1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 200 bin kişi göç etti
200 bin kişi göç etti

200 bin kişi göç etti

AKP Hükümeti’nin ısrarla yürürlüğe koyduğu İç Güvenlik paketi sonrasında bölgenin birçok yerleşim biriminde günler süren sokağa çıkma yasakları ilan edildi.

A+A-

 Yasakların uygulandığı yerler, birkaç gün içinde savaştan çıkmış gibi harabeye döndü. Evler yıkıldı, alt yapı çöktü, işyerleri zarar gördü. Hepsinden önemlisi sivil kayıplar yaşandı.

Yanı sıra PKK’lı ya da güvenlik gücü olmak üzere çok sayıda insan yaşamını yitirdi. Onlarca insan yaralandı ve sakat kaldı. Yasak, artık o kadar sıradan bir hale geldi ki ilan edilecek yerlerde insanlar, yeni psikolojik refleks ortaya çıktı. Kısa süre içinde evlerde yiyecek ve diğer temel ihtiyaçların giderilip, evinde korku içinde yaşamayı seçenler ortaya çıktı. Ya da evlerini terk edip, kaçmak zorunda kalanlar. Sadece Diyarbakır’ın Sur ve Silvan ilçelerinde on binlerce insan göç etti. Göç Der verilerine göre yasak ilan edilen yerlerdeki toplam sayı 200 binin üzerinde. Yasak ilan edilen yerlerin yöneticileri ve hak savunucuları, uygulamalardaki pervazsızlıktan şikayet ederken, hizmet üretememekten yakındı.
 
İHD’nin de gündeminde
İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici de yasaklar ve sonrasındaki operasyonlarla sivillerin yaşam alanlarının savaş alanlarına dönüştüğünü vurguladı. Durumun artık çok kaygı verici bir boyuta ulaştığına da dikkat çeken Bilici, şöyle devam etti:
 
“Çünkü insanların yaşam alanları yok ediliyor. Sonrasında da yaşanılabilecek bir ortam bırakılmıyor. Konutların tahrip edilmesi, yakılması, yıkılması, kullanılamaz hale gelmesi, altyapı ve üst yapının artın hizmet veremez duruma düşürülmesi, bilinçli yürütülen bir politikadır. Göç isteniyor elbette ama bunun dışında insanlarda başka bir refleksin
 
gelişmesi isteniyor. Bir bıkkınlık, insanların artık bazı şeylere itiraz etmesi ‘Eğer siz de örgüte sessiz kalırsanız, bütün yerleriniz tahrip olur yakılır, yıkılır’ gibi bir yaklaşım var. Şu anda bu alanlarda temel hak ve özgürlükler tamamen askıya alınmış vaziyette. Temel ihtiyaçlar giderilmiyor,yeme, içme, barınma ve sağlık hakları insanların ellerinden alınmış. Uygulanan bu yöntem çok ilkel, hukuk dışı ve insani değerlerden uzak bir yöntem. Önceden köylerde yapılırdı. Köyün yakınında bir operasyon olacaksa o köy yakılıp yıkılıyordu. Ya da ablukaya alınıp günlerce iaşesiz bırakılıyordu köylüler. En sonunda da göç ettiriliyordu. Şu anda şehirlerde aynı yöntem izleniyor. Bir mahallede çatışma ya da aradıkları insanlar varsa bütün şehri yasaklıyorlar. Abluka altına alıyorlar. Bütün dünya ile irtibatları kesiliyor. Şehrin yöneticileri ile kimse temas kuramıyor, kimse neler olduğunu tespit edemiyor. Ama oralarda yaralıların olduğunu, açlığın, susuzluğun ve sağlık sorunlarının olduğunu biz çok iyi biliyoruz. Bunlar bizi çok farklı sonuçlara götürür”
 
Yaşananlara siyasi iradenin bu kadar sessiz kalmasının ise daha da dikkat çeken bir durum olduğuna işaret eden Bilici “Öteden beri böyle sessiz kalınması, çözüm üretilmemesi, çözümün üretilse bile sadece yok etme, imha etme anlayışına dayanması durumu var. İktidarın politikası bu. Ama özellikle muhalefetin bu konuda daha aktif olması gerekiyor. Özellikle de CHP bunu ülkenin batısında çok daha yüksek sesle dile getirmeli. CHP tam da bu durumda sessizliğini bozmalı. Aynı zamanda tüm ilerici güçler, bir bütün olarak harekete geçmeli, sorumluluk üstlenmeli. Bu uygulama çünkü çok tehlikeli. Böyle devam ederse hiç istenilmeyen bir noktaya götürür bizi. Sonunda iç savaşa doğru gider ve sorunun çözümünü çok daha zorlaştırır. O nedenle hükümet üzerinde baskı kurmak zorlayıcı olmak için harekete geçilmelidir. Çünkü iktidarların üzerine gidilmedikçe iktidarlar daha çok pervazsızlaşır, daha çok hak ihlal eder, daha çok ölümler olur. Çünkü bu iktidar sorunları baskı yöntemiyle çözme gündemini önüne koymuş durumda”
 
KUTU:
 
Hangi gün nerede ilan edildi
 
16 - 17 Ağustos: Muş, Varto’da iki gün sokağa çıkmak yasaklandı.
 
