1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 14 Yıldır inşaat halindeki spor salonu tamamlanacak
14 Yıldır inşaat halindeki spor salonu tamamlanacak

14 Yıldır inşaat halindeki spor salonu tamamlanacak

Diyarbakır'da 1999 yılında yapımına başlanan ancak çatısı çöken spor tesisi gelecek yıl hizmete açılacak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Umut: "Tesis, 5.5 milyon lira harcamayla tamamlanacak"

A+A-

 Diyarbakır'da 14 yıl önce yapımına başlanan ancak yarım kalan spor tesisi gelecek yıl hizmete açılacak.

Yenişehir İlçesi Köşkler Mahalesi'nde 1999 yılında İl Özel İdaresi'nce 82 dönümü alan üzerinde yapımına başlanan 450 seyirci kapasiteli spor salonu ve yüzme havuzunun yer aldığı tesis, yeterli düzeyde bütçe ayrılmadığı için yarım kaldı. Daha sonra inşaat halindeki bu kompleks, yapılan protokolle 2007 yılında İl Özel İdaresi'nden, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne devredildi. Yarım kalan tesisin tamamlanması için gerçekleştirilen ihalenin ardından yapım çalışmalarına 2009 yılında yeniden başlandı. Ancak bu kez statik hata nedeniyle inşaat halindeki spor salonunun çatısı çöktü. Çökme nedeniyle tesis yine tamamlanamazken, açılan davanın da etkisiyle süreç uzadı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün girişimleri sonucu, Gençlik ve Spor Bakanlığı kompleksin tamamlanması yönünde karar alırken, yapım işi 5.5 milyon lira bedelle ihaleye çıkarıldı.

- Diyarbakır'ın ilk kapalı yüzme havuzu olacak

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdullatif Umut , Köşkler Mahalesi'ndeki tesisin yapımı için başlatılan çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.

Buranın yeniden yapılması işinin 3 ay önce ihaleye çıkarıldığını ve kısa süre önce de ihaleyi kazanan firmaya yer tesliminin gerçekleştirildiğini kaydeden Umut, şöyle konuştu:

"2009 yılında kurumumuzca ihale edilen tesis içerisindeki salonun çatısı yapım esnasında statik hata nedeniyle tamamlanmadan çökmüş. Bununla ilgili açılan davalar nedeniyle de yarım kalan tesis bir süredir atıl durumdaydı. Bizim için önem arz eden tesisin yapım işini ihale ettik. Tesis, 5.5 milyon lira harcamayla  tamamlanacak. Kompleks içerisinde yer alacak yarı olimpik yüzme havuzu da aynı zamanda Diyarbakır'ın ilk kapalı yüzme havuzu olacak. Kapalı yüzme havuzumuz olmadığı için büyük sıkıntı çekiyorduk. Artık kiş aylarında da yüzme eğitimi verebileceğiz."

Müdür Umut, tesis bünyesinde ayrıca Gençlik Merkez ile tenis kortu, sentetik saha ile bireysel sporların yapılacağı 3 katlı bir binanın da yapılacağını vurgulayarak, "Bu tesisimiz tamamlandığında büyük bir kompleks olacak. Gelecek yıl hizmete açacağımız tesis, nüfusunun büyük bölümü çocuk ve gençlerden oluşan ilimizde büyük bir eksikliği gidermiş olacak. Hizmete girmesiyle binlerce çocuk spor yapma imkanına kavuşacak" dedi.

HABERE YORUM KAT