1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 134 bin kişiye sertifika programı açılıyor
134 bin kişiye sertifika programı açılıyor

134 bin kişiye sertifika programı açılıyor

Diyarbakır’da “İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Toplantısı” düzenlendi.

A+A-

Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, “2016-2017 eğitim ve öğretim yılı için 951 farklı alan ve branşta 2.832 kurs programında, 133 bin 805 kişiye sertifika programları açılması planlanmıştır” dedi.
 
Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin 59. Maddesi gereğince; kentteki resmi, özel ve sivil etkinlikleri birlikte planlama ve uygulamaya koyma, hizmet tekrarı ve kaynak israfını önlemek ve verimliliği arttırmak amacıyla yapılan “İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Toplantısı” düzenlendi.
 
Bağlar İlçesi Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, İl Maarif Müfettişleri Başkan vekili Erol Altunbay, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ebubekir Ekin, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Halk Eğitim Merkezi Müdürleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve okul müdürleri katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan toplantı İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ebubekir Ekin tarafından yapılan açılış konuşmasında; Diyarbakır’ın İl Hayat Boyu öğrenme katılım oranı yüzde 9,5 olduğunu belirterek, bu oranın Türkiye ortalamasının üstünde olduğu belirtildi. Ekin, kent genelindeki eğitim istatistikleri konularında da bilgi verdi.
 
Daha sonra konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan; yaygın eğitim kurumlarının vatandaşların ve iş piyasasının ihtiyaçlarını karşılamak açısından STK’lar ile yapacakları iş birliğinin çok büyük önem arz ettiğini ifade ederek, “Özellikle okuma – yazma kursları ile ilimizdeki okumaz yazmaz oranlarını en düşük seviyeye çekmek için çalışırken diğer yandan sosyal ve kültürel kurslar ile vatandaşlarımızın bu yönlerdeki ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Ayrıca ilimizde iş piyasasının ihtiyacı olan ara elemanları kazandırmak için mesleki eğitim kursları düzenlenerek iş piyasasına destek sunmak hedefindeyiz. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı için 951 farklı alan ve branşta 2.832 kurs programında, 133.805 kişiye sertifika programları açılması planlanmıştır. Hem hayat boyu öğrenime katılım oranlarının yükseltilmesi hem de yaygın eğitim amaçlarının gerçekleşmesi için sizlerle tüm kapsama alanları içerisinde daha fazla işbirliğine ihtiyaç duymaktayız. Yapılan ve yapılacak çalışmalarda vermiş olduğunuz destekten dolayı sizlere teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim” dedi.
 
Yapılan toplantıda 2016–2017 eğitim-öğretim yılında; Diyarbakır’a bağlı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerince veya diğer kurum- kuruluşlar ile işbirliğinde açılan kurslar ve bundan sonra açılması düşünülen kurslar hakkında ortak kararlar alınarak toplantı sona erdi.

(Kadir Kaya)

HABERE YORUM KAT