1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 1470 aile ve 2390 genç Kobani'ye döndü
1470 aile ve 2390 genç Kobani'ye döndü

1470 aile ve 2390 genç Kobani'ye döndü

IŞİD'in Kobani'den çıkarılmasından sonra kentte dönüşler devam ediyor. Şuana kadar bin 470 aile ve 2 bin 390 gencin kente geri döndüğü bilgisini verdi.

A+A-
26 Ocak'ta IŞİD'in Kobani'den çıkarılmasının ardından Kobani'ye geri dönüşler devam ediyor.
 
Kobani'ye geri dönüşler, Kobanê Serxet Sınır Kapısı yetkilileri tarafından kayıt altına alınırken, kente geri dönüşler hakkında bilgi veren yetkililer, 26 Ocak'tan bu yana topraklarından ayrılan bin 470 ailenin kente geri döndüğünü belirtiyor.
 
Yardımlaşma komitesi yetkilileri şimdiye kadar bin 470 ailenin Kobani'ye geri döndüğünü, bunlardan 940 ailenin kentin doğusuna, 303 ailenin kentin güneyine ve 227 ailenin ise kentin batısına yerleştirildiğini belirtti.
 
Yetkililer şu ana kadar kente 2 bin 390 Kobanili gencin sınır kapısını kullanarak kente giriş yaptığını, yeniden inşası tartışılan kente geri dönüşlerin de sürdüğünü belirtti.
5 aylık zorunlu göçün ardından kente dönen sivillerin yaşamsal ihtiyaçları, kentte oluşturulan lojistik biriminin aracılığıyla karşılanıyor.
 
IŞİD saldırıları sonucunda yaşanan savaşın yarattığı yıkım nedeniyle, gıda, barınma, enerji, su ve altyapı gibi birçok ihtiyacın dışarıdan karşılandığı kentte, sivillerin yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanabilmesi yönünde yetkililer ve gönüllüler aracılığıyla yapılan görüşmeler sürüyor.  (İMC)

HABERE YORUM KAT