1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “1.4 milyar civarında yeni temel atıyoruz”
“1.4 milyar civarında yeni temel atıyoruz”

“1.4 milyar civarında yeni temel atıyoruz”

Başbakan Binali Yıldırım, “Pazar günü Doğu ve Güneydoğu illerimiz 22 ili kapsayan bir yeniden kalkınma projesi ve ekonomik gelişme programını da devreye alacağız.

A+A-

 Bunun detaylarını da Diyarbakır’da kamuoyuyla paylaşacağız. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki illerimiz belirli gruplar hakinde toplanmak suretiyle cazibe merkezleri oluşturulacak ve buralara yönelik ciddi yatırımları başlatıyoruz. Pazar günü 1.4 milyar civarında yeni temel atıyoruz” dedi.

 “KARARLILIĞIMIZ ARTARAK SÜRÜYOR”

Başbakan Binali Yıldırım, “65. Hükümet’in İlk 100 Günü” isimli değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı’nın çalışmalarına değindi.

Yıldırım, terörle mücadelenin 24 Temmuz’dan itibaren yeni bir anlayışla devam ettiğini belirterek, “Yeni anlayış nedir? Ülkenin her köşesinde vatandaşımızın cani mal güveliği sağlanıncaya kadar vatandaşlarımızın yurdun her köşesine rahatça seyahat edinceye kadar terör gruplarının bölücü terör unsurlarının güvenlik kuvvetlerimize, sivil vatandaşlarımıza yönelik saldırıları tamamen bitinceye kadar operasyonlara ara vermeden devam edeceğiz. Buradaki kararlılığımız artarak sürüyor. Bu bağlamda hatırlarsınız şehirlerimizde, ilçelerimizde maalesef çukurlar açıldı. Hendekler kazıldı. Vatandaşlarımız çok zor şartlar altında bölgeden ayrılmak zorunda kaldılar. Bütün bu ilçelerimizde, illerimizde terör unsurları temizlendi” şeklinde konuştu.

 “HENDEK VE ÇUKURLARIN 10 MİLYAR ONU DA 3 YIL İÇERİSİNDE TEKRAR O ZARARLARI ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

Başbakan Yıldırım, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 “Doğu ve Güneydoğu’da 22 ili bu hafta sonu vatandaşlarımızın bilgisine sunmak isterim pazar günü Doğu ve Güneydoğu illerimiz 22 ili kapsayan bir yeniden kalkınma projesi ve ekonomik gelişme programını da devreye alacağız. Bunun detaylarını da Diyarbakır’da kamuoyuyla paylaşacağız. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki illerimiz belirli gruplar hakinde toplanmak suretiyle cazibe merkezleri oluşturulacak ve buralara yönelik ciddi yatırımları başlatıyoruz. Pazar günü 1.4 milyar civarında yeni temel atıyoruz.

Bunlar ağırlıklı olarak operasyonlar sırasında yıkılan Silopi’de, Cizre’de, Şırnak’ta, Sur’da, İdil’deki o vatandaşlarımızın konutları binaları daha da güzel şekilde yapılacak ve 1 yılda tamamlanacak ancak bu terör örgütünün, bu hainlerin verdiği zarar daha büyük 10 milyar tutarında zarar verdiler. O çukurları, hendekleri kazmak suretiyle orada güvenlik kuvvetlerimize ve bölge halkına verdikleri zararın parasal tutarı 10 milyar onu da 3 yıl içerisinde tekrar o zararları ortadan kaldıracağız. Vatandaşlarımızın rahatça evlerine, barklarına geri dönmeleri sağlanmış olacak.”

 “ÇÖZÜM MÖZÜM YOK KARDEŞİM. ÇÖZÜM VATANDAŞTA”

Doğu ve Güneydoğu’daki yapıların 1 yıl içerisinde teslim edileceğini bildiren Başbakan Yıldırım, “1 yılda evler teslim edilecek ama diğer tarihi yapılar biraz daha zaman alacak burada vatandaşlarımızın şunu bilmesini istiyorum. Hükümetimiz iç güvenliğin sağlanması konusunda hiçbir taviz vermeyecek. Çözüm mözüm yok kardeşim. Çözüm vatandaşta. O fırsatı kaçırdılar. Vatandaşla aramızdaki hainleri çıkaracağız.

Terör örgütünün Kürt vatandaşlarımızın başına bela olmadan kurtaracağız. Çünkü bu terör örgütlerinin Kürtler diye bir sorunu yok. Kürt vatandaşlarımızın PKK terör örgütü sorunu var. Biz bu sorunu kentlerde büyük ölçüde kontrol altına aldık. Şimdi kırsalda güvenlik birimlerimiz, silahlı kuvvetlerimiz, jandarmamız, polisimiz bitin gücüyle üzerine gidiyor. Gitmeye de devam edecek” ifadelerini kullandı.

 “UYUŞTURUCU VE ÇALINMIŞ ARAÇ”

Yıldırım, “Uyuşturucu operasyonları sürüyor. Bu operasyonlar sırasında tabi özellikle Diyarbakır, Siirt, Şırnak bu bölgelerden yapılan çalışmalarda 40 ton uyuşturucu ele geçirildi. 77 milyon kök kenevir imha edildi. Bu uyuşturucu işine bulaşan 8 bin 561 kişi gözaltına alındı. Bunlardan bir kısmı tutuklandı.

Sadece bu uyuşturucunun parasal değeri 4 milyar 4 katrilyon bu bir ayda yapılan operasyonun sonucu hani terör örgütü nereden kaynak sağlıyor diye merak edenlere söylüyorum. Ayrıca 25 tanede çalınmış araç bulduk Lice’de bunlar bomba yükletilecek bir yerde patlatılacak. Şuanda da 910 tane çalınmış araç var yurt genelinde bunlarda takip ediliyor. Herhangi bir olaya karışmaması için gerekli çalışmalar yapılıyor.” 

HABERE YORUM KAT