1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. 200 milyon kişilik WhatsApp hack’lendi
200 milyon kişilik WhatsApp hack’lendi

200 milyon kişilik WhatsApp hack’lendi

Daha yeni cep telefonundan kullanılan anlık mesajlaşma servisini bilgisayarlar üzerinden web’e uyarlayan WhatsApp’ın, bu yeni platformda 200 milyona ulaşan kullanıcısını zora sokacak bir güvenlik açığına sahip olduğu belirlendi.

A+A-

Şirket tarafından, ortaya çıktıktan altı gün sonra kapatılan bu açık sayesinde yaklaşık 200 milyon kişinin özel yazışmalarının, fotoğraf ve video görüntülerinin hacker’ların saldırısına açık konuma geldiği öğrenildi.


Adres defterine sızdı


Bilgisayar alanında güvenlik şirketi Check Point’in araştırmacısı Kasif Dekel, bu açık sayesinde PC’lere zararlı yazılım ve virüs bulaştırmanın mümkün olduğunu öne sürdü. 
Araştırmacıyla göre, bu virüs, kullanıcıların vCards’lar (kişi bilgisi dosyası) ile kullanıcı detaylarını göndermelerine izin veren bir dosyanın yerine kendisini koyuyor ve bu sayede arka plana gizlenerek dosyayı açan kullanıcının bilgisayarına sızmayı başarıyor.


Dekel, hacker’ların bu noktada bir kullanıcının bilgisayarına zarar vermek için, WhatsApp’ı kullanan kişinin telefon numarasını bilmesinin yeterli olduğunu kaydediyor. Tüm bunlara karşılık açığın şu anda kaç kişiyi etkilediğiyle ilgili net bir bilgiye ulaşılamadı. 

HABERE YORUM KAT