1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 14 Şubat Sevgililer Günü doodle oldu
14 Şubat Sevgililer Günü doodle oldu

14 Şubat Sevgililer Günü doodle oldu

Google günün anlam ve önemine göre doodle hazırlarken, Sevgililer Günü için de özel doodle yayınladı.

A+A-
Dünyanın en büyük arama motoru Google Sevgililer Günü'ne özel bir doodle hazırladı. Google her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü'nü unutmadı ve ana sayfasına taşıyarak özel bir doole hazırladı.
 
SEVGİLİLER GÜNÜ NEDİR?
 
Her yıl pek çok ülkede 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlanıyor. Bu özel günü pek çok çift aşklarını alevlendirebilecekleri ve ayrı bir önemi olan bir gün gözüyle bakıyorlar. Peki Sevgililer Günü neden özel bir gün? Sevgililer Günü neden 14 Şubat'ta kutlanıyor ve bu günü özel yapan ne? Sevgililer Günü ile ilgili bilmek isteyeceğiniz pek çok bilgi bu haberimizde.
 
NASIL ORTAYA ÇIKTI?
 
Şubat ayının aşk ile ilişkilendirlmesi Antik Çağlara kadar dayanmaktadır. Antik Yunan'da Ocak ayı ile Şubat ortasında kalan zaman Gamelyon olarak adlandırlırdı ve bu dönem Zeus ile Hera'nın kutsal evliliğine adanmıştı. Antik Roma'da ise 15 Şubat bereket tanrısı Lupercus'un onuruna Lupercalia olarak kutlanırdı. 
 
Bu özel günde Lupercus'un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi ve ardından kafalarının üzerlerine koydukları kurban derisi ile Roma sokaklarında koşturarak gördükleri herkese dokunurlardı. Bu esnada genç kızlar gönüllü olarak ileri atılırlar ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çalışırlardı. O dönemde bu dokunuşların doğurganlıktaki bereketi arttırdığına inanılırdı. 
 
Bu bayramın arifesinde yani 14 Şubat'ta ise genç kız ve erkeklerin isimleri kuraya yazılır ve bayram süresince çift olamaları sağlanırdı. 469 yılında Papa Roma bu ritüeli yasaklayarak yalnızca kura çekilişine izin verdi. Bu çekilişte de kız isimleri yerine yalnızca aziz isimlerinin yazılmasına izin verdi. Bunun sebebi de uygulamanın Hristiyanlık inancıyla uyuşmamasıydı.
 
İŞTE GOOGLE'IN 14 ŞUBAT 2015 SEVGİLİLER GÜNÜ DOODLE'I:
 
Bazı ülkelerde St. Valentine Day (Aziz Valentine Günü) olarak anılan Sevgililer Günü ile ilgili tarihsel süreçte kesin bir kayıt bulunmamaktadır. Sevgililer Günü için bir efsane olabileceği düşünenler debulunmaktadır. Katolik Ansiklopedisi'nde Aziz Valentine ismi geçsede 14 Şubat tarihine kayıtlı olan Aziz Valentine sayısı üç tane olduğu için hangisinde kaynaklandığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Farklı tarihi dökümanlarda da bu özel günden bahsedilmemektedir. Fakat 14 Şubat günü 496 yılında Papa Gelasius tarafından Valentine onuruna kutlama günü olarak ilan edilmiştir. 1969 yılına kadar kilise takviminde bulunan 14 Şubat kutlamaları bu tarihte kilise takviminden çıkarılmıştır.
 
Sevgililer Günü ile 14 Şubat bağlantısı ilk olarak 14. yy. da kaynaklarda görülmektedir. 1381 tarihli Parlement of Foules adlı kitaba göre, Fransa'da ve İngiltere'da 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler. Aziz Valentine ile Sevgililer Günü ilişkisinin 14. yy.da ortaya çıktığı düşünülmektedir.
 
BİRÇOK TEORİ VAR
 
Sevgililer Günü'nün ortaya çıkışıyla ilgili birçok teori ortaya atılmıştır. Bunlardan birisi de Fransa ve İngiltere'de 14 Şubat tarihinin “Kuşların çiftleşme günü” olarak bilinir. Çiftlerin 'kuş' gibi tasviri buradan gelmektedir. Bu teoriye göre 14. Yüzyılda ortaya çıkan Sevgililer Günü'nde, çiftler birbirlerine güzel sözlerle dayalı mektuplar yollar; sevdalı oldukları kişilere 'Valentine' diye hitap ederdi. 
 
İLK HEDİYE 215 YIL ÖNCE GÖNDERİLDİ
 
Tarihler 14 Şubat 1800 yılını gösterdiğinde Amerikan Ester Howland, sevgilisine 14 Şubat'a özel sevgi dolu sözcüklerle dayalı hediye kartı yollamasıyla ilk Sevgililer Günü hediyesi vermesiyle başladı. Yıllar geçtikçe bu özel gün daha da ticarileşerek devam etti, günümüze kadar geldi. 
 
Uzun ömürlü aşkın formülü nedir?
 
İnternetteki çöpçatanlık sayfalarına üye olan herkes, 'en mükemmel fotoğraflarını' seçmekte zorluk yaşamıştır. Saçınızın mükemmel göründüğü, cildinizin parladığı ve gülümsemenizin ışık yaydığı o fotoğrafı bulmak zordur.
 
Ancak bununla uğraşmanıza gerek yok, çünkü güzel görünmeniz internet çöpçatanlığında ön sıralara geçeceğiniz anlamına gelmiyor.
 
Zira insanların sizi 'çekici bulmaması' da sizi ön sıralara taşıyabilir.
 
Bu taktik sezgilerinizle çelişiyor gibi görünse de, istatistiki olarak kanıtlanmış bir durum.
 
OkCupid adlı internet çöpçatanlık sitesini kuran matematikçi Christian Rudder, yaklaşık 10 yıldır internet sitesinin kullanıcılarından veri topluyor ve bu verileri analiz ediyor.
 
Sitenin yanındaki bir kısımda, profiline baktığınız insanları ne kadar çekici bulduğunuzu 1'den 5'e kadar oylayabiliyorsunuz.
 
Rudder ve ekibi, 'çekicilik' ve 'popülerlik' arasındaki ilişkiyi araştırmak için 5 bin kadın kullanıcının profilini inceledi.
 

HABERE YORUM KAT