1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 15 ilin baro başkanı Mardin'de toplandı
15 ilin baro başkanı Mardin'de toplandı

15 ilin baro başkanı Mardin'de toplandı

MARDİN - Mardin'de bir araya gelen 15 ilin baro başkanları, Ergenekon ve Balyoz davası sanıklarının yeniden yargılanması, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören teklif ve Uludere'de 34 kişinin ölümüyle ilgili takipsizlik kararına tepki gösterdi.

A+A-
Mardin Barosu Toplantı Salonunda 15 ilin baro başkanı adına açıklama yapan Mardin Baro Başkanı Azat Yıldırım, son dönemlerde Türkiye'de özel yetkili mahkemeler ve Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesine göre kurulan terör mahkemelerinin kaldırılmasının tartışıldığını belirtti.
 
Yıldırım, bölge baroları olarak tarih ve dava sınırlaması yapmaksızın, siyasal ve ideolojik ön yargıları bir kenara bırakarak tutarlı, ilkeli bir yaklaşım ortaya konulması gerektiğine inandıklarını kaydetti.
 
Siyasal amaçları yargı üzerinden hayata geçirme yerine insan hakları temelinde ve toplumun tüm dinamiklerini tatmin edecek evrensel bir yaklaşımın daha vicdani olacağını savunan Yıldırım, şunları söyledi:
 
"Son günlerde özellikle Ergenekon ve Balyoz davaları üzerinden tartışmaya açılan yargılamanın iadesi ya da verilen kararların meşruiyetinin sorgulanmasıyla, Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye'de yargının taraflı tutumu giderilmek isteniyorsa bizce bunda toplumsal barışa, özellikle Kürt meselesinin çözümüne yönelik demokratik bir çözüm arayışından başka paradigma gözetilmemelidir. Bu amaca hizmet edecek şekilde öncelikle Terörle Mücadele Kanunu yürürlükten kaldırılmalı ve bu yasanın hayat bulduğu, mağduriyet yaratan tüm özel mahkemelerin sonuçlarıyla birlikte kaldırılması gerekmektedir."
 
- Uludere'de 34 kişinin ölümüyle ilgili takipsizlik kararı
 
Uludere'de 34 kişinin ölümüyle ilgili davada askeri savcılığın verdiği takipsizlik kararına da tepki gösteren Yıldırım, "Askeri savcılık soruşturma sonucunda emri uygulayan şüphelilerin kusurlarının olmadığını gerekçe göstererek kamu vicdanını rahatsız eden kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı vermiştir. Biz bölge baroları ve vicdan sahibi hukukçular olarak Roboski katliamı nedeniyle sorumluların ortaya çıkarılıp tarafsız bir yargı önünde hesap vermeleri için gereken mücadeleyi vereceğimizi buradan duyuruyoruz" dedi.
 
- HSYK'nın yapısında değişiklik öngören teklif
 
Hukukun üstünlüğü ve evrensel hukuk normları dikkate alınarak yapılan her düzenlemeyi desteklediklerini ifade eden Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Yolsuzluk soruşturmaları ile başlayan ve kamuoyunda hükümet, cemaat kavgası olarak yargı ve kolluk üzerinden yansıyan tartışmaların evrensel hukuk normlarından uzak olduğunu görmekte ve esefle izlemekteyiz. Temiz bir toplum için hesap verilebilirlik, yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü ve evrensel hukuk normları dikkate alınarak yapılacak her düzenlemeyi desteklemekteyiz."

HABERE YORUM KAT