1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 2 ayda 2 bin 848 kişi ölümden döndü
2 ayda 2 bin 848 kişi ölümden döndü

2 ayda 2 bin 848 kişi ölümden döndü

Yüksekten düşmeler ve zehirli sürüngen sokmaları Güneydoğu'nun yaz ayındaki kanayan yarası haline geldi.

A+A-

Çoğunluğu sıcaklık nedeniyle damda yatanlar olmak üzere 2 ayda yüksekten düşen 2 bin 128 kişiden 4′ü hayatını kaybetti. 724 kişiyi ise yılan ve akrep soktu. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof Dr. Sait Alan, akrep ve yılan sokmalarında ısırılan yeri keserek emme veya sıcak suya koyma yöntemlerinin kangren yapabileceğini söyledi

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde hissedildiği Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt'te kırsal alanda müstakil evlerde yaşayan yurttaşlar, iyi bir uyku için geceyi damlarda geçiriyor. Bölgede mayıs ile eylül ayları arasında geceyi damda geçiren yurttaşlardan çoğunluğu uyurgezer olanlar damdan düşüyor.

Yöre halkının yaz aylarında kanayan yarası haline gelen bu olaylar tüm uyarılara rağmen önlenemiyor. Bölge hastanesi konumundaki Diyarbakır Eğitim ve Araştırma ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne son 2 ayda; damdan, balkon, pencere, merdiven ve ağaç olmak üzere yüksekten düşen çoğunluğu çocuk 2 bin 128 kişi getirildi. Vücutlarındaki kırıklar ile tedavi altına alınlardan 4′ü hayatını kaybetti. Yetkililer yaralılara erken müdahale sonucu ölüm vakaları önceki yıllara oranla büyük düşüş yaşandığı ifade etti.

Bismil İlçesi'nde yaşayan 6 çocuk babası Abdullah Ölçek de, damda uyurken, aşağıya düştü. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Ölçek, ölümden döndü. Uyuduktan sonra gözünü hastanede açtığını anlatan Ökçe, “Çocukluğumdan buyana yaz aylarında sıcak olduğu için açık havada damda yatıyorum. Düşenleri daha önce duydum ancak benim başıma böyle bir şey geleceğini hiç akıl edemedim. Sedir üzerinden nasıl düştüğümü hatırlamıyorum. Sanki biri beni itti. Yere çakıldıktan sonra gözümü hastanede açtım” dedi.

Yılan akrep sokmaları

Bölgede hava sıcaklığının artması ile birlikte, damdan düşmelerin yanı sıra yılan ve akrep sokmalarında da artış yaşandı. Ahşap-toprak evlerde yaşayan ve tarlada çalışan 724 kişiyi akrep veya yılan soktu.

“Kangrene dönüşebilir”

Yılan sokmaları ve akrep ısırmalarının daha çok yaz aylarında, özellikle sıcakların arttığı dönemlerde görüldüğünü ifaden Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, “Akrep sokması ve yılan ısırmasında bazı vatandaşlar ilkel yöntemlere başvuruyor. Örneğin, ısırılan veya sokulan yeri kanatıyor, emiyor veya hastayı kaplıcaya sıcak suya sokuyor. Böyle durumlarda olay bazen kangrene de dönüşebiliyor. Bunlar çok yanlış ve bir sürü sıkıntıya yol açabilecek işlemlerdir. Bu tür işlemlerden mutlaka kaçınmalıyız. Ne olursa olsun akrep sokması ve yılan ısırmalarında en seri şekilde, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Çünkü tedavide başarılı sonuçlar alınmaktadır” dedi.

HABERE YORUM KAT