1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 2 kardeş birden kansere yakalanadı, aile yıkıldı
2 kardeş birden kansere yakalanadı, aile yıkıldı

2 kardeş birden kansere yakalanadı, aile yıkıldı

9 yaşındaki Beritan, kansere yakalandı. Kısa süre sonra ODTÜ'de okuyan ağabeyi Burak da aynı hastalığın pençesine düştü. Aile ise ikiye bölündü

A+A-

Kanser kardesliği

Diyarbakırlı Kılıç ailesi, beyin tümörü tedavisi gören kızları Beritan'dan sonra ODTÜ'de okuyan oğulları Burak'ın da kansere yakalanmasıyla yıkıldı. Diyarbakır'da yaşayan Şahin-Saliha Kılıç çifti, kıt kanaat geçiriyordu.

ENFEKSİYON RİSKİ VAR
Çift, 4 çocukları sayesinde hayata tutunuyordu. Ancak ailenin "sevimli maskotu" Beritan'da (9), bayılmalar başladı. Hastaneye kaldırılan küçük kızın beyninde tümör tespit edildi. Beritan, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırıldı. Baba Kılıç işi bırakıp, Ankara'ya gitti. Kemoterapi gören Beritan'ın yanından bir an olsun ayrılmayan çift, 9 ocak günü aldıkları bir haberle yıkıldı. Çünkü, ODTÜ'de eğitim gören Burak'ın (22) lenf kanseri olduğu ortaya çıktı. Bununu üzerine Burak da kardeşinin tedavi gördüğü hastanede tedaviye alındı. Burak'ın enfeksiyon riskine karşı canından çok sevdiği kardeşi Beritan'ı aynı hastanede bile görmesine izin verilmedi. Burak'ın hastalığının ardından aile ikiye bölündü. Baba Şahin Kılıç artık aynı hastanede oğlu Burak'ın yanında kalırken, anne Saliha Kılıç ise Beritan'ın yanında her iki çocuğu için dua ediyor.

'ANNE BEYNİNİ VERSENE'
Beritan, beynindeki tümör nedeniyle büyük acılar yaşıyor. Küçük kız, kendisine babakn annesi Saliha Kılıç'a, "Anne bana beynini vesene" dedi. Anna ise "Keşke çocuklarımın tümörlerini vücuduma yerleştirebilseler" dedi.

2 ÇOCUK DA RİSK ALTINDA
Kılıç ailesinde ortaya çıkan kanser vakaları doktorları da şüphelendirdi. Saliha-Şahin Kılıç çiftinin Diyarbakır'da babaannelerinde kalan 2 çocukları Leyla ile Muhammed ve kendilerinin de kansere karşı genetik testleri yapılacak.

Safure CANTÜRK

HABERE YORUM KAT