     ''Tam da bu noktada bir işbirliğine ihtiyaç var. Diyarbakır Surları'nın korunması için kapısını çalmayacağımız tek bir mekanizma yoktur. Kim katkı sunabilecekse büyük bir memnuniyetle Diyarbakır olarak kapısını çalmaya, emeğini gücünü, yüreğini bu çalışmaya katmaya ısrar edeceğiz. Tam da bu noktada sayın Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır'ı ziyaretinde, Diyarbakır Surları'nı himayelerine almaları konusunda bir teklifimiz olmuştu. Doğrusu teklif hemen yerinde kabul edilmişti ve bunun akabinde Ankara'da Çankaya köşkünde sayın Cumhurbaşkanımıza bir iadeyi ziyaretimiz olmuştu. Hemen akabinde de bir hareketlilik başlamıştı. Ancak bunun daha da hızlanması ve somut bir hale dönüşmesi, surların restorasyona alınması büyük bir acilliyet arz ediyor. Bu vesileyle bugüne kadar emek veren herkese teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. 2013 yılı Diyarbakır'ın, Diyarbakır Surları'nın yılı olsun. Ben iddia ediyorum; Diyarbakır Surları hak ettiği ilgiyi görürse, hak ettiği kaynakla restore edilirse, yılda en az 3 milyon turisti hak ediyor. Bu da Diyarbakır'da bölgemizde yoksulluğun ve yoksunluğun ortadan kaldırılması demektir. Turizm aynı zamanda bir barış projesidir. Karşılıklı tanıma, farkındalık yaratma, farklılıklara saygı üzerine projedir. Diyarbakır ve bölgemizin kurtuluşu bana göre barıştadır, turizm potansiyelinin geliştirilmesinde ve kalkınmanın sağlanmasındadır.''
     Kampanyanın hayırlı olması dileğinde bulunan Baydemir, daha sonra Cumhurbaşkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunulmak üzere hazırlanan talep metnini imzalayarak kampanyanın ikinci etabını başlattı. Bu arada Baydemir, imza kampanyasına destek veren gazetecileri fotoğraf makinesi ile görüntüledi.