1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 15 yılı dolduranın tazminatı garanti
15 yılı dolduranın tazminatı garanti

15 yılı dolduranın tazminatı garanti

İstifa edenler de kıdem tazminatı alabiliyor. Bunun için sigortalılıkta 15 yılı doldurma ve 3.600 gün prim ödeme şartı aranıyor. Ayrıca haklı fesih ve evlilik nedeniyle işten ayrılanlara da tazminat var.

A+A-
Çalışanların en büyük sorunlarından biri tazminat. İşveren ve çalışan arasındaki anlaşmazlıkların büyük çoğunluğu bu noktadan çıkıyor.
 
Haklı bir nedeni olmadan istifa edenler tazminatlarını alamıyor. Ancak sağlık sorunları, iyi niyet ile ahlaki suiistimal ve zorlayıcı sebepler nedeniyle istifa edildiğinde, tazminat alınabiliyor. İşten ayrılanların tazminat almasının bir yolu daha bulunuyor. Bu da 15 yıl ve 3 bin 600 prim gün formülü. Buna göre, öncelikle sigortalı olarak iş hayatına başlanılan günden bu yana 15 yıl geçmesi gerekiyor. Burada 9 Eylül 1999'dan önce işe girilmesi ilk şart. 15 yılın içinde 10 yıl, yani 3 bin 600 gün de prim ödenmiş olması lazım.
 
Bu şartları tamamlayanlar, istifa ederek tazminatını alabiliyor. Aynı işyerinde 1 yıldan az çalışılan sürelerde tazminat ödenmediğini ise unutmamak gerekiyor. 15 yılın doldurulduğu gerekçesiyle tazminat alarak işten ayrılmak için, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) gidip şartların uygunluğuna dair belge alınması gerekiyor. Belge işyerine teslim edilerek, tazminat talep edilebiliyor. İş yerine başvuru sırasında yazılacak dilekçeye, mutlaka 15 yıl 3600 gün gerekçesini ifade eden cümleler ekleyin. Böylece sebepsiz istifa muamelesinden kurtulmuş olursunuz. 
 
TEKRAR ÇALIŞILABİLİR
 
İşçi bu tazminatını aldıktan sonra da çalışmaya devam edebiliyor. Bu konuda Yargıtay 22. Hukuk Dairesi'nin de açık kararları mevcut. Burada bir iki haftalık makul bir süre aranıyor. Öte yandan haklı fesih ve 15 yıl formülü dışında kadınlar için tazminatı kazandıran ikinci bir yol daha bulunuyor. Evlenen bir kadın nikahtan sonraki bir yıl içinde işyerine başvurarak, tazminatını alarak ayrılabiliyor. Bunu evlilik cüzdanıyla ispatlıyor. 
 
DAVA AÇIN
 
SGK'dan yazı almanıza rağmen işveren sizin tazminatınızı ödemez ise öncelikle konuyu ALO 170'e bildirin. Daha sonra da İş Mahkemesi'nde dava açın. Tazminatınızı yasal faiziyle alabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT