1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 1.6 milyon kişiye iyi haber!
1.6 milyon kişiye iyi haber!

1.6 milyon kişiye iyi haber!

65 yaşını dolduranlar, muhtaç ve engelli olanlar için'muhtaçlık sınırı' aylık 124 liradan 282 liraya çıkarıldı.

A+A-

300 bine yakın vatandaşın bu kapsama girmesiyle 65 yaş aylığı alanların sayısı 1.6 milyon kişiye ulaşacak.

Devlet, 65 yaşını dolduranlara, muhtaçlara ve engellilere üç ayda bir olmak üzere maaş bağlıyor. Bu maaşı alabilmek için kişinin kimsesiz, muhtaç, çalışmıyor olması ve aylık gelirinin 124 lirayı aşmaması gerekiyordu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın yayınladığı yönetmelikte degisikliğe gidildi ve aylık için gelir şartı 282 liraya (net asgari ücretin üçte biri) çıkarıldı. Kişibaşı gelire göre 65 yaş aylığıyla ilgili degisiklik Ağustos 2013'te yapılmıştı. Fakat yürürlüğe önceki gün girdi. Bu kapsamda en büyük değişiklik, söz konusu aylıktan faydalanabilecek kişilerin kapsamının genişletilmesi oldu.

AYLIK İKİ KATINA ÇIKARILDI

Daha önce hane içindeki kişilerin gelirleri toplanıp kişi sayısına bölünüyor, gelir 124 liranın altındaysa muhtaç ve 65 yaş aylığı bağlanıyordu. Düzenlemeyle artık 282 liranın altında geliri olanlar maaş alabilecek. 1.6 milyona çıkacak. Bir başka ifadeyle 65 yaş aylığı alanların sayısında artış olacak. Halen 1.3 milyona yakın kişi 'muhtaç, engelli ve yaşlılık' aylığı alıyor. Kapsamın genişletilmesiyle buna 300 bin kişi daha eklenerek 1.6 milyona çıkması bekleniyor. Yaşlılık aylığı aylık 125 lira. Aylıklar üç ayda bir 375 lira olarak ödeniyor. Bir evdeki kişi başı gelir 282 liranın altındaysa ya da hiç gelir yoksa karı-koca 65 yaş aylığı alabilecek.

ENGELLİYE VE BAKANA MAAŞ VAR

Yapılan degişiklikle, yüzde 40-69 arasında engelli işsizler muhtaç maaşı alabilecek. Aylık bağlanmasında muhtaçlık sınırı da 282 TL olacak. Yeni düzenlemeyle 18 yaşını bitirmiş engelliler için 'bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan' şartı kaldırıldı. Muhtaç olduğuna karar verilen engelliye aylık 373 lira ödeniyor. 65 yaşını doldurmamış ama engelli ve muhtaç, İŞKUR'a başvuruda bulunmuş ama yerlestirilmemişse 248 lira alıyor. Engelliye bakana da 248lira veriliyor.

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

Yaşlılık aylığı bağlatma işlemleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yürütülüyor. Yaşlılık aylığı için başvurular, illerde valiliklerde, ilçelerde kaymakamlıklarda faaliyet gösteren vakıflara yapılabiliyor. Belirtilen özelliklere sahip olanlar buralardan başvuru yapıp durumlarıyla ilgili tespit yapılmasını talep ediyor. Muhtaç durumunu kanıtlayan 65 yaş üstü kişilere hemen maaş bağlanıyor.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT