1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 14 Mayıs ehliyet sınav sonuçları açıklandı!
14 Mayıs ehliyet sınav sonuçları açıklandı!

14 Mayıs ehliyet sınav sonuçları açıklandı!

Ehliyet sınav sonuçları açıklandı. Ehliyet sınav sonuçları kapsamında adaylar uygulama sınavına girmeyi hak kazanıp kazanamadıklarını öğrenebilirler.

A+A-

Ülkemizde herhangi bir araç kullanabilmek için mutlaka bir ehliyetinizin olması gerekmektedir. Eğer bir ehliyetiniz yoksa araç kullandığınız takdirde para cezası veya trafik için tehlike oluşturduğunuz için hapis cezası alabilirsiniz. Bu nedenle ehliyetsiz araç kullanmanızı asla tavsiye etmiyoruz. Ehliyetinizi alabilmek içim MEB yani Milli eğitim Bakanlığı onaylı bir sürücü kursuna kayıt olmanız gerekmektedir. İlk olarak teorik olan Motor, İlk yardım ve Trafik derslerine girip ilk aşama sınavına girmeniz gerekmektedir.

Bu 3 bölü üzerinden yapılan ilk aşama sınavında çıkacak olan sorular 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. 100 puan üzerinden, başarılı sayılabilmeniz için 70 puan almanız gerekmektedir. 70 puan ve üzeri puan alan adaylar ikinci aşama sınavına girmeye hak kazanmış olacaklardır. İkinci aşama sınavı uygulamalı olan sınavdır. Direksiyon sınavı için öncelikle kursunuz tarafından verilecek olan direksiyon derslerine girmeniz gerekmektedir. Direksiyon derslerinizi tamamladıktan sonra ikinci sınava girebilirsiniz. Yazımızın devamında konu ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Bu sene yapılmış olan ilk aşama olan teorik sınavlarının sonuçları açıklanmıştır. Sonuçlarla ilgili kayıtlı olduğunuz sürücü kursu bilgilendirme amaçlı olarak sizinle bir kontak kuracaktır. Yazılı sınavdan başarılı olarak geçen adaylar artık ikinci aşama olan direksiyon sınavına hazırlanırlar. Bu alanda da sürücü kursları adaylarını direksiyon sınavına kadar hazır olacak şekilde uygulamalı derslerini planlamaktadır.  Günümüzde ehliyet döneminde bir takım değişiklikler ve yenilikler yapılmıştır. Bu yenilik ise stajyer ehliyetidir.

Stajyer ehliyet denilen ehliyet ile daha duyarlı sürücü eğitimi verilmektedir. Yani stajyer ehliyete sahip olan bir sürücü için 2 yıl bir değerlendirilme süresi bulunmaktadır. Bu süre içerisinde sürücüler başarılı sayılabilmek için belirlenen ceza puanını geçmemelidir. Bu ceza puanı nasıl belirleniyor bahsetmek gerekirse, şöyle ki trafikte yapılan her hatalı davranışın belirli bir ceza puanı olacaktır ve siz hata yaptığınızda bu ceza puanı kaydınıza işlenecektir. Eğer iki yılı doldurmadan ceza puanınız sınıra gelir veya sınırı geçerse stajyer ehliyeti elinizden alınacaktır.

Böylelikle tekrar bir sürücü kursuna yazılıp, eğitim alıp daha sonra iki aşamalı sınavlara tekrar girmeniz gerekecektir. Hatalı davranışlar olarak birkaç tane hatalı davranışlardan sizler için bahsedelim. Mesela; kırmızı ışıkta geçmek, alkollü araç kullanmak, hız sınırı olan bir yerde hız sınırını geçmek, trafikte insan hayatını tehlikeye atacak hatalı sollama yapmak ve benzeri davranışların ceza puanları bulunmaktadır. Bu ehliyet tipi yazımızda da bahsetmiş olduğumuz gibi daha duyarlı bir trafik ortamı yaratmak amaçlanmıştır. Eğer bu 2 yıl sonrasında ceza puanınız düşükse size normal ehliyetiniz verilecektir. Bu ehliyet ile aynı davranışları yaptığınızda da zaten trafik polisinde veya radar sayesinde bir miktar ceza yemek durumunda kalacaksınız.

Trafikte dikkatli olmak oldukça önemlidir. İnsan hayatını tehlikeye atacak davranışlardan uzak durmanız daha da önemlidir. Ehliyet sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmıştır. Ehliyet sınav sonuçlarınızı bu kuruma ait resmi internet sitesi üzerinden öğrenebileceksiniz. Ehliyet sınav sonuçlarını öğrenebilmek için T.C. kimlik numaranız ve sorgulama sayfasındaki gücenlik kodunun ilgili boşluklara yazılması yeterli olacaktır. Böylelikle siz de ehliyet sınav sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT