1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 1.807 operasyonla uyuşturucuya geçit yok
1.807 operasyonla uyuşturucuya geçit yok

1.807 operasyonla uyuşturucuya geçit yok

Diyarbakır Valiliği, son 6 ayın uyuşturucu operasyonlarına dair verileri açıkladı.

A+A-

Diyarbakır Valiliği, yazılı bir açıklama ile, kentte son 6 ay içinde uyuşturucu tacirlerine dönük operasyonların sonuçlarını açıkladı.

 

Toplumda derin yaralar açan uyuşturucu kullanımına karşı etkin mücadeleye devam edildiği belirtilen açıklamada, “İçinde bulunduğumuz 2015 yılının ilk 6 aylık döneminde, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri tarafından uyuşturucu tacirlerine karşı etkin bir mücadele yürütüldü.

 

Tüm Dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde ortaya çıkan, gençlerin ve çocukların zararlı madde kullanımını önlemeye yönelik olarak Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda, İl ve İlçe Emniyet Müdürlüklerinin ve İl ve İlçe Jandarma komutanlıklarının narkotik ekipleri tarafından yürütülen projeli çalışmalar ve önleme faaliyetleri sonucunda önemli çalışmalar gerçekleştirildi” denildi.


Toplumu uyuşturucu illetinden korumaya ve kurtarmaya yönelik yapılan çalışmalar sonucunda; Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü ilgili birimleri tarafından toplam 1 807 operasyon gerçekleştirildiği vurgulanan açıklamada “Bu operasyonlarda 3 bin 564 kg kubar esrar maddesi, 1.144 kg toz esrar maddesi, 663 bin 889 kök kenevir bitkisi, 1.250 gram eroin maddesi, 13 bin 432 adet Extacy hap ele geçirildi.

 

Yapılan operasyonlarda toplam; yakalanan kişi sayısı 1995, serbest bırakılan kişi sayısı 1837, tutuklanan kişi sayısı 158 olarak gerçekleşti” denildi.


Bütün bu çalışmaların yanı sıra “ Ülke genelinde uyuşturucu madde ile mücadele kapsamında 11 pilot ilden biri olan Diyarbakır’da 11 Aralık 2014 tarihinde NARKOTİM adı altında sokak timleri kurulduğu hatırlatılan açıklamada “Uyuşturucunun sokak düzeyinde ulaşılabilirliğini engellemek, bu kapsamda daha verimli çalışmalar yürütebilmek amacıyla, personel ve araç sayısı arttırılarak sokaklarda daha etkin mücadele yapılmaya başlandı.

 

Bu kapsamda ‘Proaktif Polislik’ anlayışı çerçevesinde NARKOTİM sokak timleri sokakları uyuşturucudan arındırmak, madde bağımlılığını azaltmak, satıcıları yakalamak ve gençleri uyuşturucu maddelere karşı bilinçlendirmek gibi çok boyutlu mücadele ile bölgedeki huzuru sağlamayı ve uyuşturucu madde satışının önlemeyi amaçlıyor.

 

Vatandaşın kolluk kuvvetlerine olan güven duygusunu arttırmak, halkla kolluk kuvvetleri arasında güçlü bir bağ oluşturmak için Sivil Toplum Kuruluşları, mahalle muhtarları, okul yöneticileri, esnaf ve bölge halkıyla sık sık bir araya gelmek NARKOTİM ekiplerinin uyuşturucuyla mücadelede kullandığı önemli argümanlardan biri” denildi.


Dört merkez ilçe Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir’de suçun odağı haline gelen bölge, mahalle, sokak ve alanlar tespit edilerek 13 NARKOTİM ekibiyle başlatılan etkin çalışmalara devam edildiği dile getirilen açıklamada “Ekiplerin yaptıkları sokak çalışmaları sayesinde sokak satıcılarının sokak hakimiyeti ve gençlerin uyuşturucu maddeye ulaşma imkanı azaltıldı. Bunun sonucu olarak gençlerin geleceğini yok eden, anne ve babaların yüreklerini sızlatan sokak satıcıları ve torbacılar sokaklardan temizlenerek adli makamlara teslim edildi. Valilik koordinesinde uyuşturucu maddeler ile mücadele amacıyla “Uyuşturucu İle Mücadele Koordinasyon Kurulu” oluşturuldu. Tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarının da dahil olduğu kurulda, ‘Diyarbakır’da Uyuşturucu İle Mücadele İl Eylem Planı’ oluşturulup, uyuşturucu ile mücadelenin daha etkin ve iş birliği içerisinde sürdürülmesi hedeflendi” ifadelerine yer verildi.


Bu süre zarfında NARKOTİM tarafından yapılan çalışmaların sonucuna da yer verilen açıklamada, “Yapılan operasyon sayısı 1396, yakalanan şahıs sayısı 1501,  yakalanan esrar miktarı 63 kilo 798 gram, Eroin miktarı 64,41 gram, kokain miktarı; 19,2 gram, ecstasyhHap 6 bin 630 adet, kenevir bitkisi 5 kök, yakalanan silahlarda tabanca sayısı 48, 6 adet tüfek, 56 adet şarjör, 478 adet fişek, yakalanan şahıs sayısında 18 yaş altı şahıs 160 şahıs, gümrük kaçağı sigara 6 bin 25 paket, 5’i yaşı küçük olmak üzere tutuklanan şahıs sayısı 29, aranan şahıs sayısı 116, 4 adet de gümrük kaçağı araç ele geçirildi” denildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler