1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 20 yıldır iyileşmeyi bekliyor
20 yıldır iyileşmeyi bekliyor

20 yıldır iyileşmeyi bekliyor

Diyarbakır’da 23 yaşındaki Gamze Kanik, 20 yıldır Tıp dilinde, 'Filaryaz' olarak bilinen ve asalak solucanların vücuda yerleşerek lenf kanallarını tıkamasıyla meydana gelen fil hastalığının pençesinde. 3 defa ameliyat olmasına rağmen, hastalığa bir çare b

A+A-

Diyarbakır Merkez Bağlar İlçesi’nde yaşayan 23 yaşındaki Gamze Kanik, 3 yaşında Tıp dilinde, 'Filaryaz' olarak bilinen ve asalak solucanların vücuda yerleşerek lenf kanallarını tıkamasıyla meydana gelen fil hastalığına yakalandı. 
20 yıldır bu hastalıkla uğraşan Gamze, 3 defa ameliyat olmasına rağmen hastalığına bir çare bulamadı. Gamze için iyileşme umudu İstanbul’da doğdu. Fakat ameliyat ücreti 50 bin lira olduğu için, ailenin bunu karşılayacak gücü yok. Her geçen gün Gamze’nin ayaklarındaki şişme artarken, kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyor. 

LİSEYE GİDEMEDİ 

Gamze Kani, 3 yaşında fil hastalığına yakalandı. İlk başta sadece tek ayağında şişme olurken, daha sonra iki ayağında şişme oldu. Başlarda ayağındaki şişme az olduğundan dolayı, Gamze 8. sınıfa kadar okula gitti. Fakat daha sonra ayakları aşırı derecede şişmeye başlamasıyla liseye gidemedi. 

SAĞLIĞI İÇİN 50 BİN LİRA GEREKLİ 

Tedavi için babası tarafından İstanbul, Ankara ve Samsun’a götürülen Gamze, 3 defa ameliyat edildi. Buna rağmen bir çare bulunamadı. Yılmadan tedavi için çare arayan Gamze Kanik, son olarak İstanbul Etiler’de gittiği özel hastanede bir umut ışığı yakaladı.

Doktor Yener Demirtaş tarafından yapılacak ameliyat sonucunda, Gamze’ye iyileşme sözü verilirken, ameliyat için 50 bin lira istendi. Asgari ücretle çalışan baba İsmet Kanik, bu ücreti ödeyecek gücü olmadığı için yardım bekliyor. 

“İYİLEŞMEK İSTİYORUM” 

20 yıldır bu haslığı çektiğini ifade eden Gamze Kanik; “İlk başlarda ayağımdaki şişlik daha azdı. 8. Sınıfa kadar okulumu okudum.

Fakat daha sonra ayağım kötüleşince okulu bırakmak zorunda kaldım. Çünkü okula gidemiyordum. Birçok hastaneye gitmeme ve 3 defa ameliyat olmama rağmen bir çare bulunmadı. En son Mart ayında Yener Demirtaş tarafından yapılan muayenenin ardından, umut doğdu.

Ameliyat olmam durumunda iyileşeceğimi söyledi. Ama ameliyat ücreti olarak 50 bin lira istendi. Bunu ödeyecek gücümüz yok. Bundan dolayı Valilik, Belediye, milletvekillerimizden tek isteğim iyileşip eğitimime devam etmek. Bunun için bana yardım etsinler. Bir genç kıza yardım etsinler” dedi. 

“OKULUMA DEVAM ETMEK İSTİYORUM” 

Geleceğiyle ilgili hayalleri olan Gamze; “İyileşip eğitimime devam etmek istiyorum. Doktor olup, maddi durumu olmayan kişileri bedava tedavi etmek için bunu yapmak istiyorum. Ayrıca konservatuar okumak istiyorum. Müziğe ilgim var. 20 yıldır çektiğim bu hastalıktan kurtulup, hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum. Sağlıklı yaşamak istiyorum” diye konuştu. 

“YARDIM ELİ BEKLİYORUZ” 

Baba İsmet Kanik ise; “2 yıldır kızım bu hastalığı çekiyor. Artık onun bu durumuna yüreğim dayanmıyor. İstanbul, Ankara ve Samsun’da hastanelere götürdüm. Bunun dışında birçok hastaneye götürdüm. 3 defa ameliyat ettik. Fakat bir çare bulunmadı. Geçtiğimiz Mart ayında İstanbul’da özel bir hastaneye götürdüm.

Orada Yener Demirtaş tarafından yapılan muayene sonucunda, ameliyatla iyileşeceğini söyledi. Çok sevindik fakat ameliyat için 50 bin lira istediler. Ben asgari ücretle çalışıyorum evim kira, bunu ödeyecek gücümüz yoktu. Kızımı alıp geri geldim. Günlerdir kızım için bu parayı arıyorum. Çalmadığım kapı kalmadı.

Fakat bulamadım. Kızımın sağlığına kavuşması için Diyarbakır Valiliği’nden, belediye başkanlarından, sayın bakan ve milletvekillerimizden, işadamlarımızdan ve hayırseverlerden yardım eli bekliyoruz” dedi. 

HABERE YORUM KAT