17 - 19 Ağustos: Diyarbakır’ın Lice ve Silvan ilçesinde üç sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, dört ilçenin de 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi olması kararlaştırıldı.
 
24 Ağustos: Diyarbakır’ın Silvan ilçesinin Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde bir günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
 
6 Eylül: Diyarbakır’ın Sur ilçesinde polis operasyonu sürerken gerçekleşen roketli saldırıda iki polis hayatını kaybetti. Valilik ilçede bir günlük sokağa çıkma yasağı ilan etti.
 
4 - 12 Eylül: Şırnak’ın Cizre ilçesindeki sokağa çıkma yasağı dokuz gün sürdü.
 
13 - 14 Eylül: Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ilan edilen yasak iki gün sonra kaldırıldı.
 
8 - 9 Eylül: Diyarbakır, Bismil’de sokağa çıkma yasağı iki gün sürdü.
 
13 - 14 Eylül: Şırnak’ın Cizre ilçesinde iki gün sokağa çıkmak yasaklandı.
 
13 Eylül: Diyarbakır, Silvan’daki yasak bir gün sürdü.
 
27 - 28 Eylül: Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde dört mahallede ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak iki gün sonra kaldırıldı.
 
28-29 Eylül: Yine Diyarbakır, Bismil’de iki günlüğüne yasak ilan edildi.
 
28 - 29 Eylül: Diyarbakır’a bağlı Hani ilçesinin dokuz mahallesinde sürdürülen askeri operasyonlar sona erene kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak iki gün sürdü.
 
29 Eylül: Diyarbakır, Bismil’deki yasak bir gün sürdü.
 
1 - 6 Ekim: Mardin Valiliği, Nusaybin ilçesinde Girmeli, Eskihisar, Tepeüstü ve Kayadibi mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasak altı gün sürdü.
 
2 - 5 Ekim: Diyarbakır, Silvan’daki yasak dört gün sürdü.
 
6 Ekim: Diyarbakır, Bismil’deki yasak bir gün sürdü.
 
9 - 10 Ekim: Diyarbakır’ın Sur, Bağlar, Kayapınar, Yenişehir, Silvan, Bismil, Lice, Dicle ve Hani ilçelerinde iki günlüğüne sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
 
10 - 13 Ekim: Diyarbakır, Sur’da dört gün sokağa çıkmak yasaklandı.
 
16 - 18 Ekim: Diyarbakır’da Lice, Hani ve Kocaköy ilçelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak üç gün sürdü.
 
18 - 21 Ekim: Diyarbakır, Silvan’daki yasak dört gün sürdü.
 
Silvan'da 12 gün sokağa çıkma yasağı
 
3 - 14 Kasım: Yine Silvan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak bu kez 12 gün sürdü.
 
4 - 5 Kasım: Diyarbakır’ın Hani ve Lice ilçelerinde iki günlüğüne sokağa çıkılamadı.
 
5 – 7 Kasım: Elâzığ’ın Arıcak ilçesinde üç gün boyunca sokağa çıkmak yasaklandı.
 
5 - 7 Kasım: Diyarbakır’ın Dicle ilçesindeki yasak üç gün sürdü.
 
13 - 26 Kasım: Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 gün sokağa çıkılamadı.
 
20 - 22 Kasım: Diyarbakır’ın Hani ve Lice ilçelerindeki yasak üç gün sürdü.
 
21 - 23 Kasım: Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde üç günlüğüne sokağa çıkılamadı. İki kişi hayatını kaybetti, polis cenaze törenine de müdahale etti.
 
24 - 25 Kasım: Şırnak, Cizre’nin Yafes ve Sur mahallelerinde iki günlüğüne sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu, ilçedeki beşinci sokağa çıkma yasağı oldu.
 
26 Kasım - 4 Aralık: Mardin, Derik’te dokuz günlüğüne sokağa çıkmak yasaklandı.
 
28 - 30 Kasım: Diyarbakır, Sur’da sokağa çıkmak üç günlüğüne yasaklandı.
 
29 Kasım - 3 Aralık: Mardin, Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı beş gün sürdü.
 
4 - 5 Aralık: Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde yasak iki gün sürdü.
 
5 - 6 Aralık: Diyarbakır’ın Hazro ve Lice ilçelerinde iki günlüğüne sokağa çıkmak yasaklandı.
 
7 - 8 Aralık: Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde iki günlüğüne sokağa çıkmak yasaklandı.
 
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı 10 Aralık gecesi kaldırıldı. 11 Aralık günü akşam saat 16:00 sıralarında yeniden ilan edildi.
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde 6 Aralık'ta ilan edilen yasak da 9 Aralık akşamı kaldırıldı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT