1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 2. Amed Film Festivali
2. Amed Film Festivali

2. Amed Film Festivali

Ortadoğu Sinema Akademisi öncülüğünde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçe belediyelerinin desteğiyle 27 Ekim 2 Kasım tarihleri arasında 2. Uluslararası Amed Film Festivali düzenlenecek.

A+A-

Sanatın ve özelde ise sinema sanatının, özgürlükçü bir çizgide gelişimine, sinemanın endüstriyel ilişkisinin ötesinde demokratik toplumcu bir sanat anlayışının gelişmesine katkı sunmayı amaçlayan Amed Film Festivali, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve, Kayapınar, Sur ve Yenişehir belediyeleri, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının desteğiyle 27 Ekim–2 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festival özgürlük teması ile yapılacak

Ortadoğu Sinema Akademisi tarafından yapılan açıklamada, 1. Uluslararası Amed Film Festivali ve üst üste 3 yıl düzenlenen Film Amed Belgesel Film Festivali'nin kente sinema alanında büyük bir heyecan yarattığı belirtilerek, “Şimdi bu sinema birikimlerini ortaklaştırma zamanıdır. Amed artık çıtayı dahada yükseltiyor. Uluslararası niteliği de olan Amed Film Festivalini gerçekleştiriyor” dedi. Bu yıl ki festivalin “özgürlük” teması ile Rojava Devrimine adanacaktır” denildi.

Festival aynı zamanda Diyarbakır'ın tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtmayı, Festival vesilesiyle kente gelecek olan yönetmen, yapımcı, oyuncu gibi sinema alanında faaliyet yürütenleri kentle buluşturmayı amaçlıyor.

Açıklamada, özünde doğal bir film platosu olan Amed'in sinemacılara mekânsal olanaklarını ve özgün öykülerini paylaşmak için çağrıda bulunularak, “Festivalimiz kültürler arası etkileşimin yaratılmasını, Kürt Sinemacıları ve bu sinemacılarla halkı bir araya getirmeyi amaçlamaktadır” denildi.

Amed Film Festivali'nde, film gösterimlerinin yanı sıra, film üretim süreçlerine katkı sunmak amacıyla proje destekleme bölümleri ve kentteki sinema ile ilgilenen genç potansiyelin asgari sinema eğitiminin sağlanması için birçok panel, atölye, sergi, söyleşi gibi etkinlikler de düzenlenecek.

Uzun, Kısa ve Belgesel film dallarında Belgesel proje desteği ve senaryo desteği için 25 Temmuz– 27 Eylül tarihleri arasında www.amedfilm.com adresinden başvuran herkese açık olacağı belirtilen açıklamada, festivalin şu bölümlerden oluşacağı açıklandı:

* Ödüllü uluslararası uzun metrajlı film bölümü

* Ödüllü uluslararası kısa metrajlı film bölümü

* Ödüllü uluslararası belgesel film bölümü

* Ödüllü uluslararası belgesel film proje destek bölümü

* Ödüllü ulusal uzun metraj senaryo destek bölümü

* Gösterim filmleri bölümü

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT