1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 2 günlük taziye izni
2 günlük taziye izni

2 günlük taziye izni

KCK davasından tutuklu bulunan BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, babasının vefatından dolayı Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nden 2 günlük izinle çıktı. Irmak Kızıltepe ilçesinde taziyeleri kabul etmeye başladı.

A+A-

BDP'nin tutuklu Şırnak Milletvekili Selma Irmak, ölen babası Yusuf Irmak'ın cenazesine katılmak için 2 günlük izinle çıktığı Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nden ayrıldıktan sonra cezaevi aracıyla yoğun güvenlik önlemi altında Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nin Tepebaşı Mahallesi'nde bulunan babasının evine gitti. Burada yapılan tören ardından Yusuf Irmak, toprağa verilmek üzere Mardin'in Derik İlçesi'ne bağlı Direk Köyü'ne götürülüp burada toprağa verildi.

IRMAK'A İKİ GÜNLÜK İZİN

Milletvekili Irmak, babasının toprağa verildiği Derik'in Direk Köyü'ne mahkemenin kısıtlı izin vermesi nedeniyle gidemedi. Diyarbakır 5'nci Ağır Ceza Mahkemesi Irmak'ın avukatlarınca cenaze ve taziyeye katılması için yapılan başvuruya sadece Kızıltepe ilçe merkezinde bulunan taziyeye katılması için izin verdiği belirtildi. BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, avukatların Selma Irmak'a Kızıltepe ve Derik ilçeleri için izin başvurusunda bulunduğunu belirterek, "Mahkeme sadece Kızıltepe için izin verdi. Babasının toprağa verileceği Derik ilçesi için izin vermedi" dedi.

ASKERLERİN GÖZETİMİNDE

Yanında sürekli uzun namlulu askerlerin bulunduğu Milletvekili Irmak, babasının evinin önünde bir süre sorunun çözülmesini bekledi. BDP yetkilileri Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak Irmak'ın babasının cenaze törenine katılmasını istedi. İşlemlerin uzaması üzerine cenaze bir süre sonra defnedileceği Mardin'in Derik İlçesi'ne bağlı Direkli Köyü'ne götürüldü. Selma Irmak izin işlemleri tamamlanmadığı için Kızıltepe İlçesi'nde bulunan taziye çadırında kaldı. İzin işlemlerinin tamamlanmasının beklendiği sırada Selma Irmak annesi Emine Irmak'ın elini sıkıca tutarak teselli etmeye çalıştı

MEZARINI ZİYARET EDECEK

Bu arada, Kızıltepe'de taziyeleri kabul eden Irmak'ın avukatları Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne babasının toprağa verildiği Derik İlçesi'ndeki Direkli Köyü'ne gitmesi için izin başvuru yaptı. Mahkemenin izin vermesi üzerine Irmak'ın yarın Derik'e giderek babasının mezarını ziyaret edeceği belirtildi.

TAZİYE ZİYARETLERİNE GELENLER

Tutuklu Milletvekili Irmak'ı taziye çadırında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ziyaret ederek başsalığı dileklerinde bulundu. Geceyi Kızıltepe'deki evinde geçirecek olan Irmak, bugün Derik İlçesi'nin Direkli Köyü'ne gidip, babasının mezarını ziyaret edecek.

HABERE YORUM KAT