1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 20 Yıllık hastalığının sebebi 1 gramlık organ
20 Yıllık hastalığının sebebi 1 gramlık organ

20 Yıllık hastalığının sebebi 1 gramlık organ

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır'da hipofiz yetmezliği teşhisi konulan bir hasta Memorial Dicle Hastanesi'nde uygulanan tedavi sonucu sağlığına kavuştu.

A+A-

Diyarbakır'da yaşayan 59 yaşındaki Fesih Akkuş, 20 yıl boyunca, zayıflama, halsizlik, baş ağrısı, nefes darlığı şikayetleri yaşadı.

Akkuş'a bu süre içerisinde kanser, Akdeniz anemisi ve tifo teşhisleri konuldu. Akkuş tedavi olamadan geçirdiği sürenin sonunda geçtiğimiz günlerde evinde fenalaştı. 112 acil servis ekipleri tarafından Memorial Dicle Hastanesi'ne kaldırılan Akkuş'a ilk etapta kardiyoloji tarafından kalp yetersizliği, pulmoner emboli tanıları ve yapılan tahlillerin ardından hipofiz yetmezliği teşhisi konuldu. Memorial Dicle Hastanesi yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veren Akkuş, uygulanan tedavi sonrası sağlığına kavuşarak taburcu oldu.

20 yıldır anlaşılamayan sorunun, beynin altındaki fasulye büyüklüğündeki organ olduğunu öğrenen Akkuş, “Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum” dedi. Halsizlik, düşük tansiyon, baş ağrısı ve nefes darlığı şikayetiyle koma durumunda Memorial Dicle Hastanesi'ne kaldırılan Fesih Akkuş, yaşamsal fonksiyonları durmak üzereyken, endokrinoloji uzmanı Doç. Dr. Deniz Gökalp'in müdahalesiyle hayata döndü. 20 yıl sonra sağlığına kavuşan Fesih Akkuş, tedavi olmak için çalmadık kapı bırakmadığını ancak sonunda ölümle burun buruna geldiğini söyledi.

Ailesinin de hastalığından çok etkilendiğini dile getiren Akkuş, “Hayatımı kabusa çeviren bu hastalıktan kurtulduğum için çok mutluyum. Bana 20 yılda kanser, tifo, Akdeniz anemisi teşhisleri konuldu. Ancak hiçbiri bendeki belirtilerin nedeni olan hastalıklar değildi. Meğer bütün sorunlarım küçük bir organdan kaynaklanıyormuş. Dr. Deniz Bey'in bir bakışta hastalığımı anlaması benim için büyük bir şanstı. Şu an kendimi sağlıklı ve mutlu hissediyorum. Sanki yeniden doğmuş gibiyim” diye konuştu.

“BELİRTİ VERMEDEN SİNSİCE İLERLEYEN BİR HASTALIK”

Memorial Dicle Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Deniz Gökalp, hipofiz yetmezliğinin çoğu zaman belirti vermeden ilerleyen bir hastalık olduğunu söyledi. Fesih Akkuş'un her türlü müdahaleye rağmen yükselmeyen tansiyonu ve düşük vücut ısısı ile genel görünümün hipofiz yetmezliğine işaret ettiğini dile getiren Doç. Dr. Gökalp, “Hipofiz yetmezliği sorunu hastayı koma haline sokabilir hatta ölümüne bile neden olabilir. Hastamız da koma halindeydi ve ateşi 35, tansiyon ise 60/40 mmhg idi. Hipofiz yetmezliği tanısı konulduktan sonra tedavisini yoğun bakımda düzenledik. Hastamız 10'uncu günde günlük ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde taburcu edildi” dedi.

“FASULYE BÜYÜKLÜĞÜNDE AMA ORKESTRA ŞEFİ GÖREVİ YAPIYOR”

Beynin alt bölgesinde fasulye büyüklüğündeki hipofiz bezinin, vücuttaki tüm hormonların düzenli çalışması için orkestra şefi görevi yaptığını dile getiren Doç. Dr. Gökalp, “Yaklaşık 0,5-1 gram ağırlığındaki hipofiz bezi küçük ama hayati önem taşıyan bir organdır. Sağlıklı büyüme, süt üretimi, tiroit fonksiyonlarının düzenli olarak çalışması, böbrek üstü bezlerinin uyarılması, idrarın yoğunlaşması, erkeklerde testis kadınlarda yumurtalıkların çalışması için gereklidir. Hipofiz hormonlarından bir veya daha fazlasındaki eksiklik, hipofiz yetmezliği adını alır” şeklinde konuştu.

“ÖLÜME NEDEN OLABİLİR”

Hipofiz yetmezliği nedenleri arasında beyin ve hipofizde görülen tümörler, kafa travması, enfeksiyonlar, vasküler nedenler, baş bölgesine radyasyon maruziyeti ve özellikle doğum sırasında kadınların aşırı kan kaybetmesine bağlı olarak oluşan hipofiz nekrozu gibi nedenlerle görülebileceğini belirten Doç. Dr. Deniz Gökalp, “Hipofiz yetmezliği ender olarak görülür. Çok çeşitli klinik tablolarda kendini gösterebilir. Belirtileri halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, anemi gibi nonspesifik belirtiler olduğundan başka hastalıklarla kolay karışabilmekte ve tanısı gecikmektedir. Şiddetli hipofiz yetmezliği tablosu ile birlikte koma hali ve ölüme yol açabilir. Tedavi edilmeyen hipofiz yetmezliği hastalarında normal bireylere göre ölüm oranı 2-3 kat arttığı görülmüştür” ifadelerini kullandı.

(YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT