1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 2 bin gönüllüye ihtiyaç var
2 bin gönüllüye ihtiyaç var

2 bin gönüllüye ihtiyaç var

7 Haziran seçimleri yaklaşırken, siyasi partilerin temel hedefi olan sandıklar ve seçmene dönük etkin bir sivil inisiyatif de harekete geçti.

A+A-
Seçimlere kadar 45 ilde seçmenlerin yüzde 65'ine ulaşmayı hedefleyen Oy ve Ötesi adlı sivil inisiyatif, Diyarbakır'da da bir atölye çalışması gerçekleştirdi.
 
Türkiye'de birçok sivil toplum örgütünü bir araya getiren Denge Denetleme Ağı'nın bir üyesi olan Oy ve Ötesi Derneği, şeffaf ve demokratik seçimler için sivil seçim gözlemcilik faaliyeti yürütüyor.
 
Dernek bu amaçla 7 Haziran seçimlerinde Türkiye'nin farklı illerinde bu seçim gözlemciliği inisiyatifini geliştirmek için Mart ayı sonuna kadar bir dizi atölye çalışması planladı.
Bugüne kadar 6 ilde 40 binin üzerinde, siyasi partilerden tamamen bağımsız sandık gözlemcisini eğiten ve görevlendiren Oy ve Ötesi Derneği,  7 Haziran Genel Seçimleri için 45 ilde toplam oyların yüzde 62'sine ulaşacak şekilde organize olmaya başladı. Bu çerçevede son 3 seçimdir bağımsız sandık gözlemciliği yapan Oy ve Ötesi Derneği, Diyarbakır Barosu'nda çeşitli sivil toplum kuruluşları ile gönüllülerin katıldığı bir tanıtım toplantısı yaptı.
 
Toplantıda dernek yöneticileri sandık gözlemi için 120 bin gönüllüye ihtiyacı olduğunu, seçim sonuçlarının siyaseten belirleyici olması nedeniyle önemli illerinden biri olan Diyarbakır için ise ihtiyaç olunan gönüllü sayısının 2 bin dolayında olduğunu kaydettiler.
Oy ve Ötesi yöneticileri, seçimin şeffaflığı ve güvenilirliği açısından önemli olan bölgesel çalışmaların ötesinde, ancak Türkiye geneline yayılmış bir müşahitlik organizasyonunun etkin olabileceğini vurguladılar.
 
Toplantıda konuşan dernek yöneticilerinden Seha İşmen Özgür “Oy ve Ötesi gönüllüleri hem seçim sürecinin yasa ve yönetmeliklere uygun olarak yürütülmesini sağlıyor, hem de birleştirme tutanaklarının hazırlanması süresinde oluşabilecek olası hataların önüne geçmek için eş zamanlı sayım sistemini hayata geçiriyor.  
 
30 Mart 2014 yerel seçimlerinde İstanbul'daki oyların yüzde 97sini 30 bin'e yakın gönüllüsüyle gözlemleyen Oy ve Ötesi Derneği, Yalova ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de görev aldıktan sonra özellikle seçim barajının belirleyici olacağı 7 Haziran Genel Seçimlerinde Türkiye genelinde çalışmayı hedefliyor. Tarafsızlığına güvendiğimiz ve aktif vatandaş olma bilincine sahip bireylere ulaşmak konusunda sivil toplum örgütlerinin katılımına ve desteğine çok değer veriyoruz. Aynı zamanda gönüllü ağımızın da bu buluşmadan faydalanmasını, sivil topluma daha aktif dahil olmasını hedefliyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT