1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 2 Bin çocuk ceza evinde!
2 Bin çocuk ceza evinde!

2 Bin çocuk ceza evinde!

DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 94. yıldönümünü nedeniyle yayınladığı mesajında, “Çocuklarımız Aydınlık Türkiye'nin Birer Meşalesidir. Hem milletimiz hem tarihimiz açından anlamı çok büyük olan Bayramımızı en

A+A-

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ VE KALİTELİ EĞİTİM HAKKI

Gürkan Avcı, mesajında şunları söyledi; “Bundan 94 yıl önce büyük fedakârlıklarla kurulan ve milli mücadelemizin merkezi olan TBMM, milletimizin iradesinin yansıması olmaya devam etmektedir. Bugün bizlere düşen görev çocuklarımıza en kaliteli düzeyde eğitim vermek, eğitimde fırsat eşitliğini tesis etmek, en ileri seviyede demokrasiyi, insan hak ve özgürlüklerini, ekonomik kalkınmasını sağlamış saygın ve müreffeh bir Türkiye'yi oluşturmaktır.

ZORUNLU ÇOCUK HAKLARI EĞİTİMİ VERİLMELİ

23 Nisan geleceğe ait umutlarımızın ortak paydasıdır. Bu topraklar üzerinde yaşayan her vatandaşımızın ortak teminatıdır. DES olarak, Hükümete, bütün siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunuyoruz. Nasıl 23 Nisan 1920 Milli Mücadelede dönüm noktası olduysa, 23 Nisan 2014 de 'Türkiye'nin çocuğa yönelik medeni, ekonomik ve toplumsal haklar bağlamında demokratik açılım gerçekleştirmesi'nin miladı olsun. 23 Nisan aynı zamanda, bütün dünyada çocuklara armağan edilmiş tek bayramdır. Onlara bırakabileceğimiz en güzel miras; daha güzel, daha özgür ve daha adil bir Türkiye olacaktır. Çocuk hakları eğitimi ve öğretimi okul öncesinden başlayarak ilk ve ortaöğretimden yüksek öğretime kadar, yaygın eğitim programları dâhil tüm çerçevede ve bütünsellik içerisinde gerçekleştirilmelidir.

2 BİN ÇOCUK CEZAEVİNDE!

Ne yazıktır ki bugün 2 bin civarında çocuğumuz cezaevinde kalıyor. Bu yüzden içimiz buruk ve büyük bir üzüntü içindeyiz. Bu çocuklarımızın yeri anne kucağı ve okuldur. DES olarak bu çocuklarımızın bir an evvel cezaevinden çıkarılarak  aile ortamına kavuşmaları ve eğitim kurumlarıyla buluşmasını İstiyor bu konuda yetkililere çağrıda bulunuyoruz.

ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZIN HAKLARI ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye'nin lokomotifi olacak olan üstün zekâlı ve üstün yetenekli çocuklar başta olmak üzere, engelli çocuklarımız ve her çocuğumuzun gelişimi için hızla mevzuat ve uygulamaya ilişkin düzenlemeler yapılmasına ihtiyaç vardır. Türkiye'nin nitelikli ve iyi yetişmiş çocuklar aracılığıyla Dünyada barış tohumlarının atılmasına katkısı olmalıdır. Türkiye'nin çocuklarını ruhsal ve bedensel olarak en iyi biçimde yetiştirmiş, yüreklerindeki sevgiyi yaşatmış ve eğitim başta olmak üzere tüm haklardan yararlanmalarını sağlamış bir Türkiye geleceğe güvenle bakabilir ve barış dolu bir dünya kurulmasına hizmet edebilir.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT