1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 20 yıllık İŞKUR'lu 20 yıldır işsiz
20 yıllık İŞKUR'lu 20 yıldır işsiz

20 yıllık İŞKUR'lu 20 yıldır işsiz

Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesine bağlı Tanıştık (Herbejin) köyünde ikamet eden Salih Uce isimli yurttaş, işitme engelli olmasından kaynaklı 20 yıldır işsiz.

A+A-

Engelli olmasından dolayı İş ve İşçi Bulma Kurumu'na (İŞKUR) yaptığı başvurulara rağmen kendisine herhangi bir cevap dahi verilmeyen Uce, içerisinde bulunduğu ekonomik zorluklardan ötürü iki çocuğunu dahi okutmakta zorluk çekiyor. Uce, ekonomik sıkıntılardan dolayı zorluklarla da olsa ilköğretimini tamamlayan çocuklarının, şimdi liseye başlayacaklarını, fakat köylerinde lise olmadığı için çocuklarını köyden Diyarbakır merkeze göndermesi gerektiğini kaydetti.

İçinde bulunduğu ekonomik yetersizliklerden dolayı çocuklarını okula göndermesinin mümkün olmadığını ifade eden Uce, bu konuda birçok yere başvuruda bulunduğunu, fakat başvurduğu yetkililerin kendisine bu zamana kadar bir yardım eli uzatmadığını dile getirdi.

Uce, içinde bulunduğu durumu "Sözde eğitime yüzde yüz destekten bahsediyorlar. Çocuklarımın eğitim için yılda bir iki defa batı illerine giderek inşaatlarda çalışıyorum. 20 yıldır iş bulma kurumunda kayıtlıyım; ama halen bir iş sahibi olamadım. Köyümüzde sadece ilköğretim var. Bu yüzden herkes mağdur oluyor. Eğitimsiz kalıyor. Maddi durumu düşük olan yurttaşlar ise çocuklarını okula gönderemiyorlar. Hem 'Haydi kızlar okula' diyorlar hem de çocuklarımız için koşullar oluşturulmuyor. Benim gibi birçok insan çocuklarını okullara gönderemiyor. Elim kolum bağlanmış durumda" sözleriyle anlatarak, çocuklarının eğitimi için destek istedi.

HABERE YORUM KAT