1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 19 projenin temel atma ve açılış töreni
19 projenin temel atma ve açılış töreni

19 projenin temel atma ve açılış töreni

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi çevreden, ulaşıma, kültür ve tarihten kurumsallaşmaya, altyapı hizmetlerinden, turizme kadar toplam 19 projenin temelini ve açılışını gerçekleştirdi.

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ Genel Müdürlüğü'nün 19 projesinin temeli ve açılışı yapıldı. Eski Zirai Donatım Kurumu Alanı'na yapılan Kültür Kongre Merkezi'nin temel atma törenine BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTK Eşgenel Başkanı Aysel Tuğluk, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.
 
Temel atma töreninde konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kentsel planlamayla sürece başlayarak, tüm kamusal alanları bir nevi topluma, halka kazandırdıklarını söyledi. Kentsel planlamanın konut edinme hakkına katkısını ise Baydemir şu örnekle verdi:
 
"Bugün Kayapınar ilçemizin örneğin Diclekent Bulvarı'nda bir dairenin fiyatı tahminen 200-250 bin civarında. Diyarbakır'ın Huzurevleri semtindeki bir daire düşünün ve Urfa ilimizin Karaköprü semtini düşünün. Huzurevleri semtindeki bir dairenin eşdeğerinde olan Urfa Karaköprü'deki bir dairenin fiyatı bir milyon lira. Yani Urfa'da bir dairenin fiyatı bir milyon liradır. Dolayısıyla yurttaşın, işçinin, emekçinin konut hakkına ulaşma şansı neredeyse hayaldir."
 
Kentsel planlamanın arsa ve konut rantının yatırım önündeki engellenme pozisyonuna da dikkat çeken Baydemir, "Eğer kentsel planlama olmasaydı kent sermayesi de organize sanayi bölgesine akmayacak ve böylelikle yatırım olanakları Diyarbakır açısından daha dezavantajlı bir boyut kazanmış olacaktı" diye konuştu.
 
"UNESCO YOLCULUĞUNA ÇIKTIK"
 
2009 yılında 50 vizyon projeyle halkın huzuruna çıktığını belirten Baydemir, Dicle Vadisi Projesi'nin birinci etabını tamamladıklarını anımsattı. Diyarbakır'ın tüm tarihi dokusunu kültürel mirasını geleceğe taşımak ve Diyarbakır'ın dört kapısını dünyaya açmak amacıyla UNESCO yolculuğuna çıktıklarını anlatan Baydemir, diğer etaplarında yeni yönetim tarafından yapılacağına inandığını söyledi. Diyarbakır'ı hafif raylı sistemle buluşturmanın en büyük hayallerinden biri olduğunu ifade eden Baydemir, üç etaptan oluşan hafif raylı sistemin birinci etabının bütün uygulama projelerini bitirdiklerini ve ihaleye hazır hale getirdiklerini söyledi.
 
Maliyeti 250 ile 300 milyon arasında değişen bu projenin şu anda İller Bankası'ndan kredi talebinin gerçekleşmesi lobisinin devam ettiğini belirten Baydemir, en kısa zamanda temelinin atılmasını arzu ettiklerini bildirdi. Kültür Kongre Merkezi açıldığında Diyarbakır'ın kongre turizminin de merkezlerinden bir tanesi olacağını anlatan Baydemir, ayrıca tarihi ve kültürel mirası gelecek nesillerine tanıtmak, her kültürün, her inancın, her farklılığın ilelebet yaşamasına katkı sunacak olan Cemil Paşa Konağının da açılışını yapacaklarını dile getirdi. 
 
DİSKİ Genel Müdürlüğü'nün Cumhuriyet tarihi boyunca Diyarbakır'a yapılamayan alt yapı hizmetinin 28 katını bu on yıllık zaman dilimi içerisinde kentte kazandırdığını anımsatan Baydemir, "Birlikte çalıştık, birlikte başardık. Rabbime binlerce kez şükürler olsun ki mahcup olmadık. İnşallah bu on yıllık deneyimi yine Allah'ın izniyle halkımızın teveccühü ile Urfa'ya da aktarma imkanı bulacağız" ifadelerini kullandı.
 
Daha sonra konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş ise Diyarbakır tarihine sahip çıktıkları Anzele Projesi'ni ve Cemilpaşa Konağı'nı restore ettiklerini söyledi. 10 Temmuz Mardinkapı Parkı'nı tamamlayarak uzak ve yakın geleceğimi doğal değerlerle bütünleştirdiklerini belirten Çağdaş, "Spor eğitim ve konaklama tesisimizi bitirerek Amedli gençlere armağan ediyoruz" dedi. Çağdaş, kentin otopark, trafik ve ulaşım sorunlarına çözüm bulmak için Kuzey Kırsal Terminali ve katlı otopark projesini hayata geçirdiklerinin altını çizdi. Temelini atacakları Kültür Kongre Merkezi ile Kürt kültürünün akademik alanlarını kurumsallaştıracaklarını söyleyen Çağdaş, "Kültür merkezimiz kentin en önemli sosyal mekanı olacaktır. Kültür Kongre Merkezi aynı zamanda alternatif kongre turizmi ile kentimizin tanıtılmasında da önemli bir sembol olacaktır" şeklinde konuştu.
 
İmar planlaması ile hedefledikleri kişi başı yeşil alan oranını Mezopotamya Kent Parkı ile gerçekleştirdiklerini aktaran Çağdaş, "Diyarbakır'ın artık 1 milyon 300 metrekarelik kent ormanı vardır. Diyarbakır artık daha yeşil, daha ekolojik, daha güzeldir" diye konuştu.
Konuşmaların ardından tüm başkanlar butona basarak, temel atma seramonisini gerçekleştirdi.
 
(ÜN-YRT-AŞ-E)
 

HABERE YORUM KAT