1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 16 Aydır aralıksız nakil yapıyorlar
16 Aydır aralıksız nakil yapıyorlar

16 Aydır aralıksız nakil yapıyorlar

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan Organ Nakil Merkezi yaklaşık 16 aydır aralıksız hizmet vermekte.

A+A-
Bünyesinde 60'a yakın böbrek transplantasyonu uygulanan merkezde üç uzman ve bir doçent doktor görev yapıyor.
 
Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası kutlanmaktadır. Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir.
 
Merkez 16 ay önce kuruldu
 
Öte yandan Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 16 ay önce kurulan organ nakil merkezi aralıksız bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Merkez bünyesinde 60'a yakın böbrek transplantasyonu uygulandığını belirten Organ Nakli Merkezi Klinik Sorumlu Uzmanı transplantasyonu Cerrahı Uzm. Dr. Nurettin Ay, “Diyarbakır Gazi Yaşargil Organ Nakli Merkezi Yaklaşık 16 aydan beri aralıksız aktif görev üstlenmekte.
 
Merkezimiz 18 yataklı, diğer kliniklerden ayrı, sadece transplantasyon hastalarının  ihtiyacına göre dizayn edilmiş modern bir klinik. Şu ana kadar merkezimizde 60'a yakın böbrek transplantasyonu uygulandı. bu hastaların büyük çoğunluğu ne yazıkki canlı akraba vericiden yapıldı. Bu durum sebebi bölgemizde yakınlarını kaybetmiş olan vatandaşlarımızın yakınlarının organlarını bağışlamaması. Yakınlarını kaybetmiş olan vatandaşlarımız, organ bekleyen hastaların  kederlerini kederlerine bir nebze katmış olabilselerdi şu an nakil olabilmiş ve hayata daha sıkı tutunabilmiş daha çok hastamız olabilecekti” diye konuştu.
 
'Üç uzman bir doçent ile çalışan merkez'
 
Merkezde Organ Nakil Mesul Müdürü Nefroloji Doç. Dr. Ramazan Danış, Uz.Dr. Ünal Beyazı ve Uz. Dr. Vahaç Alp ile birlikte görev yaptıklarını anlatan Organ Nakli Merkezi Klinik Sorumlu Uzmanı transplantasyonu Cerrahı Uzm. Dr. Nurettin Ay, “Türkiye'de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması hedeflenmektedir. Bizim hastanemizdeki organ nakil merkezi ile artık hastalar ölmek zorunda kalmıyor. Güçlü ekibimiz ile Diyarbakır'ın yanı sıra bölgeye de hizmet ediyoruz” dedi.
 
'Canlıdan yapılan böbreklerde yüzde 100 başarı'
 
Merkez bünyesinde canlıdan yapılan böbrek transplantasyonunda yüzde 100 başarı yakaladıklarını da sözlerine ekleyen Uzm.Dr. Nurettin Ay, “Merkezimizde şu ana kadar canlıdan yapılan böbrek transplantasyonunda başarı oranı yüzde 100. Bu oran Türkiye ve Amerika verilerinin çok üstünde. Bu başarı ülkemizde bir çok organ bekleyen hastanın dikkatini çekmektedir. Tabiî ki bu başarının altında halkımıza karşı duyduğumuz hizmet aşkı ve onların emaneti olan organlara gözümüz gibi bakmamız. Halkımıza bir güzel haber daha vermek isteriz ki; oda son 2-3 aydan beri damar yapısı uygun olan hastalarda dödrek verici ameliyatını tam laparoskopik ( halk arasındaki adıyla kapalı- kansız ameliyat) gerçekleştirmekteyiz. Bu yöntemle ameliyat ağrıları çok azalmış olmakla birlikte hastalarda belirgin bir ameliyat izi olmamakta. Hastalarımız genellikle 2-3 gün içerisinde taburcu olmaktalar” söyledi.
 
'Nakil olmuş hastaların takibini yapıyoruz'
 
Daha önce dış merkezlerde nakil olmuş hastaların bile takibini yaptıklarını dile getiren Uzm. Dr. Nurettin Ay, “Merkezimizin bir diğer özelliği daha önce dış merkezlerde nakil olmuş hastaların takibini yapmak. Şu an bu durumda yaklaşık 200 hastamız bulunmakta. Dış merkezde nakil olmuş hastalarımızın hocam böyle bir merkez daha önce burada olmuş olsaydı kesinlikle başka bir yerde nakil olmazdım, burası benim evim gibi yabancılık hissetmiyorum cümlesi bize doğru yolda ilerlediğimizi göstermekte” olduğunu söyledi.
 

HABERE YORUM KAT