1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 15 bin cinayetin failini biz çıkardık
15 bin cinayetin failini biz çıkardık

15 bin cinayetin failini biz çıkardık

Adalet ve Kalkınma Partisi Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Türkiye'de 17 bin 500 faili meçhul cinayeti AK Parti olarak 10 yılda 14 bin 500'ünün failini ortaya çıkardıklarını söyledi.

A+A-

Türkiye'de 1980 yıllarından günümüzü resmi rakamlarca belirten 17 bin 500 faili meçhul cinayetin 14 bin 500'ünü AK Parti'nin iktidara gelmesinden sonra aydınlatıldığını söyleyen AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, PKK'nın iç infazının da tartışılması gerektiğini söyledi. Devlet faili meçhul cinayetleri çözerken PKK'nın içindeki cinayetleri kimsenin konuşmadığına vurgu yapan İçten, AK Parti'nin iktidara gelmesinden buyana siyasi hiçbir faili meçhul cinayetin yaşanmadığını dile getirdi.

İŞLENEN FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER
PKK'nın 17 bin 500 faili meçhul cinayeti siyasi bir malzeme olarak kullandığını ve artık elinde malzeme kalmadığını ifade eden İçten, "AK Parti kurulduğu gün, PKK misyonunu tamamlamıştır. Bana göre PKK başından beri illegal bir örgüttür talepleri yanlıştır. Ama AK Parti kurulmadan önce kendine göre halka gerekçeler sunuyordu. Bu devlet senin köyünü yakıyor, bak sen Kürtçe konuşamıyorsun diyordu. 17 bin 500 faili meçhul cinayetler üzerinden propaganda yapıyordu. PKK'nın elindeki bu malzeme doğru bir malzeme miydi? Evet doğruydu. Ama şimdi AK Parti kuruldu ve iktidara geldi. O günden bugüne kadar işlenmiş bir tane siyasi cinayet göstersinler. Bulamazlar, yok. Ben bir Kürt olarak asla hayal edemezdim ki devletin okulunda Kürtçe eğitim yapılacak. Ama şu an devletin okulunda ana dilde eğitim var. Dün bu problemler varken PKK vardı. Bunun propagandasını yapıyordu. Ama bugün bunlar yok. Bunlar bugün yoksa PKK'nın elinde malzeme de yok" dedi.

PKK'IN İÇ İNFAZLARI TARTIŞILSIN
AK Parti'li İçten, PKK tarafından iç infazların da tartışılması gerektiğini dile getirerek, 15 bin iç infazın yapıldığını söyledi. İçten, "AK Parti iktidarına kadar BDP derin devletten sorunlar yaşamamış, ötekileştirilmiştir. Ama AK Parti iktidarından sonra BDP kendisi gibi olmayanları ötekileştirmiştir ve PKK'da bunu çok açık bir şekilde yapıyor. Biz bütün faili meçhul cinayetleri çözerken kimse PKK'nın kendi içinde yapmış olduğu infazları anlatmıyor? Oysa PKK'nın 30 yıldır yapmış olduğu bu harekette kendi içinde, kendi insanını katlettiği infazları var. 15 bin kişi infaz edilmiş. Bu 15 bin kişi Kürt değil miydi? Eğer PKK, AK Parti iktidarından önce derin devletin yapmış olduklarına karşı itiraz ediyorsa, kendi yaptığı cinayetlere ne diyor? Devlet faili meçhul cinayetleri çözerken PKK'nın içindekileri kimse neden konuşmuyor.

AK PARTİ İKTİDARI DÖNEMİNDE VAR MI
AK Parti iktidara gelmeden önceki faili meçhul cinayetlerin sayısı 17 bin 500 idi. 10,5 yılda 14 bin 500 cinayetin failini bulduk. Artık ölümlere yer yok. Biz kimsenin ölmesini istemiyoruz. Herkes bizim gibi düşünmeyecek, bizden farklı düşünecek, farklı bakacak, farklı yaşayacak ve birbirimize tahammül edeceğiz. PKK'nın söylediklerinin halk tarafından itibar görmeyeceğini bildiğim için ve Sayın Başbakanımızın 'baldıran zehri de olsa ben bu işi sonuna kadar götüreceğim' dediği bir irade olduğundan dolayı bu iş sonuna kadar gidecek. Biz kefenimizi cebimize alarak bu işi çözmeye niyetlendik, çok büyük bir risk aldık. Bu yolda en büyük destekçimizde Kürtler oldu. Kürtler bu süreci destekliyor. Bu yüzden artık silahlara yer yok" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT