1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 18 gündür cenazelerini kaldıramıyorlar!
18 gündür cenazelerini kaldıramıyorlar!

18 gündür cenazelerini kaldıramıyorlar!

Çocuklarının cenazelerini alamayan ailelerin başlattığı açlık grevi eylemi 7’inci gününe girdi.

A+A-

Sur İlçesi’nde öldürülen Mesut Seviktek ile İsa Oran’ın cenazeleri 18 gündür, Ramazan Öğüt’ün ise bir haftadır alınamıyor. Başvuruları sonuçsuz kalan ailelerin başlattığı açlık grevi eylemi 7’inci gününe girdi. Açlık grevinde olan ailelerden İsa Oran’ın babası Mehmet Oran, günlerdir oğlunun cenazesini alamadığını belirterek, “Hani kardeştik, din kardeşiydik?” diye sordu.


Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’nin 6 mahallesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 38’inci gününde devam ediyor. Yasaklı mahallelere yönelik düzenlenen operasyon sırasında çıkan çatışmada öldürülen Mesut Seviktek ile İsa Oran’ın cenazeleri 18 gündür, Ramazan Öğüt’ün ise bir haftadır cenazeleri alınamıyor.

 

Seviktek, Oran ile Öğüt’ün aileleri yaptıkları başvuruların sonuçsuz kalması üzerine İHD Diyarbakır Şu binasında açlık grevi eylemine başladı. 7 gündür açlık grevinde olan aileler cenazelerini verilmemesi durumunda açlık grevi eylemini ölüm orucuna çevireceklerini söyledi. Gecede eyleme devam eden aileler, gece saatlerinde taciz edildiklerini söylüyor. Geçtiğimiz gün gece saatlerinde İHD'nin kapısı defalarca çalındı, ancak aileler kapıyı açmadı.

 

Aileler olayı şöyle anlattı: "Kimliği belirsiz kişiler gece saatlerinde kapılarak vurarak kaçıyorlar. Kapının arkasındakilerin kim olduğunu biliyoruz. Onlar bizim çocuklarımızı katledenler. Bu şekilde korkutmaya çalışıyorlar. Cenazelerimizi almayana kadar açlık grevimizi devam ettireceğiz. Bizi bu şekilde korkutamazlar.”


‘Çocuğumun cesedini alamıyorum’


Eşi Saide Oran ile birlikte açlık grevinde olan Mehmet Oran, cenazelerini alamadıklarını belirterek, kendi durumları ile her anne ve babanın empati kurmasını istedi. Baba Oran şunları söyledi: “Bizim çocuklarımızın cenazelerini bizlere vermeyerek, çektirdikleri işkence ile ne kazanacaksınız?

 

Soruyorum, Cumhurbaşkanı, birisi Bilal hakkında konuştuğu zaman kıyameti koparıyor ama ben bir baba olarak 11 gündür burada, Diyarbakır Valisi'nden çocuğumu neden alamıyorum? Çocuğumun cesedini alamıyorum. Bu hangi vicdanın işidir? Bunu yapınca acaba ne düşünüyor, o ölü beden üzerinden ne çıkar elde etmeyi düşünüyor? Bugün eğer biz açlık grevine girmişsek inanın başka bir yöntem kalmadığı içindir. Gitmediğimiz kurum kalmadı. Her gittiğimiz kurum diğer kurumu yalancı çıkarmıştır ve boşa çıkarıyor. Bizim cenazelerimizi vermemek için sudan bahaneler üretiyorlar. Burada insanlıkla, ahlakla, vatandaşlıkla hiçbir şeyle bağdaşmıyor" dedi. 


‘Hani kardeştik, din kardeşiydik?’


Devletin çocuklarının cenazelerini pazarlık konusu yapmak istediğini kaydeden baba Oran, "Bizim cenazelerimiz üzerinden pazarlık yapıyorlar. 'Gidin hendekleri kapatın cenazelerinizi verelim. Gider cenazenizi alırsınız, ölürsünüz, kalırsınız bizi ilgilendirmez' diyorlar. Bunu söyleyen bir savcı, bir vali muavini var karşımızda.

 

Son olarak 'Her bir cenaze sahibinden birer kişi, cenaze arabası ve bomba imha ekibi uzmanlarıyla gidip cenazeyi alsınlar' dediler. Bu şu anlama geliyor: 'Bu cenazeler bizim elimizde.' Kendi ellerindeki cenazelerin üzerine bomba düzeneği kurmuş olduklarını gösteriyor. Bu yaklaşım kadar kirli bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum. Düşmanca bir yaklaşımdan öte başka bir şey değil bu. Hani kardeştik, din kardeşiydik? Cumhurbaşkanı diyor ki 'Ben yaratılanı yaratandan ötürü seviyorum.' Allah'a saygısından dolayı kulunu bu kadar seviyorsa acaba düşmanlığı nasıl olur diye kendi kendime düşünüyorum. Türkiye kamuoyuna sesleniyorum, bir an önce bu hükümete karşı ses çıkarmalıyız" şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler