1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 15 günlük yasak: Çatışma, eylem ve gözaltı
15 günlük yasak: Çatışma, eylem ve gözaltı

15 günlük yasak: Çatışma, eylem ve gözaltı

Tarihi Sur İlçesi'nde 16'ıncı gününe giren sokağa çıkma yasağı devam ediyor, operasyonların devam ettiği ilçede çok sayıda ev, iş yeri ve tarihi mekanın tahrip olduğu bilgileri geliyor.

A+A-

Yasağa yönelik eylemler de sürerken 2 günlük olaylarda 100'e yakın kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

 

HDP dün de yasağı yürüyüşle protesto etti. HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, "Yaşanan ablukanın hiçbir hukuki dayanağı yoktur" diyerek yasağın kaldırılmasını istedi.

 

Yürüyüşün ardından haber takibi yapan JİNHA Muhabiri Beritan Canözer gözaltına alındı.
Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde 5'inci kez ilan edilen sokağa çıkma yasağı 17 saat aranın ardından 16'ıncı devam ediyor. Şeyh Said Meydanı'nda da (Dağkapı) yasak sürerken, meydandaki abluka sürüyor.

 

Asker ve polisin ortak operasyon düzenlediği mahallelerde eskiye oranla silah ve patlama sesi ara ara gelirken, ilçede yoğun tahribat olduğu bilgisi geliyor. Yoğun bomba atar ve top atışları sonucu Fatihpaşa Mahallesi'nde bulunan Kurşunlu Camii civarında bir apartmanın son 2 katı çöktü.

 

Süleyman Nafiz İlköğretim Okulu'nun etrafında bulunan elektrik direkleri de yoğun top atışlarından dolayı devrildi. Mardin Kapı civarında ise yoğun top atışları sonucu birçok evde yangın çıktı. Elektriklerin kesik olduğu ilçede bazı mahallelerde su sıkıntısı yaşanıyor. Önceki gün saldırılarda yaralanan ve tedavileri yurttaşlar tarafından yapılanların durumunun ise iyi gittiği öğrenildi.
 
Giriş çıkışlar kontrollü yapılıyor


İlçenin dört bir tarafı bariyerlerle çevrilirken giriş ve çıkışlar polis kontrolünde yapılıyor.

 

İlçedeki göç de devam ediyor. Göç edenlerin sayısı her geçen gün daha da artıyor. Sık sık polis araçları ve ambulans hareketliliğinin yaşandığı girişlerde yurttaşların da yer yer bekleyişi sürüyor. Evleri Sur'da bulunan yurttaşlar, ev ve iş yerlerinin akıbeti konusunda çaresiz bekliyor.
 
Eylemler sürüyor


Yasağa karşı 2 gün boyunca eylemlerin yapıldığı ve esnafın kepenk açmadığı kentte dün de HDP ve DBP öncülüğünde yürüyüş düzenlendi.. DBP ve HDP Diyarbakır il örgütlerinin çağrısıyla, binlerce insan Yenişehir ilçesi Ofis Semti AZC Plaza önünde bir araya geldi. Kitlenin önüne Ofis Semti'nde barikat kuran polisler ile HDP'liler arasında yapılan görüşmeler sonucu uzlaşma sağlanarak, kalabalığın yürüyüşüne izin verildi.

 

İstasyon Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçen kalabalık "Susma sustukça sıra sana gelecek", "Bijî berxwedana Sûrê" sloganlarla yürüyüşü devam ediyor.
 
Demirel: Yasağın hukuki dayanağı yok


İstasyon meydanında toplanan HDP'liler burada açıklama yaptı. Açıklamayı yapan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Sur'da yaşanan ablukanın hiçbir hukuki dayanağının olmadığını ve bu ablukanın tüm kente yayıldığını ifade etti.

 

Demirel, "Halk büyük bir işkence ve baskı altındadır. Kürdistan'da adı konulmamış bir iç savaş var. Bir darbe hükümeti işbaşında. 2015 yılındayız sokak ortasında infazlar yapılıyor. İnsanlar gözaltına alınıp tutuklanıyor. 12 Eylül değil 2015'tir" dedi. Diyarbakır'dan Cizre, Nusaybin ve Dargeçit'i selamlayan Demirel, "Başbakan bu ülkeyi yönetemiyor, tarihi ve kültürü yok etmek istiyor. Halk bunu kabul etmiyor biz bunu kabul etmeyeceğiz. Tank, top ve Esedullah timlerinizi Sur'dan çekin. AKP ve devlet bu kirli politikalarından vazgeçip halkın taleplerini dinlemelidir. Hendek diyenlere soruyoruz; Bağlar'da hendek mi vardı iki genci katlettiniz? Bu uygulamalarla suç işliyorlar, bunların hesabını verecekler. Bu sorunların temeli Öcalan'a uygulanan tecrittir. Tecrit kaldırılarak, müzakerelere yeniden başlanmalıdır" şeklinde konuştu. Demirel'in konuşmasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan kitle yeniden Ofis Semti'ne yürüdü.
 
JİNHA Muhabiri gözaltına alındı


Ofis'e gelen kalabalık burada dağılırken, haber takibi yapan JİNHA Muhabiri Beritan Canözer, polisler tarafından Ford Ranger'a zorla bindirilerek gözaltına alındı. Gazeteci arkadaşlarının gözaltına müdahale etmesine karşılık polisler tarafından "Bize böyle söylendi" karşılığı verildi. Canözer'in nereye götürüldüğüne dair de herhangi bir bilgi verilmedi.
 
Olaylarda çok sayıda gözaltı var


Kentte 2 gün boyunca yapılan eylemlere yönelik müdahalelerde 100'e yakın kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlarla ilgili net bir bilgiye ulaşılamazken, avukatların tespitlerine göre, 100'e yakın kişi gözaltına alındı. Konuya ilişkin bilgi veren Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Serhat Karaşin, kendilerinin de gözaltı konusunda emniyetten net bir bilgi alamadıklarını söyledi.

 

Ailelerin kendilerine başvurduğu ve isimlerini netleştirdikleri 19 kişinin olduğunu söyleyen Karaşin, diğer isimleri netleştirmek için temasta olduklarını belirtti. Gözaltında ismi netleşenler şöyle:

 

"Feridun Polat, Selahattin Dursun, Cengiz Sarıbulak, Gülhan Kişin, Nasır Artıç, Necla Taş, İkram Taştekin, Mustafa Yıldız, Vedat Değiş, Ferhat Uyanık, Munzur Buğdacı, Fırat Fidan, Erkan Baytur, Ali Yeşildal, Aram İkram Taştekin, Mustafa Yılmaz, Osman Akay, Mehmet Tanrıkulu ve soyismi öğrenilemeyen Ozan."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler