1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “2 kişi tutuklandı 23 kişi sorguda”
“2 kişi tutuklandı 23 kişi sorguda”

“2 kişi tutuklandı 23 kişi sorguda”

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan solmaz, Lice’de yürütülen operasyonlarda ele geçirilen malzemeleri detaylarıyla açıkladı.

A+A-

 Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Lice ilçesinde meydana gelen yol kesme ve araçlara el konulması gibi eylemlere ilişkin kapsamlı bir basın açıklaması yayımladı.

Açılkamaya göre Lice’de PKK ile ve ele geçirilen uyuşturucu ile ilgisi bululan ve gözaltına alınanlardan 2'si tutuklandı, 23 kişinin ise ifade işlemi sürüyor.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Lice İlçesi sınırları içerisinde meydana gelen yol kesme, araçların gasp edilmesi, karayollarına el yapımı patlayıcı (EYP) yerleştirilmesi, gasp edilen araçlara EYP yerleştiren PKK’lilerin mensuplarının yakalanmasına yönelik ve Lice İlçesi Yolçatı ve Dibek bölgelerinde Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı ve Lice İlçe Jandarma Komutanlığı görevlilerince 15-16-17 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada operasyonlarda ele geçirilen silah, dokuman ve uyuşturucuya yer verilerek, ele geçirildiği iddia edilen malzemeler şöyle sıralandı:


“600.000 kök kenevir (yaklaşık 30 ton kubar esrara tekabül eden), 400 kg kubar esrar, 1 adet Kaleşnikof Piyade Tüfeği, 1 adet M-16 Piyade Tüfeği, 3 adet ruhsatsız Tabanca, 1 adet ruhsatsız Av Tüfeği, 2 adet dolu Kaleşnikof piyade tüfeği şarjörü, 2 adet dolu M-16 Piyade Tüfeği şarjörü, 3 adet dolu Tabanca Şarjörü, 39 adet Av Tüfeği Fişeği, 3 adet Tabanca Fişeği, 2 adet EYP düzeneği, 400 kg Amonyum Nitrat (EYP yapımında kullanılan), 125 adet EYP, 58 adet C-3 plastik patlayıcı ile güçlendirilmiş EYP, 4000 adet torpil, 1 adet yabancı bir araca ait plaka, 10 kalem (400) adet muhtelif giyim malzemesi, 15 kalem (150) adet muhtelif yaşam malzemesi, 10 kalem (500) kg muhtelif gıda malzemesi, 1 adet cep telefonu, 1 adet sim kart, Çok sayıda örgütsel doküman, Muhtelif cins ve miktarlarda tıbbi malzeme, EYP yapımında kullanılan; tüp, koli bandı, kablo, pil vb. Değişik tarihlerde BTÖ mensuplarınca gasp edilen değişik marka ve modellerde toplam (3) adet araç, Güvenlik görevlilerince muhafaza altına alınmıştır”.


Açıklamada Lice Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen üç ayrı soruşturma dosyasının şüphelileri ile ilgili bilgilere de yer verilerek şöyle denildi:


“Lice Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 2015/661 numaralı soruşturma kapsamında başlatılan çalışmalarda olaylarla ilgisi olduğu değerlendirilen Suça Sürüklenen Çocuk M.E. ile yaşı büyük şüpheliler G.Y., F.S., N.D. ve B.D. isimli 5 kişi gözaltına alınmış olup Lice Cumhuriyet Başsavcılığındaki ifadelerinin ardından Türk Ceza Kanunu'nun 314/2 (Silahlı PKK'ya Üye Olmak) eylemi iddiasından tutuklanmaları talebi ile Nöbetçi Lice Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmişlerdir. Nöbetçi Lice Sulh Ceza Hakimliğince tamamlanan sorgularının ardından Suça Sürüklenen Çocuk M.E. ile yaşı büyük şüpheliler G.Y., F.S. ve N.D. isimli 4 kişi serbest bırakılmış, şüpheli B.D. isimli 1 kişi ise Türk Ceza Kanunu'nun 314/2 (Silahlı PKK'ya Örgütüne Üye Olmak) eylemi iddiasından tutuklanarak konumuna uygun Ceza İnfaz Kurumuna gönderilmiştir.


Yapılan çalışmalar neticesinde ele geçirilen uyuşturucu madde ile ilgili olarak Lice Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 2015/665 numaralı soruşturma kapsamında uyuşturucu madde ile ilgisi olduğu değerlendirilen N.D. isimli 1 kişi gözaltına alınmış olup Lice Cumhuriyet Başsavcılığınca alınan ifadesinin ardından Türk Ceza Kanunu'nun 188/3 (Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satmak) eylemi iddiasından tutuklanması talebi ile Nöbetçi Lice Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş olup; Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tamamlanan sorgusunun ardından N.D. isimli şüpheli Türk Ceza Kanunu'nun 188/3 (Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satmak) eylemi iddiasından tutuklanarak konumuna uygun kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmiştir.            

    
Lice Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile gerçekleştirilen çalışmaları engellemeye çalışan V.A., M.S.A., M.A., R.B., H.A., A.Ç., N.Ö., R.B., Z.T., M.A., H.Ç., T.O., Ş.Ö., B.S., Ü.Ö., Z.G., İ.Ö., V.Ö. ve E.Ş isimli 19 kişi 2015/669 numaralı soruşturma kapsamında M.A., M.H.G. ve H.B. isimli 3 kişi ise 2015/667 numaralı soruşturma kapsamında gözaltına alınmış olup işlemleri halen devam etmektedir.


Operasyon sırasında AT isimli kişi kolluk kuvveti tarafından yaralı olarak ele geçirilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımız koordinesinde Lice Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmaların safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler