1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 19-20 Mart AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
19-20 Mart AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

19-20 Mart AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Öğrencilerin gözleri AÖL sınav sonuçlarına çevrildi. Merakla beklenen 19-20 Mart AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Açık Öğretim Lisesi öğrencileri geçtiğimiz hafta sonu yapılan AÖL sınavının sonuçlarını dört gözle bekliyorlar. İşte AÖL sınavı hakk

A+A-

Herkesin merakla beklediği 19-20 Mart AÖL sınav sonuçları henüz açıklanmadı. 19-20 Mart AÖL sınav sonuçları için resmi bir açıklamada yayınlanmadı. Önümüzdeki hafta sürecinde açıklanması bekleniyor.

Sınav sonuçları nerden öğrenilecek ?

AÖL sınav sonuçları açıklandığında Açık Öğretim Lisesi öğrenci işlemleri ekranından görüntülenebilecek. Sonuçların ne zaman açıklanacağına dair bir açıklama yok. Daha önceki AÖL sınavlarında olduğu gibi sonuçların sınav tarihinden sonraki 15 günlük zaman diliminde açıklanması bekleniyor. Öğrenciler sınav sonuçlarını öğrenci girişi yaptıklarında kredi notuna bakarak ve ders bilgileri sekmesinden geçerli not alınan ve geçersiz not alınan dersleri görüntüleyebilir.

Açık Öğretim Lisesi müfredatı yani işlenen ders programı, örgün liselerle aynı derslerin 2 ayrı döneme ayrılmış hali olarak işlenmektedir. Örnek olarak; örgün bir lisede lise 1 Matematik dersi Açık Öğretim Lisesi'nde, Matematik 1 ve Matematik 2 olarak iki ayrı döneme ayrılır. Yani örgün liselerdeki sınıfların Açık Öğretim Lisesi'ndeki karşılıkları şöyledir;

Lise 1: Açık Öğretim Lisesi karşılığı : 1. ve 2. dönem

Lise 2: Açık Öğretim Lisesi karşılığı : 3. ve 4. dönem

Lise 3: Açık Öğretim Lisesi karşılığı : 5 ve 6. dönem

Lise 4: Açık Öğretim Lisesi karşılığı : 7. ve 8. dönem

Açıköğretim lisesi, günümüzde her yıl toplamda 3 sınav yapmaktadır. Bu sınavlardan üçüncüsüne sadece belirlenen tarihten sonra doğanlar katılabilmektedir. Diğer sınavlara katılım sınıf geçmek için gereklidir. Sınavlarda yanlışların doğruyu götürme uygulaması kullanılmamaktadır. Cevap şıkları ise 4 seçenekli olarak karşınıza çıkmaktadır. Açıköğretim lisesinde toplam 8 dönemi doldurursanız ve 192 krediyi tamamlarsanız mezun olabilirsiniz. Mezun olmadan sınavlara girebiliyorsunuz. YGS'ye girebilmek için belirlenmiş olan kredi ve üzeri bir kredi almış olmanız gerekmektedir.

•    İlköğretim ve ortaöğretim düzeyinden mezun olanlar

•    Yurtdışında eğitim görmüş, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan denklik belgesi almış olanlar

•    Genel Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Güzel Sanatlar ve spor Liseleri, Astsubay Hazırlama Okulları, Öğretmen Liseleri, Mesleki Okullar ve buna benzer okullarda eğitim görmüş olup herhangi bir sebeple ayrılanlar

•    Açıköğretim okulunda kayıtlı olup devamsız görünenler

•    Mesleki açıköğretim okulunda yine aynı şekilde devamsız görünenler açıköğretim lisesine kayıt olabilirler.
Sınav hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler;

•    Okulun devam zorunluluğu yoktur. Sınavlara girilmesi yeterlidir.

•    Mezun olabilmek için 8 dönem okuyup, 192 kredi ve 192 krediden daha yüksek bir krediye sahip olmanız gerekmektedir.

•    YGS sınavına girebilme imkanınız vardır. Ancak sınav için belirlenmiş olan kredi miktarınız yeterli veya daha üzerinde olmalıdır.

•    Her yıl 3 tane sınav yapılmaktadır. Bu sınavlardan üçüncüsüne belirtilen doğum tarihinden sonra doğanlar girebilmektedir. Diğer öğrenciler için diğer 2 sınava girmek yeterlidir.

•    Sınavlarda 4 cevap şıkkı bulunmaktadır. Bu sorularda yapılan yanlışlar doğruları götürmemektedir. Soru kaybı olmamaktadır.

Sınav yerinizi ve giriş belgenizi almak için ise Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesini kullanmanız gerekmektedir. Bu kapsamda sadece öğrenci numaranız, şifreniz ve ekranda görmüş olduğunuz güvenlik kodunu girmeniz yeterli olacaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra sınav bilgilerinizi ekran üzerinde bulabilirsiniz. Çıktısını alarak belirtilen saatten en az 1 saat önce sınav yerinde olmanızı tavsiye ederiz. Sınav için, sınav giriş belgeniz ve kimliğiniz (pasaport, ehliyet gibi) bulundurmanız yeterli olacaktır.

HABERE YORUM KAT